Świderki przy powierzchni wody.

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#1

Post autor: MagnumOpus »

Dzień dobry.
Piszę, aby poprosić was o radę. Chodzi o ślimaki świderki. Niezależnie od pory dnia widuję kilka sztuk wędrujących po szybie w kierunku tafli wody. Niektóre przesiadują tam nawet dłuższe chwile (do 1 - 3h), żeby po czasie spełznąć na dno. W zbiorniku dotychczas były tylko one i 2 ślimaki helmety. Z moich obserwacji wynika, że świderki się rozmnożyły, widuje niekiedy malutkie muszelki na szybie. Moim zaskoczeniem był fakt, że wychodziły z podłoża nawet za dnia, jakby nie zwracały na nic uwagi. Dzisiaj do akwarium wpuściłem 3 kiryski. Dziwne zachowanie ślimaków powinienem potraktować jako ostrzeżenie? Jakiś czas temu zatwardzona woda zabiła kilka moich ryb... usunąłem piaskowca (tak, nie miałem świadomości jego oddziaływania na wodę), zrobiłem kilka podmian i po miesiącu wpuściłem 3 kirysy.
Odgórnie muszę odpowiedzieć na pytania odnośnie testów parametrów wody - nie zrobię ich w najbliższym czasie, chociaż bardzo bym chciał, to kwestie finansowe nie pozwalają mi na spełnienie tego obowiązku...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Jezeli nie chcesz inwestowac w testy to zanies wode z akwa do sklepu , tam zrobia prosty test paskowy za grosze . Lepsze to , niz nic . Napisz cos o akwarium /kiedy zalane , jaka filtracja , podloze , rosliny , ile litrow , podmiany wody itd/ , daj zdjecie calego akwarium . Moze byc wysoki poziom No2 , No3 lub amoniak . Od piaskowca raczej nikt by nie zginal .

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#3

Post autor: taipan3 »

Hejka w moim akwarium zawsze kilka zatoczkow pływa pod powierzchnią wody , popływają potem sobie opadną na dno i tyle . Na pewno nie jest to związane z parametrami wody bo w tym akwarium mam bardzo dobre.
Jeżeli chodzi o świderki to żyją w dnie w piasku , bardzo rzadko wychodzą na powierzchnię , nigdy nie zauważyłem ich pływających . Coś jest u ciebie nie tak z wodą

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#4

Post autor: MagnumOpus »

Z góry przepraszam za jakość zdjęć...
Cały zbiornik ma ok. 50l. Zalany 4 miesiące temu. Przez pewien okres stosowałem do podmian wodę demineralizowaną w proporcjach z wodą kranową 1:1, upuszczałem ok 30%, wszystko było w porządku, aż pewnego razu zrezygnowałem ze stosowania wody demineralizowanej. Upłynęło kilka tygodniu na podmianach z wykorzystywaniem samej wody kranowej - obsadę szlag trafił. Wyrzuciłem piaskowiec, pozostałe kamyczki, zostawiłem krzemień, bo wyczytałem, że nie powinien wchodzić w reakcję z wodą. Głupio się przyznawać, ale nie mam po prostu pieniędzy na rzetelne wykonanie obowiązku, ironicznie można podciągnąć to pod ojca, który nie może zapewnić dziecku właściwego funkcjonowania... Nie będę zrzucał winy na swój studencki los - tak póki co musi być, aż do momentu w którym odłożę pieniążki na testy.
Filtr na zdjęciu poniżej, nie mam napowietrzacza, jedyne napowietrzenie to ruch wody. który wywołuje działanie filtra. Podmiany staram się systematycznie powtarzać raz na tydzień.
W zbiorniku żyją jedynie świderki: kupiłem ich pięć, ale widzę, że się rozmnożyły, stwierdziłem, że skoro ich przybywa, to jakość wody musi być w miarę, jednak zaniepokoiły mnie te wędrówki pod taflę wody i próby czerpania powietrza? Ucieczki? Sam nie wiem dlaczego się to dzieje.
2x ślimak helmet. Ostatnio spostrzegłem, że trochę częściej zasypiają.
3x kirysek spiżowy.

Co do roślinności, to musiałbym zrobić research, naprawdę nie mam bladego pojęcia.

Podłoże do ziemia ze sklepu akwarystycznego, którą zasypałem żółtym piaskiem z tego samego źródła zakupu. Po czasie, podmianach, ingerencji mieszkańców ziemia zaczęła w niektórych miejscach wydobywać się spod piasku, co wygląda dosyć nieestetycznie, mam tylko nadzieję, że nie wpływa to na jakość i parametry wody...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#5

Post autor: Dzik »

Filtracja to tylko ten maly fan mini , czy to pudlo u gory rowniez ?

