Brunatnica czy inny badziew?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Brunatnica czy inny badziew?

#1

Post autor: kawalek7 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) -listopad 2021
2. Litraż i wymiary akwarium - 112l
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - 2 x 16 W aquael retrofit sunny + 1 x 14 W plant (od tygodnia)
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 8,5 h
5. Podłoże - żwirek + substrat podżwirowy
6. Filtracja - fluval 307
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - towarzyski ogólny
8. Ozdoby (jakie) - kamienie, korzeń
9. Rośliny (ile, jakie) - bacopa, limnophila sessiflora, cryptocoryne wendetti tropica, vallisneria, althernatera hygrophila stricta, ceratopteris, cryptocoryne parva, echinodorus reni
10. Ryby (jw.) - neon czerwony 13 sztuk, kirys panda 5 sztuk, otosek 5 sztuk, narybek pielęgniczki kakadu (7 sztuk)
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - 30 % i raz/tydz
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - komplet Growise ( potas codzienne, mikro, makro, węgiel, żelazo wg zaleceń producenta) + mineralizator Growise)
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - nie
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - NH3 i NO2 = 0, NO3 na 5 - 10. ph 7
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - zbiornik prowadzony bez zmian ale problem z glonami jest często.
16. Fotka -
Opis problemu -
Wysyp brunatnego glona na ściankach akwarium, sprzęcie, ozdobach, roślinach - jest wszędzie. Łatwo schodzi mechanicznie ale jest tego na prawdę dużo. Na zdjęciach widać już ściągnięty ale cały czas narasta. Myślałem że to wina oświetlenia więc dokupiłem led plant z aquael o mocy 14 W jakiś tydzień temu ale nie widzę jakiś większych zmian. Podawane jest antyglonowy preparat Algae Away ale nie widzę skutku. Wcześniej pojawiały się pojedyncze glony nitkowate na które preparat pomógł ale jak zaprzestałęm podawania to wysypał mi się ten wstrętny brąz. Rośliny zaczynają ginąć. limnophille przyciąłem prawie do zera ale nie wiem czy odbije, tak samo zrobiłem z althernaterą. Widoczne zdjęcia są po podmianie z dnia 5.06.2022 r. Sprzęt był czysty, rośliny trochę czyszczone ale nie jesten w stanie wszystkiego ugarnąć bo niszczę je palcami. Myślę o zakupie krewetek amano no ale wiem że to nie jest sposób na rozwiązanie problemu. Proszę o identyfikację oraz pomoc. ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnica czy inny badziew?

#2

Post autor: Ziemiojad »

kawalek7 pisze: sob wrz 10, 2022 6:03 am 2 x 16 W aquael retrofit sunny + 1 x 14 W plant (od tygodnia)

Dlaczego świecisz tylko 8 godzin?

Ja zamiast kupować lampe wydłużylbym najpierw czas świecenia tym co mam.

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Brunatnica czy inny badziew?

#3

Post autor: kawalek7 »

Ziemiojad
Do ilu wydłużyć świecenie? Glon zniknie samoczynnie czy w jakiś sposób poza oświetleniem go potraktować?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnica czy inny badziew?

#4

Post autor: Ziemiojad »

kawalek7
Zwieksz o godzine i obsereuj. Jak nie wyskoczy zielona szyba to zwieksz jeszcze. Teraz swiece 10 godzin 15 minut, ale jak mialem szybko rosnące łodygowce to swiecilem 12 godzin. Tyle jak w naturze.
Ale wszystko pomalu.
Dodano do tego postu po 5 minutach 19 sekundach
Post pisze: sob wrz 10, 2022 2:12 pm Glon zniknie samoczynnie?
Jest taka szansa ale rownie dobrze moze z tobą wygrać.

Ja się malo na glonach znam. Dlatego nie chcialbym ci doradzać bo nie wiem co.

Mialem jeden tydzien brunatnice zakladajac teraz akwarium, bo za malo świeciłem. Ale znikl sam. A jedyny glon jaki u mnie bywa to zielony punktowy na szybie. Zdzieram go starą karta kredytową i tyle.


Co masz w filtrze?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Brunatnica czy inny badziew?

#5

Post autor: Tygrys »

Cykl azotowy się jeszcze nie zakończył podrugie czy jest filtracja biologiczna.
Dodano do tego postu po 42 sekundach
Na bank kubełku są gąbki zamiast media filtracyjne
zawieszony profil

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Brunatnica czy inny badziew?

#6

Post autor: kawalek7 »

Tygrys
Akwarium jest od listopada 2021 roku więc cykl azotowy dawno zamknięty. A co do filtracji to poza gąbkami pływa jeszcze ceramika.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Brunatnica czy inny badziew?

#7

Post autor: Tygrys »

a sprawdziłeś stężenie po4 czyli fosfor
zawieszony profil

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Brunatnica czy inny badziew?

#8

Post autor: kawalek7 »

Tygrys
No włąśnie nie mam testu na po4. Dostanę radę odnośnie tego ustrojstwa bz tych danych?
ODPOWIEDZ