Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#1

Post autor: FiP »

Cześć,

Chciałbym pierwszym postem się przywitać i jednocześnie poszukać podpowiedzi / porad dot. założenia akwarium :)
Syn - 6 lat, tata - 36 lat :)

Kiedyś miałem akwarium ale było to z 25-30 lat temu wiec na pewno się już sporo zmieniło...

Co myślicie o takim "zestawie" - https://allegro.pl/oferta/aquael-zestaw ... 9980208065 - zależy mi na wielkości max. 60 / 30 - ponieważ chcę postawić je na szafce 70x35.
Co jest potrzebne - pewnie grzałka + napowietrzacz (pompka) coś jeszcze?
Jakie polecacie na początek jeszcze rzeczy? Jakie gatunki rybek najlepiej wybrać na początek? Co obecnie stosuje się na spód akwarium - kiedyś chyba był piasek i żwirek teraz widzę że są jakieś kolorowe żwirki / kamyczki - polecacie je?

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i porady.

Pozdrawiamy,
Piotr i Franek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#2

Post autor: mariom222 »

Siema Piotrki i Franki :)
takie kompletne zestawy do nauki jak najbardziej pasują, ja zaczynałem kiedyś od takiego 54l a jest taka zasada że im większe tym więcej daruje błędów
takie zestawy są najczęściej lekko niedoświetlone co zmniejsza ryzyko niekończącej walki z glonami
(nie mylić tego z pojawieniem się glonów w czasie dojrzewania akwarium)
a całość jest dość lekka i można postawić gdziekolwiek
(mnie zdarzało się stawiać nawet na kolumnach głośnikowych za co kiedyś oberwałem reprymendę od admina :) )

potrzebne wam jeszcze filterki
w takim akwarium mógłby już chodzić jakiś mały zewnętrzny np jbl e-700 czy eheim 2013
ale równie dobrze mogą to być dwa filtry wewnętrzne ( i tu jeszcze raz podkreślam DWA)

jeśli nie mieszkacie w namiocie to grzałkę możecie sobie darować napowietrzacz także
warto je mieć gdzieś w szafce na wypadek choroby czy innej awarii ale do codziennego użytku przy mniej wymagających rybach nie są potrzebne

najprostszym podłożem jest substrat podżwirowy i na to jakikolwiek żwirek lub ziemia ogrodowa tak samo zasypana żwirkiem

co do rybek najlepiej jest wybrać jakieś mało wymagające jajorodne żeby uniknąć niekontrolowanego rozmnażania
starać się nie mieszać zbytnio gatunków i sukces murowany :)

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#3

Post autor: FiP »

Tak czytałem poradnik że czym większe akwarium to ciężko popełnić błąd - mniejsze niesie konsekwencje ;)

Czyli grzałka i napowietrzacz można sobie darować na początku?
- O zapomniałem że potrzebny jest filtr - czyli lepiej dwa a mniejsze niż jeden a większy? - widzę, że filtry mają podaną wydajność jaka powinna być - na h określa się? - na 72L?

Syn mówił coś, że podobają mu się- Danio - czytałem na forum że to gatunek stadny - czyli ile powinno ich się mieć? Jak wygląda kwestia ich rozmnażania?

* Jakie roślinki polecacie?
* Jaka ilość substratu pod żwirowego do akwarium 60x30?
* Jaka ilość żwirku do powyższego akwarium?

Dzięki :)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#4

Post autor: Dzik »

Czesc. Mozna skorzystac z kalkulatorow podloza na stronach google = 60 dlugosci x 30 szerokosci i 3 cm wysokosci . Na to 3 cm zwirku .
Co do obsady ...jezeli podobaja sie danio to 15 sztuk . Pamietaj ze ryby wpuszczamy po ok 4 tygodniach . Rosliny jakies szybkorosnace oraz mchy , zwartki i mikrozoria z wylaczeniem czerwonych ze wzgledu na slabe swiatlo .

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#5

Post autor: FiP »

Dzik, dzięki za porady - mógłbyś rozwinąć myśl: "Pamietaj ze ryby wpuszczamy po ok 4 tygodniach" - czyli co wlewamy wodę i dopiero po miesiącu rybki? :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#6

Post autor: Ziemiojad »

FiP pisze: pn mar 21, 2022 8:25 am dopiero po miesiącu rybki
Tak naprawdę po tym jak akwarium dojrzeje. Co z reguły trwa od 3 do 6 tygodni. Dzik uśrednilł do miesiąca.

Jeśli myślisz, że wlejesz wodę z kranu a za chwilę wrzucisz 50 rybek że sklepu to twója aktywność na forum skończy się w dziale choroby i zgony.

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#7

Post autor: FiP »

Trochę przez tydzień poczytałem, trochę się dowiedziałem :)

Prośba jeszcze o opinie czy akwaria "WIWAL" są ok czy jest jakaś różnica pomiędzy nimi a AQUAEL ?