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#6

Post autor: MagnumOpus »

Tylko ten mały filtr mini. Pudła na górze nie wliczajmy, bo go po prostu nie ma, zostały same puste koszyczki z ceramiką.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#7

Post autor: Dzik »

A co to za ziemia pod piaskiem ? Pamietasz nazwe ?

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#8

Post autor: MagnumOpus »

Niestety nie. Przeszukałem pocztę, historie zakupów i nic. Upłynęło już tyle czasu, że wszystko zostało usunięte. :[
A ja nadal nie wiem, jak ratować rybki...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#9

Post autor: Dzik »

A czy rybkom cos dolega ? Jak sie zachowuja ? Zeruja , sa aktywne ?

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#10

Post autor: MagnumOpus »

Oprócz dziwnego zachowania świderków dzisiaj wpuściłem kirysy. Są małe. Zauważyłem, że często podpływają do powierzchni, nawet zdarza im się pływać przez chwilę w bezruchu brzuchami do góry i zasysać łapczywie powietrze. Kiedy je wpuściłem (12.05. Ok. Godz. 15) wszystkie zachowywalysie w ten sposób. Do teraz widzę to sporadycznie i to u jednego osobnika. Minęło raptem kilka godzin, trudno wysnuć wnioski. Zjadły namoczony pokarm, więc wydaje mi się, że co do jedzenia nie powinienem mieć zastrzeżeń.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#11

Post autor: Dzik »

Zmiana parametrow . Choc to plywanie do gory brzuchem ...? Poczekajmy , moze nic sie nie skiepsci . Co do akwarium . Jak widzisz nie wszystkie rosliny rosna prawidlowo . Masz za malo swiatla dla niektorych gatunkow , dlatego traca listki w dolnych partiach . Zrezygnuj z nich oraz z czerwonych i trawnikowych bo gnija i zabrudzaja wode . Zainwestuj w zwartki /te odpowiedniej wielkosci / , ktore rosna dobrze u Ciebie oraz w mikrozoria /mini , trident / . Te rosliny nie sa drogie , latwodostepne i nie potrzebuja duzo swiatla ,.. czyli to co masz . Zanies wode do sklepu . Filtra nie plucz . Podmiany rob mniejsze =10%/ tydzien . Jezeli problemy stwarza ta ziemia.. no to lipa . Na plus to akwarium jest czyste i bez glonow . Ile ryb bylo wczesniej ? Pomysl tez o wiekszym filtrze . Chodzi o pojemnosc na media nie o moc .

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#12

Post autor: MagnumOpus »

6 neonków 2 małe zbrojniki, 4 danio malabarskie (wiem, że zbiornik jest na nie za mały, oddałem je kilka dni po tym, jak je wpuscilem)
Co do roślinek postaram się je powymieniać. Mogę zachować te drobniutkie denne Monte Carlo? Widzę, że roeszlo się po piasku, przynajmniej patrząc wstecz na zdjęcia z początków.
Co do pozostałych roślin to prawda. Wzrost jest znikomy, a liście od czasu do czasu odpadają... przykre, że ppace w ten sposób za swoją niewiedzę, dziękuję za podpowiedzi, na pewno je wykorzystam. Czyli woda pozostaje bez zmian? Powyrzucać roślinki i zamienić je na inne + przebadać wodę w sklepie?
Pozostaje sprawa ziemi. To ona może powodować niewłaściwości z parametrami?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#13

Post autor: Dzik »

To nie chodzi o to aby przeprowadzic rewolucje . Jezeli cos rosnie zostawiasz , jezeli nie to podmieniasz . Bez podstawowych parametrow to jak wrozenie z kuli . Na razie wstrzymaj sie z dokladaniem ryb , zrob porzadek z roslinami i poczekaj . Jak rosliny rusza zauwazalnie , doloz ryb .

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#14

Post autor: MagnumOpus »

Powinienem wymienić świetlówkę, bo z tego co wiem, to ma ona kilka ładnych lat. Na dodatek mam pytanie odnośnie filtra. Powinienem zorganizować sobie jakiś inny? Taki, który wypuszcza bąbelki w toń wody? Obecny jest wystarczający?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#15

Post autor: Dzik »

Do tej obsady rybno-slimaczej czyli niewielkiej moze byc ale jezeli zamierzasz dolozyc ryb to raczej cos wiekszego wskazane . Moze byc zwykly gabkowy . I nie musi wypuszczac babelkow . https://www.google.com/search?q=filtr+g ... pSbBi9iwCM

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Świderki przy powierzchni wody.

#16

Post autor: MagnumOpus »

Wielkie dzięki za porady i dzielenie się wiedzą. W końcu dostałem konkretne podpowiedzi, zamiast wskazówek o wielorakich znaczeniach. Ogromne dzięki, zwłaszcza Tobie Dzik
ODPOWIEDZ