Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

Krewetki, ślimaki i inne

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#1

Post autor: Patryker1 »

Tak jak w temacie zakładam 25l krewetkarium i tu moje pytanie jaki filtr oraz podgrzewacz do wody na taki litraż?
Od razu dodam że krewetki będę najzwyklejsze neocardiny
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#2

Post autor: Ziemiojad »

Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 2:30 pm najzwyklejsze neocardiny
Nie musisz podgrzewać wody. Bedzie w temperaturze pokojowej.

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#3

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: wt paź 11, 2022 2:53 pm Nie musisz podgrzewać wody. Bedzie w temperaturze pokojowej.
no chyba, że temperatura pokojowa jest niska to warto mieć grzałkę.
Patryker1 grzałką się nie przejmuj na starcie - jak zalejesz akwarium zobaczysz jaka temp będzie wody i podejmiesz decyzję.
Co do filtra dobrym i dość budżetowym rozwiązaniem jest tzn. U-JET napędzany brzęczykiem.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#4

Post autor: czarny.skalar »

aquael fan mikro plus (jest chyba najmniejszym filtrem na rynku) bo krewetka chyba nie sra dużo nie wiem bo nie mam a jak nie to aquael fan mini fajne filtry
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#5

Post autor: boro1 »

czarny.skalar czy aby na pewno filtr jest tylko po to by usuwać z wody kupy? Nie sądzę. Oba filtry nie nadają się do krewetkariów z uwagi na bardzo małą gąbkę ( przy krewetkach im większa tym lepiej) oraz to, że przez krateczki tychże filtrów krewetki zostaną wciągnięte. Skoro nie masz o czymś pojęcia proponuję nie wypowiadaj się.
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#6

Post autor: czarny.skalar »

no ja krewetek nie mam
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#7

Post autor: taipan3 »

Polecam u-jet napędzany pat mini . Bardzo dobry niezawodny filtr. Im większa gąbka tym lepiej , krewetki uwielbiają je oskubywac z glonów . Dlatego używam większego zestawu chyba to jest nsf-200.
Co do grzałki to krewetki najlepiej mnożyły mi się w niższych temperaturach 20-21 st. Grzałki nie używam .
Dodano do tego postu po 6 minutach 46 sekundach
Można też do pat mini użyć gąbek od filtrów z rodziny e-jet ale jest problem z ich dopasowaniem do filtra pat mini. Musiałem zrobić przejściówkę , za to u-jet pasuje idealnie . Co do brzeczyków jako napędu to osobiście ich nie polecam mają przynajmniej dla mnie denerwujący dźwięk.

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#8

Post autor: Patryker1 »

Czyli nsf-200 i jakiś napowietrzacz do niego tak?
Bo trochę przeglądałem różnych postów na temat krewetkarium i widziałem 2 opcję, które mnie zainteresowały mianowicie:
a) Aquael Filtr Versamax Fzn-2 jednak cena jest dość spora czyli 120zł
b) AquaSzut KASKADA (N) 500- tu cena jest zdecydowanie lepsza 65zł
i tu moje pytanie na temat tych dwóch filtrów, ponieważ kaskadowych filtrów jeszcze nie miałem

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#9

Post autor: taipan3 »

Sorki mój błąd używam nsf-120.
Dodano do tego postu po 11 minutach 52 sekundach
Nie ważne co ale musi być gąbka , jeżeli chcesz kaskadę i tak musisz zamontować prefiltr w postaci gąbki .

