Akwarium bojownik plus 3 samice

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#1

Post autor: Renya88 »

Cześć jak w temacie. Jakiś czas temu moje córki bardzo chciały rybkę więc moja kuzynka przywiozła nam bojownika w takim małym "akwarium" Ujęłam to w cudzysłowiu, bo z tego co czytałam, to akwarium dla bojka powinno mieć lekko 20L wody Albo i jeszcze więcej. Teraz na dniach chce mu kupić normalne akwarium, z odpowiednią objętościa, roślinki do tego mu dokupić i jakiś zameczek mały .. cokolwiek. Do tego jeszcze chciałabym mu sprawić towarzystwo w postaci 3 samic. W związku z powyższym, jakiej objętości powinnam zakupić akwarium na 4 rybki ? I jeszcze jedna sprawa , co z filtrem ? Potrzebny czy nie, bo jedni piszą że tak drudzy że nie. Tak samo z temperaturą. U mnie w domu panuje 22stopnie i tyle samo wynosi woda od mojego Bojka. Inni, że trzeba dogrzewać :/ Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#2

Post autor: Ziemiojad »

22 stopnie to za niska temperatura dla ryb labiryntowych. 26 to chyba minimum.
Ryby labiryntowe zyja w bajorach w Azji. Tam woda w kałuzy i w powietrzu ma podobną temperaturę a w Polsce nie. Dlatego zaleca sie miec przykryte akwarium chociaz szybką...albo pokrywa z oswietleniem. Kiedy bojownik wynurza swoj pyszczek z wody wtedy lapie powietrze. I woli cieple a nie zimne.
Jak bedziesz miec ryby w zbyt zimnej wodzie to ospa rybia murowana.

Zameczek to nie jest ladna dekoracja. Piekna dekoracja to zdrowa ryba i zdrowe rosliny. I to sprawi ci wiecej frajdy.
Awatar użytkownika

Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#3

Post autor: Mikas »

Co do dekoracji. Jeśli masz możliwość korzeń w sklepie zoologicznym na nim sadzimy roślinki proste typu Anubis microsorium itp. żadnych ozdób typu zamek itp... bo to sztuczne, chyba że znasz jakiegoś artystę który robi typowe ozdoby akwariowe z kamieni itp. bojownik to raczej ryba samotnik ze względu na ich usposobienie. Może się skończyć tak że samiec zamęczy samiczki albo samiczki jego. Lepiej zostać przy Akwarium np 25l i zrobić dom dla tego jednego bojka ;) oczywiście pamiętamy o cyklu azotowym itp ;)

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#4

Post autor: Agagin »

Też polecam samego samca, ewentualnie same samice,ale chyba musiałyby być siostry,a i tak nie wiadomo czy by się nie zaczęły gryźć (no i wtedy akwarium co najmniej 60 l). Temperatura min.26 stopni.
Chłopaki tu odradzają zamki,ale wiadomo, że jak akwarium dla dzieci,to pewnie zamek byłby atrakcyjny:)ale raczej nie kosztem roślin (po jakimś czasie każdy fan sztucznych dekoracji i tak dochodzi do wniosku, że naturalne rośliny są ładniejsze)
Jak dla mnie filtr jest obowiązkowy w każdym akwarium z rybami (u akwarystów -amatorow:)

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#5

Post autor: Renya88 »

A co to znaczy cykl azotowy ? przepraszam za głupie pytanie

mario_07
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 31, 2022 8:57 pm
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#6

Post autor: mario_07 »

Renya88 pisze: wt wrz 13, 2022 4:05 pm A co to znaczy cykl azotowy
tak na szybko : Cykl azotowy w akwarium polega na rozwijaniu się korzystnych bakterii, które pomagają w przemianach amoniaku Nh3/Nh4 do azotynów No2 i następnie azotynów No2 do azotanów No3, które są nieszkodliwe dla ryb, jeśli są w niewielkim stężeniu oczywiście.
Do tego potrzeba czasu , w skrócie : odpalasz docelowy zbiornik z podłożem , dekoracjami , oswietleniem , grzałką , filtracją lejesz bakterie i czekasz ,by być pewnym min 2/3 tygodnie , po tym czasie wprowadzasz docelową obsadę . Ale to jest metoda na ''czuja'' tak naprawdę powinnaś robić testy i kontrolować Nh3-No2-No3 .
Ostatnio zmieniony wt wrz 13, 2022 4:55 pm przez mario_07, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#7

Post autor: Ziemiojad »

Czyli do tego momentu woda w akwarium nie jest przyjaznym srodowiskiem do zycia dla ryby, lecz moze doprowadzić do śmierci ryby.

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#8

Post autor: Renya88 »

WoW :| jestem w szoku ile zachodu z tym wszystkim ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#9

Post autor: Ziemiojad »

Renya88 pisze: śr wrz 14, 2022 9:30 am WoW jestem w szoku ile zachodu z tym wszystkim
Nie - to przyjemność. Ale klopoty sie zaczynaja gdy ryba choruje, gdy rosliny nie chca rosnąć a za to masz glony, gdy woda jest zielona lub biala, noi takie tam.

