Co z tym oświetleniem?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#1

Post autor: AccordingOne »

Powoli zbliżam się do zalewania akwarium opisanego w innym temacie, wymiary: 120 x 50 x 40/30 -:Przednia ścianka akwarium jest zakrzywiona.

Na razie przechodzi próby szczelności/wytrzymałości.

Chciałem kupić jakąś belkę ledową która by się do niego nadawała. Pomysł kupowania belki która będzie oświetlała akwarium wzdłuż wydaje się fajne dopóki nie spojrzymy na ceny tych urządzeń. 300-400 zł brązowo ...

Czy ktoś mógłby mi w tym temacie coś doradzić?

Wiem że szukam lampy ledowej, o zakresie kolorów 6,5 tysiąca do 8 tysięcy K

Chcę uprawiać mało i ewentualnie z czasem średnio wymagające rośliny najlepiej bez CO2. Chociaż nie wiem czy to jeszcze możliwe skoro dałem się namówić na zakup aktywnego podłoża od aquaela specjalnie dla roślin.

Anubias, mikrozorium i rogatek to rośliny które planowałem na początek. Chciałbym dołożyć do tego jakiś trawniczek niskich roślin. Może być to dosłownie jedna roślinka która ładnie porasta jakąś połać akwarium. Myślałem też o wydzieleniu osobno kawałka na rośliny pływające z ogrodzeniem go od reszty akwarium ale to plany raczej na przyszłość i raczej niepewne.

Czy warto kupić mniejszą lampę do której zrobię poprzeczki z akrylu na których ja umieszczę? Jak duża w zasadzie powinna być?

Gówną atrakcją akwarium mają być oczywiście rybki, roślinki mają tylko poprawiać estetykę i "stabilność" biologiczną akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#2

Post autor: Ziemiojad »

Nie da się zaoszczędzić na dobrym świetle. 3 stówki to tanie światło.

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#3

Post autor: AccordingOne »

Okej rozumiem i szanuję podejście osoby, która ma typowo roślinne akwarium. Ja tych roślin chcę mieć kilka. Niezbyt wymagających w dodatku. I też nie chodzi o to że chciałbym na tym skąpić.

Wydaje się natomiast, że płaci się tu też poniekąd za sam "form factor" W cenie poniżej 300 zł zmieszczę się z dwoma lampami o mniejszej długości. Przy czym pisząc w pierwszym poście 300 miałem na myśli tak naprawdę 390 i okolice a tu przy dwóch zmieszczę może w 220 zł a lampy będą tej samej marki i klasy i sumarycznie dadzą mi większą moc niż jedna duża.

Dwie mniejsze lampy można połączyć z odpowiednią aranżacja w akwarium tak żeby na przykład pośrodku rosło tylko to co potrzebuje mniej światła. Chociaż prawdę mówiąc nie wydaje się to konieczne. No i nie muszę zakupu obu dokonywać od razu. Rośliny mogę dosadzić a lampa przyjdzie kolejną przesyłką.

To tyle z wniosków, które mogę wysnuć ze zwykłego przeglądania ofert. Ten temat jest to raczej po to żeby dowiedzieć czegoś więcej. Jakie marki czy modele lamp warto oglądać. Na co zwrócić szczególną uwagę ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#4

Post autor: Dzik »

Rosliny , ktore planujesz nie rosna w podlozu . Czy to podloze aktywne bedzie na calej powierzchni dna ? Z podlozem aktywnym dno powinno sie obsadzic w 70% z czego 70% powinny stanowic rosliny szybkorosnace . Nie jest to must be ale gwarantuje latwiejszy start . Do tego dochodzi CO2 i oswietlenie wlasnie . Ile masz tego podloza (litrow) ?

Chyzy_Czyzyk
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 9:26 am
Lokalizacja: Piekary Śląśkie
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#5

Post autor: Chyzy_Czyzyk »

Przy oświetleniu ledowym patrzyłbym żeby mimo wszystko było tak z 20 lm/l i odpowiednia barwa, bo to z tego co się orientuje to takie minimum, a wygląd lamp czy belki wydaje mi się tylko kwestią estetyki co Ci będzie wisieć nad baniakiem, przynajmniej tak mi się wydaje, jak chcesz rośliny na ala trawnik to zobacz sobie Sagittaria subulata potrafi tworzyć dosyć geste krzaczki i powinna sobie poradzić przy słabszym oświetleniu i bez co2.
A tak bez określenia ilości światła i czy będziesz gazować to tak jak pytał Dzik ciężko doradzić rośliny bo wtedy jedne moga dać rade a inne nie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#6

Post autor: Ziemiojad »

AccordingOne
Oczywiście, że lampa nie musi być dokładnie na długości całego akwarium.
Moja jest umieszczona 5 cm od krawędzi akwarium. Ponieważ akwarium jest długie na 100cm a lampa ma 90 cm.

