Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#1

Post autor: Sefir »

Witam ponownie wszystkich,
Mój zbiornik ma już 6 tygodniu a ja cały czas walczę z tym czymś co na zdjęciach, robię podmiany co 3 dni a tego wychodzi jeszcze więcej.
Akwarium 45x45x45
Obsada
10 Otosków
13 razbora Galaxy
1 Bojownik
Parametry wody z dzisiaj
PH ->6,8
NO3 -> <0,5
NO2 -> 0
Potas -> <3
Fosfor -> <0,25
Ca -> 35 ml/L
Mg -> 6ml/L
KH -> 6
GH -> 4,9
CO2 według tabeli 28,5

Nie nawożę, nie podaje CO2
Patrzyłem na stosunek redfielda i się nie zgadza CO O TYM SĄDZICIE?
Piszcie jak coś jeszcze podać
Dodaję zdjęcia ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#2

Post autor: Ziemiojad »

Sefir pisze: śr mar 09, 2022 8:35 pm robię podmiany co 3 dni
Jakim celowi to służy?

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#3

Post autor: Sefir »

Ziemiojad pisze: śr mar 09, 2022 8:49 pm Jakim celowi to służy?
Ktoś na tym forum mi tak pisał, żeby na początku robić tak często podmiany
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#4

Post autor: Ziemiojad »

To jest podłoże aktywne?

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#5

Post autor: Sefir »

Ziemiojad pisze: śr mar 09, 2022 9:34 pm To jest podłoże aktywne?
tak
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#6

Post autor: Ziemiojad »

To tak. Podmiany wskazane.

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#7

Post autor: Qter »

Skoro n:p:k się nie zgadza to zrób tak żeby się w miarę zgadzał. W sieci znajdziesz kalkulatory. Podmiany robisz na kranówkę czy wodę destylowaną? Jak duże te podmiany? Pamiętaj że glony nie znikną z dnia na dzień - 6 tygodni imho dość młode akwa.

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego pokoju

Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#8

Post autor: Winter »

A jakie tam jest oświetlenie?

Podłoże aktywne, sporo roślin i brak CO2 - nie jestem pewna, czy to się zepnie.

Daj jakieś zdjęcie ogólne baniaka.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#9

Post autor: marekmich »

Przy podłożu aktywnym w wodzie jest wskazane aby było wszystko blisko 0. Nie dążymy do zawartości jak przy podłożu jałowym bo to gwarantuje problemy. Skoro nie nawozisz najwyraźniej podłoże jeszcze oddaje sporo do słupa. Jaką wodę zalewałeś? Kranovit czy ro. Przy ro i aktywnym oraz mineralizowaniu masz w miarę stabilne parametry i start zbiornika jest łatwiejszy.

Jeśli masz kranówkę, ona może zaburzać. Nawożenie na początku lekko potasem jeśli mineralizator nie ma go w składzie, potem wprowadzamy lekkie nawożenie i wg moich doświadczeń najlepiej spisze się jakiś all in one. Ma w miarę zbilansowane składniki i rośliny dostają papu ze słupa i na bieżąco zjadają, ale i sporo z podłoża rośliny dostaną papu korzeniami. W wodzie brak skłądników i glony nie mają się czym karmić.

Dojrzewanie zbiornika może trwać nawet 3 msc.

Co do co2, oczywiście, że można prowadzić tak zbiornik i nie będzie problemów, mam 3 zbiorniki w domu, na aktywnym bez nawożenia ze słabym światłem.

Pozwolę sobie zacytować jeden tekst z jednej grup w której jestem.