Dzięki.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#8

Post autor: Ziemiojad »

FiP pisze: pn mar 28, 2022 9:54 am Trochę przez tydzień poczytałem, trochę się dowiedziałem
Na forum w starych wątkach jest mnóstwo fajnej wiedzy. Polecam lekturę.

A masz jakiś pomysł na to akwarium? To będzie 50 litrów, więc takie maleństwo raczej według dzisiejszych standardów.

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#9

Post autor: FiP »

Ziemiojad pisze: pn mar 28, 2022 11:07 am A masz jakiś pomysł na to akwarium? To będzie 50 litrów, więc takie maleństwo raczej według dzisiejszych standardów.
50L? :) według opisu 68L - pewnie to max. - więc realnie wejdzie 50L? pomysłu cały czas szukam - chcę na początku zrobić coś prostego - uczyć się na takim może kiedyś większe uda się zrobić...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#10

Post autor: Ziemiojad »

Wszyscy wrzucają teraz tony kamieni do akwarium więc wody coraz mniej :wink: Ja wolę klasyczny żwirek i rośliny i dużo wody :hah:

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#11

Post autor: FiP »

Duża ilość kamieni to chyba nie :) właśnie bardziej klasycznie chciałbym na początek - nie wiem tylko czy pod żwirek podłoże jest obowiązkowe?
O do pokrywy to chyba chciałbym Aquael LED - ciekawsza niż zwykła "jarzeniówka" ale akwarium Aquael ma tylko niższe - tutaj jest zawsze 10 cm wyższe - myślicie, że ok?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#12

Post autor: Dzik »

. A Ty chcesz zestaw (gotowiec) czy samemu skladac ? No i najwazniejsze : ile masz zamiar przeznaczyc ?

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#13

Post autor: FiP »

nie absolutnie nie chcę gotowca :) chcę samemu coś złożyć na początku coś prostego może kiedyś coś bardziej...
Teraz chcę szkło + pokrywę, do tego podłoże czyli żwirek / jakieś dekorację - korzeń / jakąś małą architekturę i chyba żywe roślinki bo sztuczne wyglądają dość dziwnie...
Pisaliście powyżej że koniecznie dwa filtry - czy naprawdę jeden "mocniejszy" nie ogarnie tego?
* Koszty nie wiem - przeznaczę ile potrzeba - wiadomo w granicach rozsądku bo to małe akwarium dla dziecka - które ma się cieszyć z rybek :)
Czy uda się w max, max. 1000 zł. - jeśli mniej to lepiej :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#14

Post autor: Ziemiojad »

FiP pisze: pn mar 28, 2022 6:56 pm jakąś małą architekturę
cokoliwek masz na myśli to nie planuj
FiP pisze: pn mar 28, 2022 8:23 pm żywe roślinki
tylko żywe

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#15

Post autor: FiP »

Ziemiojad pisze: pn mar 28, 2022 8:24 pm cokoliwek masz na myśli to nie planuj
proszę powiedź czemu? :)

Proszę powiedźcie coś na temat WIWAL - jest ok czy nie? Wady / Zalety? w czym Auqael jest lepszy a może nie jest lepszy?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#16

Post autor: Dzik »

Osobiscie zadnego nie mialem ale wg opisow na stronach producentow, pokrywy jednak aquael ,poniewaz sa dostepne z oswietleniem led . Te wiwal drewnopodobne sa ladne ale z zarowkami lub swietlowkami . Natomiast same zbiorniki i jedne i drugie sa ok . Za tysiac pln mozna poszukac dobrego zestawu . A czy akwarium musi miec pokrywe , czy otwarte wchodzi tez w rachube ?

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#17

Post autor: FiP »

Hmm, no właśnie do WIWAL'a pokrywę Aquael chcę po jak piszesz jest LED :)

No tysiąc chciałbym przeznaczyć max / najchętniej nie odrazu tylko rozłożyć że teraz akwarium (szkło + oświetlenie) + filtry + roślinki + żwirek + rybki żeby było 500-700 a potem może jeszcze 200-300 na jakieś rzeczy ;)

Otwarte chyba trochę nie bardzo - doję się, że mogło by coś wpaść ;)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#18

Post autor: Dzik »

Samo szklo tej wielkosci nie jest drogie . Zamiast pokrywy mozna zastosowac szybe nakrywowa . Do tego belka led i filtr = tu nie mozna oszczedzac , oczywiscie rozsadnie . Pokrywy najpopularniejsze plastikowe odradzam . W zasadzie wszystkie pokrywy sa wyposazone w kiepskie swiatlo ale jezeli nie zamierzasz sadzic jakichs wymagajacych roslin beda wystarczajace . Uprzedzam jednoczesnie , ze w miare jedzenia apetyt rosnie .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#19

Post autor: Ziemiojad »

Ja z radością pozbyłem się pokrywy akwarium i od dawna mam odkryte akwarium. Nie jest to niezbędny zakup. A do takiego zbiornika może kaskada?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#20