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#10

Post autor: Patryker1 »

Znaczy póki co to się bardziej skupiam ku NSF-120L z pat mini ale po prostu chciałem was zapytać o te kaskady bo nigdy żadnej nie miałem i nie wiem co jest lepsze do krewetek

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#11

Post autor: boro1 »

taipan3 pisze: wt paź 11, 2022 4:01 pm Polecam u-jet napędzany pat mini
dobre połącznie, niemniej kłopotliwe latem, gdy temperatura w zbiornikach rośnie. Pat niestety dość mocno się grzeje co nie pomaga.
taipan3 pisze: wt paź 11, 2022 4:01 pm Co do grzałki to krewetki najlepiej mnożyły mi się w niższych temperaturach 20-21 st
Generalnie to jest nierzadkie spostrzeżenie. Też osobiście uważam, że temp powinna być bliżej 21 niż 25 stopni.
taipan3 pisze: wt paź 11, 2022 4:01 pme-jet
nie polecam - mają stopkę w której "zalany" jest metal obciążający, który z czasem koroduje (jak rozwarstwia się plastik)
Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 4:11 pm Czyli nsf-200 i jakiś napowietrzacz do niego tak?
NSF 120
Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 4:11 pm Aquael Filtr Versamax Fzn-2 jednak cena jest dość spora czyli 120zł
poszukaj używanych, nawet FZN-3. Pamiętaj tak czy inaczej o dużej gąbce na zasystie
Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 4:11 pm AquaSzut KASKADA (N) 500- tu cena jest zdecydowanie lepsza 65zł
ale to chyba jakiś muzealny produkt jest
Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 4:11 pm i tu moje pytanie na temat tych dwóch filtrów, ponieważ kaskadowych filtrów jeszcze nie miałem
Dodano do tego postu po 53 sekundach
Patryker1 pisze: wt paź 11, 2022 4:11 pm i jakiś napowietrzacz do niego tak?
tak. przewagą napowietrzacza jest to, że możesz kupić mocniejszy i zasilać nim 2-3-4 i więcej krewetkariów.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#12

Post autor: taipan3 »

Boro1
Masz rację pat mini mocno się grzeje , rzadko to ma znaczenie ale u mnie latem temperatura w pokoju gdzie są akwaria dochodzi do 30 st i muszę włączać klimę , wtedy pat mini wyciągam poza powierzchnię wody.
E-jet użytkuje ponad 2 lata , nie koroduje , ma dla mnie te zaletę że wymaga bardzo zadkiego czyszczenia .

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#13

Post autor: Patryker1 »

boro1 pisze: wt paź 11, 2022 4:44 pm tak. przewagą napowietrzacza jest to, że możesz kupić mocniejszy i zasilać nim 2-3-4 i więcej krewetkariów.
Na górę
W skrócie jak sądzisz lepiej napowietrzacz i nsf120 czy pat mini i nsf120? dodam że więcej krewetkarium mieć nie będę bo brak miejsca także napowietrzacz tylko do tego jednego będzie używany

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#14

Post autor: boro1 »

Ja miałem napowietrzacz i wolę takie rozwiązanie. W szczególności, ze w upały jak woda jest ciepła warto ją natleniać dodatkowo.
Pat tez jest oczywiście ok, ale mi jakoś się nie podoba.
I jeszcze jedno, napowietrzacz ( brzęczyk) na pewno będzie głośniejszy od Pata .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#15

Post autor: taipan3 »

Niedawno był wątek
Filter brzeczyk
Pisownia oryginalna
Poczytaj było tam kilka propozycji cichych brzęczyków .

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#16

Post autor: Patryker1 »

Dobra to teraz drugie pytanie mam 2 wybory albo same czerwone neocardiny mieć albo trochę neocardinów czerwonych a trochę białych jak sądzicie którą opcje wybrać?

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#17

Post autor: boro1 »

Pokrzyżują się i będzie mix. Wybierz sam co Ci się podoba


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#18

Post autor: taipan3 »

Będziesz miał po kilku miesiącach armię szaraczkow , są dwa wyjścia albo monogamia i jedna odmiana . Przypomniał mi się dowcip co jest kara za poligamię - dwie teściowe.
Albo poligamia gatunków które się nie krzyżują . Ja mam Babaulti i RC w jednym baniaku .Ale prawdziwe Babaulti nie jakieś krzyżówki jakie się często spotyka i się nie krzyżują .