"Dennis Wong upierał się, że rośliny zostały świeżo przeniesione ze środowiska wtłaczanego CO2 i nadal mają część energii zmagazynowanej z poprzedniego środowisko i dlatego rośliny wyglądały intensywnie. Mimo, że od założenia tego zbiornika minęło już kilka miesięcy (9 miesięcy), postanowiłem całkowicie wykorzenić większość roślin z tła i przesadzić tylko wierzchołki. Rośliny potrzebowały dużo czasu na wzrost z powodu całkowitego braku systemu korzeniowego, ale ostatecznie nie różniły się one pod względem żywotności i formy (choć nie w porównaniu do zbiorników z wtryskiem CO2). Nadal czekam na wiadomość od niego, ponieważ nigdy później nie skomentował żadnego z moich postów. Powinienem jeszcze raz wyjaśnić, że nie jest możliwe osiągnięcie tego samego ubarwienia i formy w tych systemach w porównaniu do zbiorników zaawansowanych technologicznie, ale absolutnie możliwe jest posiadanie przyzwoicie wyglądającego zbiornika roślinnego o dobrym ubarwieniu i zdrowiu przez dość długi okres czasu ( jak dotąd niewiele ponad 2,8 roku).

Od ponad 3 lat rozmawiam z moim przyjacielem i kolegą Rakeshem o zbiornikach roślinnych. To on zasugerował mi, abym spróbował dodać dwie rośliny do tego zbiornika z zaawansowanego technologicznie zbiornika, ponieważ radziły sobie tam dość słabo. Początkowo bardzo niechętnie próbowałem, ale ostatecznie zdecydowałem się je wypróbować z desperacji. Teraz, prawie 2 lata później, te dwie rośliny nadal wyglądają dość żywo, te rośliny to Rotala wallichii i Ludwigia senegalensis. Sam Rakesh założył kilka zbiorników z miękką wodą bez CO2 ponad rok temu i oba jego zbiorniki są całkiem piękne, niedawno opublikował na Facebooku o swoich zbiornikach.
Mam zamiar przygotować listę roślin, które z powodzeniem wyhodowałem w zbiornikach z miękką wodą nie uzupełnioną CO2 (wszystkie 4 moje zbiorniki, w tym ten). Chociaż nie udało mi się wyhodować (rozkwitnąć) kilku gatunków roślin w tych systemach, w tym większości Eriocaulon sp. i mało roślin, ale te należą do mniejszości, jeśli chodzi o gatunki, które próbowałem. Kompletną listę roślin przedstawię wkrótce.

Oto zdjęcia niektórych roślin (kiedy wyglądały na szczęśliwe) wyhodowanych w tym zbiorniku:
Ludwigia inclinata var. verticillata 'Pantanal' (trudno jest być szczęśliwym przez cały czas, ale początkowo byłem zdumiony, widząc, jak rośnie w tym zbiorniku).
Ludwigia inclinata var. verticillata 'Meta' (trochę łatwiejsza w uprawie w porównaniu do Pantanal, widziałem podobne zachowanie nawet w czołgu high-tech, Pantanal jest trudniejszy do Meta)
Ludwigia senegalensis (dość łatwa w uprawie w tych systemach)
Rotala tulunadensis (umiarkowanie trudna do uprawy w tych systemach, ale zachowuje się znacznie lepiej w porównaniu do zbiorników zaawansowanych technologicznie)
Rotala wallichii (dość łatwa w uprawie w tych systemach)"
Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć zdjęcia wrzucę. Nie chciałem nadmiernie zaśmiecać tematu.


Ja niestety z glonami i ich rodzajami jestem 13 lat do tyłu jak miałem jałowe i nawoziłem solami i był kranovit. Od czasu pójścia w aktywne itp w zasadzie cała wiedza została wyparta innymi informacjami...... A ja mam spokój.