Ale jak poczytasz, popytasz i zrobisz wedlug zasad akwarystycznych to bedzie dużo frajdy.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#10

Post autor: Agagin »

Największa frajda to właśnie zakładanie akwarium:)a później przerabianie,bo jednak coś innego jest lepsze - prawie jak budowa domu,tylko dla rybek:)
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#11

Post autor: A.G.A. »

.....taaaa, a później się zastanawiasz jak to się stało i kiedy, że wszystkie szafki, parapety itp. to mini wodne światy...A szkła masz więcej niż w Piechowicach.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#12

Post autor: Agagin »

Komarowa
Mój mąż już więcej akwariow nie wytrzyma, dlatego szukam nowej chałupy 😁 żeby było miejsce...moje stare biuro jest pokojem rybek,a ja pracuję i się uczę na stole w jadalni,bo tam jeszcze jest miejsce na komputery.ale lepsze takie uzależnienie niż inne 😊

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#13

Post autor: Renya88 »

Hejka ;) Dziękuję Wam za taki odzew. Chyba słuchajcie pójde za Waszymi radami. Nemo ( tak go nazwały moje córeczki :D ) - czyli bojek, będzie sam. Faktycznie jak sobie to wszystko przemyślałam razem z mężem, to więcej ryb= większe akwarium, a ja niestety nie moge sobie za bardzo na to pozwolić. Kupię roślinki, te korzeń, odpowiednie podłoże itd ;) Co do temperatury. Słuchajcie ... ja to już normalnie różne rzeczy słyszałam, czytałam i tak: jedni mówią, że 26 stopni powinna mieć woda. Drudzy, że 20stopni wystarczy. Bojownik, którego mam, jest od 3 miesięcy w temperaturze 22 stopnie. Taką mam temperaturę w domu, niezmiennie. Jeżeli temperatura w domu wzrastała przez upały, to on sam też potem miał tą tempreaturę wyższą w wodzie. To co... grzałka musi być ? Ja to w okresie grzewczym mam mega ciepło w domu, 25 stopni jak nic.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#14

Post autor: Agagin »

Ja nie jestem osobiście fanką takiego zmieniania temperatur,w sensie, jeśli ryby w naturze żyją w np 26-28 stopniach,to taką powinny wg mnie mieć w akwarium. Sporo ludzi twierdzi, że nasze ryby akwariowe z tymi w naturze już mają mało wspólnego, więc znają tylko akwariowe warunki...ale wydaje mi się, że jednak trochę im skracamy przez to życie...ale może ktoś kto się bardziej zna się też wypowie:)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#15

Post autor: Ziemiojad »

Agagin pisze: pt wrz 16, 2022 11:40 am Jesli ryby w naturze żyją w np 26-28 stopniach,to taką powinny wg mnie mieć w akwarium
I koniec tematu.

20 dla bojownika to ospa lub pleśniawka murowana.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#16

Post autor: lwica79 »

Renya88 pisze: pt wrz 16, 2022 11:40 am ... Drudzy, że 20stopni wystarczy....
a tych drugich to już lepiej nie słuchaj, bo nawet nie wiedzą, że nic nie wiedzą (o bojownikach)

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#17

Post autor: Renya88 »

Dobra :) Kochani, to ostatecznie, co powinnam kupić bojkowi teraz do nowego akwarium ? Jedno jest pewne, ze będzie sam. Mega bym była wdzięczna za wypisanie po kolei od akwarium jakiej pojemności, jaką grzałkę, filtr itd. Będę na prawdę bardzo wdzięczna, bo serio mam już mętlik w głowie.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#18

Post autor: Agagin »

Ja polecam akwarium 30l (oczywiście większe zawsze może być), na grzalkach i filtrach jest chyba zawsze napisane,do jakiej pojemności się nadają. Zależy czy chcesz filtr wewnętrzny (zabiera sporo miejsca), czy zewnętrzny (kaskada).
Na pewno rośliny,najlepiej jakaś z większymi liśćmi, bojowniki się lubią tam kłaść i odpoczywać:)

mario_07
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 31, 2022 8:57 pm
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#19

Post autor: mario_07 »

Agagin pisze: pt wrz 16, 2022 3:27 pm Sporo ludzi twierdzi, że nasze ryby akwariowe z tymi w naturze już mają mało wspólnego, więc znają tylko akwariowe warunki...ale wydaje mi się, że jednak trochę im skracamy przez to życie...ale może ktoś kto się bardziej zna się też wypowie:)
Bo tak w rzeczywistości jest , ryby od ikry są wyhodowane w sztucznych warunkach i innych warunków nie znają , każdy gatunek ma zakres tolerancji temperatury w których będzie czuć się dobrze i tego każdy powinien się trzymać , co innego ryby z odłowu tam trzeba jeszcze dodatkowo dbać o chemię wody , ale wracając do temperatury dla Bojownika w której będzie się czuł dobrze to 24-30 C.

Autor
Renya88
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn wrz 12, 2022 9:18 am
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Akwarium bojownik plus 3 samice

#20

Post autor: Renya88 »

Okay, dziękuję bardzo ;) Jak kupię, wszystko zamontuję to sie tutaj pochwalę ;)
ODPOWIEDZ