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#19

Post autor: Patryker1 »

Czyli ogólnie lepiej nie krzyżować bo będzie lipa za jakiś czas tak?
No to trzecie pytanie (xD) który gatunek do neocardinów kupić żeby był w miare łatwy do hodowania i nie krzyżował się właśnie z nimi
dodam że to moje pierwsze krewetkarium więc nie chce od razu wskakiwać na głęboką wodę

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#20

Post autor: boro1 »

w dużym skrócie neocardiny będą się ze sobą krzyżować.

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#21

Post autor: Patryker1 »

No dlatego pytam które się z nimi nie będą krzyżować i są również w miarę łatwe do hodowania
(podłoże aktywne w krewetkarium będzie)

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#22

Post autor: boro1 »

Patryker1 pisze: śr paź 12, 2022 3:18 pm podłoże aktywne w krewetkarium będzie
podłoże aktywne czyli będzie "relatywnie" niskie pH - nie jestem przekonany, czy to jest dobry wybór dla Neocardin

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#23

Post autor: Patryker1 »

boro1 pisze: śr paź 12, 2022 4:10 pm podłoże aktywne czyli będzie "relatywnie" niskie pH - nie jestem przekonany, czy to jest dobry wybór dla Neocardin
Dlaczego ?

boro1

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#24

Post autor: boro1 »

Większość ( o ile nie wszystkie) krewetek neo hodowanych jest na kranówce, nie na podłożu aktywnym. Zwierzęta te nie koniecznie mogą chcieć się przystosować do znacznie odmiennych warunków.

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#25

Post autor: Patryker1 »

boro1 pisze: śr paź 12, 2022 4:22 pm Większość ( o ile nie wszystkie) krewetek neo hodowanych jest na kranówce, nie na podłożu aktywnym. Zwierzęta te nie koniecznie mogą chcieć się przystosować do znacznie odmiennych warunków.
akurat te krewetki które będę miał są na kranówce ale na podłożu aktywnym także na spokojnie powinny się z aklimatyzować
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#26

Post autor: Ziemiojad »

Patryker1 pisze: śr paź 12, 2022 6:03 pm akurat te krewetki które będę miał są na kranówce ale na podłożu aktywnym także na spokojnie powinny się z aklimatyzować
Na górę
Niby pytasz ale i tak wszystko wiesz lepeij.

Na aktywnym w miekkiej wodzie trzyma sie cardiny.
Neocaridina zyje w naturze w chlodnej wodzie, raczej twardej niz miękkiej. I w za miekkiej wodzie bedzie miała probkemy z wylinką, czyl ibedziesz musiał dawać jakieś suplementy.

Podloze aktywne wymaga wody RO. Mssz dostęp do takiej? Jesli bedziesz lał wode z kranu takie podłoże szybko straci swoje właściwości.

Jak chcesz miękka wodę kup cardiny. Tam jest naprawdę duży wybor kolorów i odmian.

Neocaridiny trzyma sie jeden kolor w akwarium. Chodzi o to, zeby kolor byl jak najbardziej intensywny.


Zrobisz i tak co zechcesz.

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#27

Post autor: Patryker1 »

Ziemiojad pisze: śr paź 12, 2022 6:53 pm Jak chcesz miękka wodę kup cardiny. Tam jest naprawdę duży wybor kolorów i odmian.
Dzięki za radę czyli jeśli mam podłożę aktywne to lepiej cardiny jakieś konkretny gatunek łatwy do hodowli polecasz?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#28

Post autor: Ziemiojad »

To juz zależy jaki wzor/kolor ci się podoba. Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na ten cel.
. I co najważniejsze do czego masz dostęp.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 370
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#29

Post autor: Agagin »

Patryker1
W cardinach jest taki wybór, że każdy coś dla siebie znajdzie chyba. Zależy jaki kolor lubisz:)

Autor
Patryker1
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: śr lis 18, 2020 8:06 pm
Lokalizacja: Nysa
Na imię mam: Patryk

Krewetkarium 25l Jaki filtr ?

#30

Post autor: Patryker1 »

Tylko problem jest taki że nie mam dostępu do wody RO...
ODPOWIEDZ