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#7

Post autor: AccordingOne »

Co sądzicie o takiej belce ?
https://allegro.pl/oferta/belka-oswietl ... 0959854413

Co sądzicie o takich kandydatach co do Roślinnej ?


Sagittaria subulata dodałem już po zrobieniu screena.

Chyzy_Czyzyk
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 9:26 am
Lokalizacja: Piekary Śląśkie
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#8

Post autor: Chyzy_Czyzyk »

Jeżeli ogranicza Cie cena to może być, ale ja bym poszukał czegoś ciut dłuższego https://allegro.pl/oferta/belka-oswietl ... 7730432027 I jakiś najprostszy programator czasowy dla wygody.
Gdzieś się spotkałem z opinia, że większość niebieskiego światła może sprzyjać glonieniu i lepiej mieć większy udział czerwonego światła, ale to by musiał potwierdzić ktoś kto się na tym zna.

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#9

Post autor: AccordingOne »

To akurat prawda i chodzi tu o zakres powyżej 8000 K, dlatego właśnie poleca się lampy z zakresu 6500 K - 8000 K. Lampa wg. producenta mieści się w tym zakresie.

Poszło zamówienie na zielone :viva: :


Pozostaje kwestia Lampy :zmieszany:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#10

Post autor: Dzik »

Czyli najpierw kupujesz rosliny a potem swiatlo ? Jakies dziwnie drogie te roslinki .

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#11

Post autor: AccordingOne »

Założenie jest takie, że lampa dojdzie zanim dotrą do mnie rośliny. Jedyne porównanie jakie mam do ceny roślin pochodzi z 2-3 stacjonarnych sklepów akwarystycznych, w których z tego co wiem zapłacił bym więcej i czekał bym dłużej. Nie mam na tyle doświadczenia żeby ocenić czy to dużo czy nie. W dodatku powiem, że roślin miało być mniej ale skoro kupiłem już 2 x 8l advanced plant soil od help (też tanie nie było) - za namową obsługi sklepu z okolicy - to muszę jakoś je obsadzić aby uniknąć plagi glonów co uzmysłowiłem sobie w zasadzie dzisiaj.

Do kompletu pewnie zaraz namówi mnie ktoś na droższą lampę i co2 i w efekcie będę musiał pozbyć się jednej z nerek ...

A mówiąc na serio lampę/lampy zamówię dzisiaj o ile zdecyduję co kupić. Mogę jeszcze zadzwonić do sklepu żeby opóźnić realizację zamówienia jeśli coś miało by pójść nie po myśli. Co do CO2 pewnie w końcu kupię bimbrownie mimo że plany były inne ...

W każdym razie dla mnie cały projekt trwa już tyle że zniecierpliwienie wygrało i chciałem już mieć zamknięty temat wyboru roślin.

Jak ktoś ma jakieś doświadczenie co do oświetlenia to z chęcią usłyszę jego opinie realnie - cena około 200 zł.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#12

Post autor: Dzik »

Nie jestem pewien czy za ok 200pln cos kupisz . Tzn cos co jest sprawdzone i moze byc polecone .

jordan1910
Gość
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 19, 2022 10:31 am
Telefon: 503938633
Lokalizacja: Bolton

Co z tym oświetleniem?

#13

Post autor: jordan1910 »

też mam problem z doborem światła
Zainwestowałem w zbiornik 90x45x40 i myślałem nad https://allegro.pl/oferta/sunsun-adp-le ... 1817232975 oraz https://allegro.pl/oferta/belka-oswietl ... 0959854413
ale nie wiem na które się zdecydować
Pomoże ktoś z doborem?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#14

Post autor: Ziemiojad »

AccordingOneMasz pokrywę? Czy bez?

jordan1910
Gość
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 19, 2022 10:31 am
Telefon: 503938633
Lokalizacja: Bolton

Co z tym oświetleniem?

#15

Post autor: jordan1910 »

Bez pokrywy
Bezbarwna pleksa 3mm

Autor
AccordingOne
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: wt maja 10, 2022 8:16 pm
Lokalizacja: Prudnik
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#16

Post autor: AccordingOne »

Ziemiojad pisze: czw maja 19, 2022 10:45 am Masz pokrywę? Czy bez?
Mam. Są w niej świetlówki aquaboro 30 w. Chciałem zrobić upgrade na ledy retro fity o ile coś bym wgl. Dobrał ale okazało się że lampa się odkleja i chyba nie działa ... Wywalam ja po prostu.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co z tym oświetleniem?

#17

Post autor: Ziemiojad »

AccordingOne
Dlugo czas używałem Tetra LightWave. I fajnie rosły rośliny. Ale boje się że na jednej belce się nie skończy.
Możesz podczepić do pokrywy bezpośrednio.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”