Post autor: Agagin »

Ja się zaraziłam do gotowych zestawów z pokrywami bo jak do tej pory każda 'przecieka'- woda się skrapla i leje po zewnętrznych szybach. Poza tym mnie wkurza za każdym razem wciskanie kabli od grzałki/filtra itd w te dziury w pokrywie.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#21

Post autor: jacekzabki »

Agagin pisze: wt mar 29, 2022 11:11 am Ja się zaraziłam do gotowych zestawów z pokrywami
Proponuję sprawdzić gotowe zestawy Juwel - wszystko jest dopracowane do perfekcji.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#22

Post autor: Agagin »

Ja mam akurat tetra i Aquael, ale może też po prostu już są tak 'zuzyte', że zaczęły przeciekać. No i jak Dzik wspomniał,kwestia światła, ciężko tam pod pokrywę coś więcej wcisnąć, więc z roślinkami się nie poszaleje niestety.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#23

Post autor: Ziemiojad »

jacekzabki pisze: wt mar 29, 2022 12:25 pm Proponuję sprawdzić gotowe zestawy Juwel - wszystko jest dopracowane do perfekcji.
Szkoda, że nie można odczepic tego wewnętrznego filtra. Chociaż akurat ten filtr chwalą ludzie. Pokrywa jest fajna. Przynajmniej to co widziałem w gotowych zestawach 350 litrowych.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#24

Post autor: Agagin »

Juwel 112l miałam krótko, także co do pokrywy się nie wypowiem,ale filtr rzeczywiście niezły,sporo miejsca w środku (chociaż parę razy się przytkal,ale to raczej przez ślimaki,nie jego wina...), no i nadal wygląda to sto razy lepiej niż moje aquaballe np...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#25

Post autor: Dzik »

No tak ...Juwel . Nie chcialem nic pisac o tych akwariach aby nie zostac posadzonym o bycie jakims dystrybutorem lub sprzedawca . Mam obecnie rio 450 led , wczesniej mialem kilka innych i wszytkie byly ok . Ten filtr da sie odkleic przy pomocy zylki wedkarskiej /w mniejszych modelach / lub struny gitarowej /w wiekszych / . Osobiscie pozostawiam je, poniewaz swietnie sie sprawdzaja jako filtry wstepne . Istnieje mozliwosc dolozenia belki do istniejacej juz i zakupu pokryw/klap/ dla dwoch . Na tle konkurencji sa niedrogie . Rzuc okiem na zestawy juwel primo .

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#26

Post autor: FiP »

Cześć ponownie, niestety trochę czasu zleciało i dopiero teraz powrócił temat akwarium ;)

Tak więc jest "baza" czyli akwarium + pokrywa - skusiłem się na to co miałem upatrzone czyli szkło 60x30x40 + pokrywę AQUAEL LED TUBE.

Czyli według powyższych porad pierwsze do zakupu - filterek - trochę poparzyłem - poczytałem i pooglądałem - co sądzicie o PAT-MINI i NSF-200L / U-JET - połączeniu tego / czy będzie cicho i da radę?

Jaki napowietrzacz radzicie? - co sądzicie o http://www.aqua-nova.pl/index.php?a=produkty&idkat=3 - tylko 100 czy 200? 450 to chyba za dużo do 72L?

Zadam może niezbyt mądre pytanie ale czy filterek i napowietrzacz muszą / powinny działać 24h czy można włączać i wyłączać?

Dzięki :)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#27

Post autor: Dzik »

To ile sztuk filtrow planujesz ? Pamietaj , ze to niewielki zbiornik i czar prysnie bo bedziesz mial w srodku tylko filtry . Normalnie , napowietrzacz to urzadzenie zbedne lecz w przypadku tego nsf odwrotnie . Filtr ma pracowac 24/24 7/7 non stop

Autor
FiP
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 20, 2022 8:03 am
Lokalizacja: Raszyn
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#28

Post autor: FiP »

Hmm, ile szt. - no jeden chyba :) tylko czytałem, że pat-mini taki domyślny jest słaby i taki mod poprawia - czy to prawda czy nie?

Napowietrzacz nie byłby potrzebny w przypadku jakiego filtra? :)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#29

Post autor: Dzik »

Pat mini nie jest slaby , tylko ma mala powierzchnie filtracyjna . W jego przypadku napowietrzacz jest zbedny .
A tak ogolnie , masz jakas wizje tego akwarium , czy na lapu capu ?

boro1

Pierwsze akwarium syna - wspomnienia taty po latach ;)

#30

Post autor: boro1 »

Dzik pisze:Pat mini nie jest slaby , tylko ma mala powierzchnie filtracyjna . W jego przypadku napowietrzacz jest zbedny .
A tak ogolnie , masz jakas wizje tego akwarium , czy na lapu capu ?
Wystarczy zmienić gąbkę lub dodać ujet/ejet

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”