Pomoc w zmianie parametrów wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#1

Post autor: aopon »

Witam wszystkich,
Jestem początkującym w temacie akwarystyki i chciałbym Was poprosić o wskazówki jak poradzić sobie z parametrami mojej wody:
pH : zbijam z 8.1 przy pomocy CO2, aktualnie jest 7.4
Temperatura – 24C
GH: 5
KH: 15
NO3: 25 – 30
K: 7
PO4: 2.5
Mg: 9
Fe: 0.05
Ca: 15
Testy robione kropelkami Zoolek.
Zbiornik: 72l
Filtr: Kubełkowy zewnętrzny
Podłoże: nie znam firmy, taki średniej grubości żwirek
Lampa: aktualnie Mitoja LED 60, 30W, 4200 lm
Rośliny: łatwe w utrzymaniu, nie znam nazw, na zdjęciach zapewne poznacie
Ryby: różne, ale mam wrażenie, że może być przerybione

Problem mam jak widać na zdjęciach z roślinami, przebarwienia, postrzępione końce, urwane liście, patyki.
W zeszłym tygodniu zmieniłem lampę, wcześniej miałem świetlówkę Aquael 14W 1000lm oraz dodałem zestaw CO2. Po tej zmianie rośliny zaczęły bąblować, zrobiłem testy wody po tygodniu (wyniki wyżej) i z zauważalnych zmian to spadło Ca z 20 na 15 oraz K z 11 na 7, reszta bez zmian.
Oczywiście chciałbym polepszyć stan moich roślin i chciałem Was zapytać co warto zrobić.

Mam takie pomysły:
- podmiana 50% wody wodą RO, parametry (chyba) spadną o około połowę, ewentualne niedobory uzupełnię nawozem, u mnie chyba w szczególności K trzeba dodać?
- standardowa podmiany wody na kranówkę z nawozem K, z wyliczeń N-P-K wychodzi mi niedobór K na poziomie 53, czy gdybym stopniowo dodawał dawki codziennie aby w tydzień osiągnąć taką wartość to byłby dobry pomysł?

Jeszcze mam pytanie czy jak określę w końcu dokładną ilość niedoborów i przygotuję nawozy, to mam dawki podzielić na dzienne czy można wlać od razu całość? Jak coś to nie mam problemów z robieniem własnych nawozów z dostępnych soli.

Wiem, dużo tego, ale już głowa mnie boli bo nie wiem jak pomóc roślinkom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#2

Post autor: czarny.skalar »

za wcześnie masz ryby po jakimś czasie no3 powinno spaść a jak nie to ja niewiem
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#3

Post autor: Agagin »

czarny.skalar
A w którym miejscu jest napisane od kiedy akwarium istnieje i od kiedy są ryby?NO3 nie spadnie samo z siebie...a już na pewno nie jeśli ryb jest za dużo.
Co do nawozów to chętnie się podłączę pod pytanie, bo też się nie znam:)

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#4

Post autor: aopon »

Akwarium mam od 5 miesięcy

boro1

Pomoc w zmianie parametrów wody

#5

Post autor: boro1 »

PH 8.1 to wysoko bardzo. Zamiast, poniekąd sztucznie, je zbijać zastanów się co je może podnosić i wyeliminuj to.
Zakładam, że testy sprawdzałeś i pomiar jest prawidłowy ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#6

Post autor: aopon »

boro1 pisze: śr paź 12, 2022 6:58 am PH 8.1 to wysoko bardzo. Zamiast, poniekąd sztucznie, je zbijać zastanów się co je może podnosić i wyeliminuj to.
Zakładam, że testy sprawdzałeś i pomiar jest prawidłowy ?
Testy Ph robiłem kilka razy, zarówno kropelkami (świeży zakup) oraz sondą Ph do komputera, wyniki te same.

Prawdopodobnie wysokie Ph wynika parametrów mojej wody kranowej, ma ona Ph 7.6, jak zejdzie z niej CO2 to pewnie podnosi się Ph.
Dodano do tego postu po 4 minutach 46 sekundach
Hmm, tak myślę, czy może jeszcze silne napowietrzanie nie powoduje zwiększania Ph, mam deszczownicę, którą przed instalacją CO2 miałem zainstalowaną tuż pod powierzchnią aby wir był duży. Teraz ją obniżyłem aby ograniczyć straty CO2, woda tylko lekko faluje.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#7

Post autor: Ziemiojad »

żeby obniżyć pH musisz najpierw obniżyć twardość wody. Czyli potrzebny jest ci dostęp do RO.
Samo podawania CO2 nie obniży na trwałe pH wody.

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#8

Post autor: aopon »

Ziemiojad pisze: śr paź 12, 2022 9:09 am żeby obniżyć pH musisz najpierw obniżyć twardość wody. Czyli potrzebny jest ci dostęp do RO.
Samo podawania CO2 nie obniży na trwałe pH wody.
jasne, tak zrobię.
Doradźcie jeszcze proszę, który scenariusz podmiany z wodą RO byłby lepszy w mojej sytuacji:
- podmiana 30% wody pół na pół wody kranowej z RO
- podmiana 30% samej wody RO
- to samo co wyżej tylko w ilości 50%
- a może podmiana 30% wody pół na pół wody kranowej z RO np. co drugi dzień?

