Jakaś choroba

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Jakaś choroba

#1

Post autor: Karol10125 »

Hej,
Zwracam się do was z prośbą o szybką pomoc. Moje ryby mają dziwne plany i obawiam się że stracę tetrę zielona która została przeniesiona do kotnika, bo leżała przy dnie. Ostatnio dawałem healthosan w za małej dawce, planuje jutro iść po kolejny i podać tyle ile mówi producent

1. Litraż zbiornika – 200l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –tak od maja 2021
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –eheim 2424, turbo 1500, Pat mini wkłady ceramika, matrix, gąbki, trochę zeolitu
4. Gatunki i ilość ryb – żyworodne, tetry fluo, dzikie bojowniki, kiryski, bystrzyki Odratowane od kogoś kto chciał je wyrzucić ( Ci co wchodzili na mój wątek moje 200l wiedzą że mam przerybione akwa)
5. Gatunki i ilości roślin – sporo, nurzaniec, lotos, rotala, ludwigia, mech, hygrophilia, limnophilia sesiflora, Bakopa
6. Podłoże – jalowe i piach
7. Inne sprzęty – grzałka (temp 25 - 26), napowietrzacz 2
8. Ozdoby, korzenie –skalka
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – 2x Glass Led 24w i 1x plant 20 w
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – globex, ostatnio dawałem sól 7 łyżeczek, bakterie, nawozów nie podaje, karmie teraz raz dziennie
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –najważniejsze no3 ma 50
13. Temperatura w zbiorniku – 25-26
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 300w chyba
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmieniam teraz często wodę przez azot koło 50% co 2 dni codziennie po 30l dziś np. Podmiana była koło 70l
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – do sadzono rośliny
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Ryby dość długo mam u siebie
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Rok temu na ospę
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - dziwne plamy (na zdj) odchody normalne chyba (zdj też mogę dać)
20. Zdjęcie –
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Jakaś choroba

#2

Post autor: Ziemiojad »

Zbyt niewyraźne zdjęcia. Oby to była tylko ospa. Powód choroby? Masz przerybione akwarium i zbyt duży misz masz, każda ryba u ciebie ma inne wymagania.
Ale naprawdę życzę Ci powodzenia w walce z chorobą.
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Jakaś choroba

#3

Post autor: Karol10125 »

Ziemiojad
A gdybyś miał coś podobać to co? Czy zrobić nowe zdjęcia i wstawić? Bo jutro ide po lek do zoologicznego i potrzebuje pomocy szybkiej co wybrać
Edit :udało się zrobić ładne zdjęcie



Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Jakaś choroba

#4

Post autor: Agagin »

Czy jej te łuski tak odstają czy to tylko takie zdjęcie?bo jeśli to pierwsze,to nie chcę się wymadrzac,bo się mało znam,ale ta rybka już długo nie pożyje... raczej bym ją próbowała ratować w osobnym zbiorniku (ale ja to mam obsesję i każdą słabo wyglądająca wysyłam do szpitala).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Jakaś choroba

#5

Post autor: Ziemiojad »

One jakby nie miały łusek? Słabo na tych zdjęciach nadal widać. Które ryby masz chore tylko te farbowane?
Uważaj z dużą ilością podmian. Żebyś nie lał zbyt zimnej wody, bo wychłodzisz ryby.

Pisałeś , ze leczyłeś ospe w zeszłym roku.
To wygląda inaczej niż wtedy?
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Jakaś choroba

#6

Post autor: Karol10125 »

Ziemiojad
Mają też tak bystrzyki, a kiryski bywały przy tafli.
Jeśli chodzi o podmiany to robię tak 20l ciepłej 10l zimnej i tak do końca podmiany staram się.
Szczerze to to było rok temu więc nie pamiętam konkretów, ale ospa wydaje mi się ze była inna o się szybciej rozwijała. Próbowałem podnosić temp i dać sól a wiele to nie pomogło, bo musiałem nagle wodę podmienić.
Zalobniczki akurat łuski mają, bystrzyki a raczej napewno 1 ma takie odstające ale od kiedy je mam są grube takie dostałem
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakaś choroba

#7

Post autor: Dzik »

Puchlina wodna = posocznica .
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Jakaś choroba

#8

Post autor: Karol10125 »

Dzik
Tyle że wszystkie? To nie jest przecież zaraźliwe. Bystrzyki to tak podejrzewałem ale zyja już u mnie z 3 msc i nie wiem mogę je uśmiercić jak trzeba...
A co z zalobniczkami? Kupić healthosan czy coś innego? To jest najważniejsza rzecz jaką chce wiedzieć co muszę kupić bo jutro ide do sklepu gdzieś koło 15 więc dobrze by było żeby ktoś z forum mi doświadczył a nie w zoologu bo może się skończyć to gorzej
Dodano do tego postu po 9 godzinach 7 minutach 44 sekundach
Pomyślałem i tak :
-podmieniam dziś 50% wody,
Dane healthosan wraz z solą ( 5 łyżeczek napewno),
Temperaturę podniosę na 27-28
Sytuacja ma się tak że po nocy padły 2 ryby jedna tetra napewno i albo 2 też albo to kirys/gupik bo jak ampularie się dorwały to trudno powiedzieć
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jakaś choroba

#9

Post autor: jacekzabki »


Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Jakaś choroba

#10

Post autor: Agagin »

Może i nie jest zaraźliwe,ale jak warunki w akwarium są średnie,to często choruje więcej ryb a nie tylko jedna (no chyba że masz szczęście). Sam wiesz, że masz przerybione akwarium, więc i stres dla ryb jest większy i są osłabione.
Z tego co wiem, to jeśli choroba jest na etapie odstających łusek,to już raczej nie ma ratunku.
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Jakaś choroba

#11

Post autor: Karol10125 »

Agagin
Podmiany są stałe od początku mojego zbiornika co tydzień po 30% teraz zwiększyłem podmiany.
No coż, w takim razie usmierce te bystrzyki szkoda ich... Ale trudno.
Healthosan nie wiem czy dziś zdobędę, pogoda jest jaka jest i mój szczeniak potrzebuje specjalnej opieki dziś (ma biegunkę, i musiała być umyta bo się wytarzał w swoich odchodach, muszą ją obserwować czy nie zajdzie żadna reakcja alergiczna po szamponie (może ktoś pójdzie za mnie do zoologicznego))
Dodano do tego postu po 1 godzinie 10 minutach 45 sekundach
Po pokazaniu zdjęć w diskus zoo otrzymałem baktoforte S mam nadzieję że pomoże :)

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

Jakaś choroba

#12

Post autor: Korsarz »

Witam czy ktoś może napisać co dzieje się z gupikiem.Jest to samica 3 dzień albo leży na filtrze albo na samym dnie,szybko oddycha,jak tylko zgaszę światło pływa normalnie
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Jakaś choroba

#13

Post autor: Ziemiojad »

Korsarz pisze: pn cze 27, 2022 4:41 pm tylko zgaszę światło pływa normalnie
Może być zamęczana przez facetów. Gonią ją? Poobserwuj.

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

Jakaś choroba

#14

Post autor: Korsarz »

Ziemiojad pisze: pn cze 27, 2022 5:35 pm Może być zamęczana przez facetów
Jak tylko pływa gonią za nią i podskubują
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Jakaś choroba

#15

Post autor: Ziemiojad »

Czyli inie jest chora tylko masz za mało samic.
ODPOWIEDZ