Dziwna choroba neonek

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
matheo
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 9:30 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dziwna choroba neonek

#1

Post autor: matheo »

Witam serdecznie - mam bardzo dziwną sytuację z neonkami. Jakiś czas temu (miesiąc temu) zobaczyłem, że jedna neonka jest tak jakby złamana w pół (ma opadnięty ogon) - ale generalnie pływa i jest ok. Dzisiaj byłem świadkiem, jak podczas karmienia druga neonka bardzo gwałtownie zaczęła pływać w akwarium, a później opadła na dno i dryfowała. Myślałem, że się uderzyła i otępiła. Skrzela pracowały. Po ok. 10 minutach zaczęła powoli pływać, ale pojawił się ten sam objaw - opadnięty ogon. Generalnie te dwie rybki nie są przebarwione, ale są tak jakby ciemniejsze (wyglądają jakby były "starsze" pomimo, że są małe). Obajw wygląda jakby zadziałała jakaś neurotoksyna... . Chciałbym wspomnieć, że wcześniej miałem jeszcze 4 gupiki (samce) i one niestety padały w odstępach ok. 2 tygodniowych. Czy ktoś miał podobne zdarzenia?

Obrazek



1. Akwarium 25L
2. Założone 4 miesiące temu, z tygodniowym dojrzewaniem
3. Filtr włączony cały czas
4. 11 neonków, 3 kiryski
5. pojedyncze (3 szt.) rosliny
6. Podłoże – kamieniste
7. Inne sprzęty – termostat (wyłączony na okres lata)
8. Ozdoby, korzenie – jamka sztuczna
9. Pokrywa – plastikowa z żarówką
10. Oświetlenie – żarówka
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – rzadko (sporadycznie nawóz Ferropol
12. Parametry wody - niebadane
13. Temperatura w zbiorniku – 23 st. C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak (obecnie wyłączona)
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana wody raz na tydzień/2 tygodnie, czyszczenie zgrubne żwirku, czyszczenie filtra
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic nowego
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - rybki od ponad 4 miesiecy. 1 tydzioeń akwarium z filtrem włączone bez ryb, przeniseinie rybek do akwarium waz ze zmieszaną wodą z akwarium
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? nie

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Dziwna choroba neonek

#2

Post autor: Agagin »

Neony w 25 litrach?Kirysy w 25 litrach?
Tygodniowe dojrzewanie raczej się nie liczy jako dojrzewanie...
Co do 'zlamanego ogona ', to miałam tak u paru gupików, dopóki były młode nie było tego widać - podobno kwestia 'chowu wsobnego', wady genetyczne itd. Aczkolwiek może to być pewnie dużo innych rzeczy, na których się niestety nie bardzo znam.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dziwna choroba neonek

#3

Post autor: Ziemiojad »

Męczysz te biedne ryby a nie hodujesz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Dziwna choroba neonek

#4

Post autor: Tygrys »

Karłowatość mają za mały zbiornik na hodowle .Neonki potrzebują min 60 l czyli zbiornik 60x40x45.Taki zbiornik jest dobry na narybek lub kwarantanne.
zawieszony profil

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Dziwna choroba neonek

#5

Post autor: Agagin »

To ja mam właśnie 8 neonów w 60l (kwarantanna) i próbuje się ich pozbyć bo mi się wydaje że to za mało...w 25l to miałam jednego bojownika. Pomijam fakt że nie wiesz jakie masz parametry wody, więc może się tam dziać cokolwiek...
ODPOWIEDZ