Napisz jeszcze jakie masz podłożę aktywne. Mam pewien pomysł, bo ten glon troszkę przypomina mi jedną rzecz, ale daleko mu do tego co kiedyś miałem.
Weź strzykawkę z igłą, rozmieszaj pół/pół carbo z wodą utlenioną i zapodaj na jedno skupisko punktowo. Jeśli się zagotuje zacznie bąblować to po kilku godzinach-2 dniach powinien zrobić się brązowy i rozpaść się. Ewentualnie zbierz ich sporo i zrób test poza baniakiem. Ale również możesz spróbować samym carbo. Bo do kuracji ja użyłem wtedy dawkę ok 120ml na 200l wody, po poł godziny uzupełnione do 500l. Wieczorem 30ml carbo. Następnego dnia z rana ponownie. I potem przez kilka dni dawka 4x niż w opisie na opakowaniu carbo.

Zapomniałem o jednej rzeczy-Woda utleniona rozwala podłoże aktywne.

I druga rzecz, czy to zaczęło się od jednego miejsca i szło coraz bardziej, czy całość od razu.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#10

Post autor: Sefir »

marekmich pisze: czw mar 10, 2022 11:22 am Jeśli masz kranówkę, ona może zaburzać.
Mam niestety kranówkę,
marekmich pisze: czw mar 10, 2022 11:22 am Napisz jeszcze jakie masz podłożę aktywne.
Jiban Soil - podłoże

Oświetlenie dwie belki:
Aqueael Leddy Slim Duo Sunny Plant&Night 1280 lm
Aqueael Leddy Slim Duo Sunny Plant 1550 lm

Święcę od 16 do 20.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#11

Post autor: Ziemiojad »

Dlaczrgot :tak krótko świecisz??? Jestem w szoku.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#12

Post autor: Sefir »

Ziemiojad pisze: czw mar 10, 2022 6:43 pm Dlaczrgot :tak krótko świecisz??? Jestem w szoku.

A mam dłużej myślałem że glony biorą się od nadmiaru światła
Mogę dłużej świecić ile sugerujesz, abym świecił ?
Dodano do tego postu po 10 minutach 58 sekundach
Zdjęcie całego zbiornika Obrazek

Glony ściągam mechanicznie odmulaczem i pincetą ale nie potrafię wyczyścić Eleocharis acicularis, nie wiem czy go przyciąć czy co zrobić.

Ogólnie mam plan pozbyć się micranthemum umbrosum, a zasadzić z tyłu korzenie i kamienie osadzić mchem i anubiasem, teraz bym tak od początku zrobił, ale to moje pierwsze szkoło i nie wiem czy warto zmieniać chociaż bardziej mi by się podobało.

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#13

Post autor: marekmich »

Dałeś niezłe podłożę, używasz kranovita=wywalenie kasy. Nasz teren to woda beton i takie podłoże starci swoje właściwości w ciągu kilkunastu tygodni, max pół roku.
Na początku świeci się krótko ok 4-6h potem zwiększamy. Na razie zajmij się glonem, a rośliny zostaw w spokoju.
Rozumiem, że start zrobiłeś wg instrukcji ze strony producenta? Nawet jak tak to bez RO to strata czasu i kasy w podłoże.....

Poczytaj:
https://aqualook.pl/latwy-start-i-zadbane-akwarium/
https://www.qualdrop.pl/co-nieco-o-nawo ... uybdH6ca8E
https://yokuchi.com/produkt/jiban-soil- ... kowodnych/

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#14

Post autor: Sefir »

marekmich pisze: czw mar 10, 2022 7:29 pm Rozumiem, że start zrobiłeś wg instrukcji ze strony producenta?
Tak zrobiłem jak pisał producent, dlatego robie 2x w tygodniu podmiany wody.
Parametry wody u mnie w mieście
Obrazek

Ogólnie to rośliny mi rosną szczególnie limnophila sessiliflora i hygrophila polysperma ( ta potrafi kilka cm w ciągu 2 dni), ale są blade no i te glony ....

