Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
mefiek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 07, 2022 12:46 am
Lokalizacja: Skwierzyna
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#1

Post autor: mefiek »

Witam.
Pewnie było dużo takich pytań, ale czytam fora od niedzieli, i tak naprawdę przez ten czas uświadomiłem sobie tylko, że "wiem, że nic nie wiem".
Otóż, miałem małe akwarium jakieś 20 lat temu, był to zbiorniczek dwudziestoparolitrowy, teraz po latach postanowiłem do tego wrócić, jednakże 240 litrów to inny kaliber, no i technika poszła do przodu.
Kupiłem dzisiaj zestaw Aquael OptiSet 240. Pierwsza rzecz o którą chciałbym zapytać to oświetlenie: fabrycznie są tam dwa jakieś moduły LED po 17W każdy. Z tego co czytałem, będzie to chyba za mało, powinienem dokupić dodatkowe?
Rzecz druga - filtr. Chciałbym mieć jeden filtr kubełkowy, czy "wyrobi" on z filtracją mechaniczną i biologiczną? Z tego co poczytałem bardzo polecane są chyba Eheimy, ale jaki model do akwarium tej wielkości? I czy jeżeli chcę by spełniał też funkcję filtra mechanicznego(o ile da radę), to muszę dokupić też prefiltr?
Trzecia rzecz - parametry wody. Zaczynam dopiero, i nie chcę się porwać z motyką na słońce. Wiem, że są preparaty, do zmieniania parametrow wody, ale nie wiem czy bawienie się w to na początek jest dobrym pomysłem :bęc: Z tego co wyczytałem, woda u mnie ma pH = 7.8, pewnie na dzień dobry wyklucza to pewne gatunki ryb. A może zbijanie pH nie jest wcale takie trudne, i warto, żebym spróbował? Dodatkowo twardość to 227mg CaCO3 /l, ale to chyba dość "przeciętny" wynik.
Z góry dziękuję za pomoc.

Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#2

Post autor: Misza »


mefiek pisze:Pierwsza rzecz o którą chciałbym zapytać to oświetlenie: fabrycznie są tam dwa jakieś moduły LED po 17W każdy. Z tego co czytałem, będzie to chyba za mało, powinienem dokupić dodatkowe?
.
Cześć! Mam niewiele większe doświadczenie nic Twoje (powrót po chyba 30 latach!) ale jeśli chodzi o oświetlenie, to jest niezły misz-masz!
Jeśli kierujesz się przelicznikiem wat/litr, to źle. Przy LED stosuje się lumeny/litr.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#3

Post autor: Ziemiojad »

Tak się zapytam po co kupować gotowe zestawy akwariowe jak się potem wszystko wymienia?

Kwestia oświetlenia. Dobiera się do tego jakie chcesz hodować rośliny. I ryby. Jeśli najważniejsze są ryby to twoje światlo wystarczy.
Jeśli chcesz mieć dużo roślin to zakup akwarium był najtańszą rzeczą jaką kupiłeś.

A jak maszt teraz filtr?

Preparaty do zmiany parametrow wody? Możesz to objaśnić?

Żeby zmniejszyć twoje pH trzeba zmniejszyć twardość wody. Ostatnia rzecz jaką możesz zrobić to wlewac kwas. To będzie katastrofa. Jedyne sensowne wyjście to zakup filtra RO - odwróconej osmozy. Można ją jeszcze zmiękczać dodając garbniki, torf.
Żadne płyny w buteleczkach w sklepie tego nie zastąpią.

Autor
mefiek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 07, 2022 12:46 am
Lokalizacja: Skwierzyna
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#4

Post autor: mefiek »

Witam,
W tym zestawie nie ma akurat filtra, po części dlatego akurat go wybrałem, bo wiem, że zwykle te w zestawach są za słabe, i zmarnowałbym pieniądze. Głównie chodziło mi o szybkie i bezstresowe załatwienie kompletu akwarium + szafka + pokrywa z oświetleniem.
Co do preparatów, to po prostu czytałem, że takowe istnieją, ale jeżeli stosowanie ich to "katastrofa", to zaopatrzę się w filtr odwróconej osmozy.
Pytam po prostu jeszcze przed założeniem akwarium, żeby jednak uniknąć jakiś nieodwracalnych/trudnoodwracalnych błędów :)

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#5

Post autor: marekmich »

Może jeszcze niech kolega przedstawi co chce tam trzymać. Tu nie bawiłbym się o szybkie załatwianie wszystkiego. Trzeba na spokojnie podejść do tematu. Szybkość w akwarystyce jest wskazana przy zbieraniu wody.

Autor
mefiek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 07, 2022 12:46 am
Lokalizacja: Skwierzyna
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#6

Post autor: mefiek »

Witam, najbardziej przemawiają do mnie rybki z Ameryki Południowej - nie chcę mieszać w akwarium rybek z całej kuli ziemskiej, przede wszystkim podobają i zawsze podobały mi się wszystkie zbrojniki, do tego dojdzie pewnie ławica jakiś neonków, wizualnie przemawiają do mnie bardziej od np. bystrzyków. Czytałem, że skalary brutalnie podchodzą do neonków, więc jako większe ryby będę musiał napewno wybrać coś innego, ale konkretniej za planowanie obsady zabiorę się, gdy zrobię testy wody, ponieważ nie chcę wsadzać tam na siłę ryb, których wymagania nie do końca zostaną spełnione. Zamówiłem dziś walizkę testów kropelkowych JBL'a, kiedy będę wiedział coś więcej odnośnie wody w akwarium napewno poproszę o pomoc przy obsadzie, ale spokojnie, bo akwarium zalałem dopiero wczoraj, więc do zarybienia minie jeszcze duuuuuuzo czasu :)
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#7

Post autor: Ziemiojad »

mefiek
Załóż sobie swój wątek w dziale galeria i tam systematycznie pokazuj krok po kroku jak rozwija się twoje akwarium. Wtedy raz będzie Ci łatwiej podpowiedzieć a dwa sam zobaczysz po jakimś czasie jak się rozwijało twoje akwarium.

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#8

Post autor: marekmich »

No dobrze widzimy tam chęć obsady, a chcesz wejść konkretnie w biotop czy jednak i rośliny chciałbyś mieć?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium 240l - filtr, pH.

#9

Post autor: Agagin »

Ja wiem, że się mało znam,i że się czyta, że skalary zjadają neony,ale wszystkie akwaria które znam i widziałam do tej pory miały takie połączenie i jeszcze nie słyszałam od właścicieli, żeby im nagle zabrakło neonów...chyba że kupujesz wielkie skalary i malutkie neony:)ale to też raczej nie. Neony są dosyć sprytne i gdzieś się schowają,a narybku się i tak raczej ciężko chyba dorobić, więc bym się zbytnio nie martwiła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”