Wkład biologiczny do filtra

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Wkład biologiczny do filtra

#1

Post autor: Silarox »

Cześć,
mam gdzieś nowy wkład z aquaela bioceramax.
Czy jest sens rozkruszać te walce przynajmniej na kilak części? Więcej powierzchni dla bakterii + więcej tego zmieszczę. Filtr mocny, uciągnie.

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wkład biologiczny do filtra

#2

Post autor: crazyaqua »

Z mojej wiedzy wynika, że pokruszenie bioceramiki nic nie da, a wręcz przeciwnie - może zaszkodzić. Po pokruszeniu, powierzchnia całkowita oczywiście się zwiększy, ale mikropory są tylko na wierzchu i przy rozłupywaniu ulegają uszkodzeniu. Na powierzchniach rozłupanych nie będzie mikroporów, a więc cała operacja nie ma sensu.
Jeśli chcesz więcej wkładu zmieścić w koszu, polecam Seachem Matrix - jak dla mnie rewelacyjny pod tym względem. Średnica ziarna pozwala na solidne wypełnienie kosza i osiągnięcie ogromnej powierzchni filtracyjnej.

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Wkład biologiczny do filtra

#3

Post autor: Silarox »

A co ile wymieniacie takie wkłady? Producent podaje pół roku.

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wkład biologiczny do filtra

#4

Post autor: crazyaqua »

Jeśli chodzi o Seachem Matrix, to nawet producent twierdzi że nie wymaga wymiany. Ja mój mam w filtrze od 5 lat i jest OK :)

Ceramika jest zalecana do wymiany co jakiś czas właśnie z takich względów że się kruszy i traci mikropory. Znam jednak akwarystów którzy ceramikę mają w filtrze przez lata bez wymieniania i problemów z biologią w filtrze nie mają.

Areck
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz gru 11, 2022 11:32 pm
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:

Wkład biologiczny do filtra

#5

Post autor: Areck »

Podacie mi jakiś wkład który NA PEWNO nie podwyższa twardości? Wyszukałem, że Micromec do JBL ponieważ jest to spiek szkła, ale czy coś ponadto?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wkład biologiczny do filtra

#6

Post autor: Ziemiojad »

Gąbka :x

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Wkład biologiczny do filtra

#7

Post autor: r10 »

Silarox pisze: ndz mar 06, 2022 4:02 pmA co ile wymieniacie takie wkłady? Producent podaje pół roku.
Tego się nigdy nie wymienia, bo są wieczne. Jeśli zmieniasz akwa czy robisz jakis reset to można wygotować w mikrofali lub w szybkowarze.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