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#15

Post autor: marekmich »

W takiej wodzie masz inne składniki jeszcze inne niż wymienione, nie widomo ile jest fosforu, azotu, potasu, żelaza itp. To może zachwiać zbiornikiem.
Rośliny masz proste nie wymagające..... Będą rosły.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#16

Post autor: Sefir »

No to co mam robić ostateczni dalej podmieniać wodę około 30% dwa razy w tygodniu ? Co jeszcze ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#17

Post autor: Ziemiojad »

Sefir
Według wodociągow masz 5.2 °dH. To jest fajna woda jak na kran.
Oczywiście pomiar jest robiony u nich. Dochodzą rury i twój zbiornik. Może coś zatwardza wodę a nie musi. Najlepiej poprostu kup testy i mierz sam wodę w akwarium. Ale źle nie jest


Oczywiście możesz nie słuchać rad doświadczonego kolegi, który ma wielki i piękny zbiornik pełen fantastycznych roślin. Ale ja bym go słuchał.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#18

Post autor: Sefir »

Ziemiojad pisze: czw mar 10, 2022 7:56 pm Oczywiście możesz nie słuchać rad doświadczonego kolegi, który ma wielki i piękny zbiornik pełen fantastycznych roślin. Ale ja bym go słuchał.
Po to piszę aby słuchać rad kolegów :) W szkle mam miękką wodę (robiłem też pomiary z kranu i też jest bardzo miekka)
W akwarium mam :
KH -> 6
GH -> 4,9
Dalej nie wiem konkretnie co mam zrobić :)

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#19

Post autor: marekmich »

Podałem Ci linki, z których możesz uzyskać dużo wiedzy.
Na początek zmierz wodę, ile ma żelaza, potasu, fosforu, azotu. Twardości to nie wszystko. Pisałem chyba Tobie, że masz fajną twardość. Ale twardość to nie wszystko. Podejrzewam, że tu jest problem. A twardość swoją drogą. Mając wiedzę co jest w wodzie możesz dojść do celu. Dostałeś wędkę. Każdy zbiornik jest inny, nikt nie poda Ci konkretnego rozwiązania bo się tak nie da. Co mogłem napisać napisałem....Chyba.... Jak zmierzysz parametry kranówki napisz.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#20

Post autor: Sefir »

marekmich pisze: czw mar 10, 2022 8:29 pm ile ma żelaza, potasu, fosforu, azotu. Twardości to nie wszystko
U góry na samym początku napisałem ile czego mam robiłem testy kropelkowe ale chyba nie przeczytałeś od początku :(
Parametry wody z dzisiaj
PH ->6,8
NO3 -> <0,5
NO2 -> 0
Potas -> <3
Fosfor -> <0,25
Ca -> 35 ml/L
Mg -> 6ml/L
KH -> 6
GH -> 4,9
CO2 według tabeli 28,5

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#21

Post autor: marekmich »

Ale to są parametry ze zbiornika, a mi chodzi o parametry z kranu.....
Druga rzecz, mam podłoże również aktywne od niedawna, z półtora roku? Mam ro, a w wodzie mam no3, po4, fe =praktycznie 0, w sumie mierzyłem przez rok może 2-4 razy? Podobnie mg, ca, k. Więc mają w słupie 0 to glon czym ma się karmić? Rośliny zjadają nawożenie słupa na bieżąco i glonom nic nie zostaje. A jak czegoś brakuje to biorą z podłoża. Tu jest cała filozofia.
A dlaczego RO, bo panuje nad tym co mam, nie myślę, że nagle w wodociągu/studni coś się zmieni itp. Daję na oko i to wszystko.

Przepraszam prościej nie umiem napisać...... Na nauczyciela się nie nadaje. :OK:
Ostatnio zmieniony czw mar 10, 2022 8:42 pm przez marekmich, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Sefir
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: śr sty 05, 2022 12:27 pm
Lokalizacja: Mysłowice
Na imię mam: Matuesz
Płeć:

Walka Walka i jeszcze raz WALKA (glony)

#22

Post autor: Sefir »

marekmich pisze: czw mar 10, 2022 8:33 pm a mi chodzi o parametry z kranu.....
jutro zrobię parametry z kranu.
ODPOWIEDZ