Przepraszam, że tak skaczę po tematach, ale jeszcze Was dopytam - ostatnio czyściłem swój filtr kubełkowy, który ma 3 kosze i w dolnym koszu dałem aktywny węgiel. W środkowym mam ceramikę z watą, a w górnym gąbkę - czy zalecilibyście zmianę miejsca tych koszy? Wyczytałem, że węgiel wpływa na bakterie i może lepiej to zrobić? Czy po ewentualnej zmianie dodać bakterii dodatkowo?

Dzięki za cierpliwość :)

boro1

Pomoc w zmianie parametrów wody

#9

Post autor: boro1 »

aopon pisze: śr paź 12, 2022 9:23 am Przepraszam, że tak skaczę po tematach, ale jeszcze Was dopytam - ostatnio czyściłem swój filtr kubełkowy, który ma 3 kosze i w dolnym koszu dałem aktywny węgiel. W środkowym mam ceramikę z watą, a w górnym gąbkę - czy zalecilibyście zmianę miejsca tych koszy? Wyczytałem, że węgiel wpływa na bakterie i może lepiej to zrobić? Czy po ewentualnej zmianie dodać bakterii dodatkowo?
Ja wychodzę z założenia, że w kuble powinny być same gąbki - tanie i bardzo skuteczne rozwiązanie.
Wata - będzie się zapychać co będzie powodować znaczny spadek przepływu. Czyli będziesz częściej otwierać kubeł, a to trochę bez sensu
Węgiel - wydaje mi się, że warto z niego skorzystać przede wszystkim w sytuacjach kiedy lałeś jakieś leki do akwarium i chcesz je po kuracji usunąć.
Ceramika - sprawdź ją pod kontem właśnie pH - zdarza się, że ta dodawana z filtrami podnosi pH
Dodano do tego postu po 2 minutach 19 sekundach
aopon pisze: śr paź 12, 2022 9:23 am Doradźcie jeszcze proszę, który scenariusz podmiany z wodą RO byłby lepszy w mojej sytuacji:
- podmiana 30% wody pół na pół wody kranowej z RO
- podmiana 30% samej wody RO
- to samo co wyżej tylko w ilości 50%
- a może podmiana 30% wody pół na pół wody kranowej z RO np. co drugi dzień?
duża podmiana może spowodować nagłą zmianę parametrów co może niekorzystnie wpłynąć na żywe stworzenia.
Jesli chcesz w ten sposób coś zmieniać to mniejsze dawki a częściej

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#10

Post autor: aopon »

boro1 pisze: śr paź 12, 2022 10:29 am Ceramika - sprawdź ją pod kontem właśnie pH - zdarza się, że ta dodawana z filtrami podnosi pH
o tym nie pomyślałem, czytam właśnie, że wielu osobom podnosi. Wychodzi, że kolejna rzecz do zmiany :), powiedz mi jeszcze czy nową gąbkę do filtra wystarczy, że przepłuczę w wodzie z akwarium czy warto dodać jeszcze bakterie?

boro1

Pomoc w zmianie parametrów wody

#11

Post autor: boro1 »

aopon pisze: śr paź 12, 2022 10:37 am powiedz mi jeszcze czy nową gąbkę do filtra wystarczy, że przepłuczę w wodzie z akwarium czy warto dodać jeszcze bakterie?
nową przepłucz normalnie pod kranem i wystarczy. Bakterie same się osiedlą z czasem. Oczywiście dodatkowo możesz dodać np. przy podmianie wody. Ja korzystam z Seachem Stability.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#12

Post autor: czarny.skalar »

a czy akwarium stało miesiąc bez ryb?
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#13

Post autor: aopon »

czarny.skalar pisze: wt paź 18, 2022 4:53 pm czy akwarium stało miesiąc bez ryb?
3 tygodnie
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#14

Post autor: czarny.skalar »

no to nie wiem
Dodano do tego postu po 1 minucie 9 sekundach
powinno być dobrze może przepych jest?
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#15

Post autor: aopon »

wymieniłem ponad połowę wody na wodę RO, Ph było już w okolicach 7.1. Dzisiaj nie dawałem CO2 dla eksperymentu i skoczyło do 8.0, mimo, że usunąłem z filtra ceramikę. Co tak może destabilizować Ph? Kh jest teraz 9.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomoc w zmianie parametrów wody

#16

Post autor: Ziemiojad »

aopon pisze: wt paź 18, 2022 7:45 pm może destabilizować Ph?
Podłoże?

Autor
aopon
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt paź 11, 2022 12:16 pm
Lokalizacja: Dywity
Na imię mam: Andrzej

Pomoc w zmianie parametrów wody

#17

Post autor: aopon »

kurcze przyznam, że nie wiem, polecił je sprzedawca w sklepie - to zwykły żwirek średniej frakcji, dałem grubą warstwę, tak z 5 cm.
ODPOWIEDZ