Problem ze wzrostem roślin

ODPOWIEDZ

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#1

Post autor: KarolX22 »

W moim akwarium 25l nie chcą prawie wogule rosnąć rośliny a posiadam żabienicę, moczarkę i kryptokorynę. W akwarium posiada samca gurami i 2 neony innesa ( wiem odsada bo bania ale były kupowane jeszcze jak się dobrze na akwarystyce nie znałem) filtr to claro 300, oświetlenie żarówka LED 2400k chyba 600 lm. Problem w tym że rośliny wogule prawie nie rosną żabienica ma zżółknięte liście poszcza nowe ale rzadko i małe a wcześniej rozrastała się na całe akwarium została przycięta żeby wsadzić moczarkę i kryptokorynę moczarka na początku ładnie rosła później zaczęła gnić od dołu zaś pływała przy powierzchni prawie wyginęła został tylko kawałek zielonej łodygi nic od miesiąca z nią się nie dzieje a kryptokoryna jest cały czas zielona ale też nie rośnie. Z nawozów stosowałem tylko kulki nawozowe do podłoża. Ale nic nie pomogły. Jaki może być problem że nie rosną rośliny.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#2

Post autor: Ziemiojad »

KarolX22 pisze: ndz gru 11, 2022 9:27 am posiada samca gurami i 2 neony innesa
W akwarium 25 litrów? Serio?

A propo tematu.
Jesli nie karmisz to nic nie rośnie.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#3

Post autor: KarolX22 »

Kulki pod korzenie dawałem pierwszy raz z 5 miesięcy temu a i tak rośliny nie chcą rosnąć i raz na miesiąc dwa dokładam kulki. Wcześniej nic nie dawałem a żabienica rosła jak głupia
Dodano do tego postu po 1 minucie
Teraz to jeszcze nie jest jakaś zła obsada wcześniej nieraz miałem tam gorszą
Dodano do tego postu po 3 minutach 7 sekundach
Ale jak znajdę miejsce na większe akwarium to kupie 72l bo to już powoli mnie wykańcza
Dodano do tego postu po 6 minutach 34 sekundach
Te ryby pływają w tym akwarium ponad rok. Wcześniej był jeszcze zbrojnik najprawdopodobniej lamparci ( błąd gdzieś z przed 6-8 lat urósł do jakiś 15 cm aż po czasie padł) a był kupiony jako może 2 cm glonojad bo wtedy pani w zoologicznym go poleciała że będzie czyścił akwarium. To był duży błąd ale niestety dowiedziałem się o tym jak już był u mnie jakieś 6 lat. Każdy na początku przecież popełnił jakieś błędy
Dodano do tego postu po 2 minutach 53 sekundach
A dla neonów innesa może to nie są najlepsze warunki ale nie jest to już tragedia. Przez ten czas wogule mi nie chorowały prócz jednego który od zakupu miał czarne końcówki płetw. Którego dnia stał się osowiały a następnego już padł
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#4

Post autor: Ziemiojad »

W takim wiaderku tylko krewetki.
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2022 9:53 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#5

Post autor: KarolX22 »

Myślałem że forum jest od tego żeby pomagać. A ty w prawie każdym temacie musisz dopowiedzieć coś od siebie. Ale pomóc nawet komuś nie potrafisz tylko wszystko komentujesz
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#6

Post autor: Rysiek »

KarolX22
Nie przejmuj się niektórzy tak mają , ale nie wszyscy na szczęście na tym forum. Wejdź na Clarias.pl i tam sobie znajdziesz np. Tabletki nawozowe; kulki nawozowe; nawóz dla roślin akwariowych i inne. W takim zbiorniku to raz na tydzień podmień 1/3 wody. Nie rezygnuj z akwarystyki a Twoje zaangażowanie na pewno zaowocuje Twoimi sukcesami.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#7

Post autor: Ziemiojad »

Moim zdaniem za male akwarium
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2022 9:52 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#8

Post autor: KarolX22 »

Nie uważam że to odpowiednie akwarium dla nich. Ale co mam poradzić jak nie mogę pozwolić sobie na większe.
Dodano do tego postu po 7 minutach 28 sekundach
Aktualnie chyba zmienię lampę na planta. Dam nowy filtr bo w aktualnym jakiś czas temu wyłamała się jedna z trzech łopatek wirnika. I słychać że jak chodzi to w pewnym momencie przerywa. I do kupiłbym nowe rośliny i dał bym pod nie kulki nawozowe. Tylko do końca nie wiem jaki filtr kupić najlepszy był by jakiś o dużej pojemności. Bo w aktualnym mieści się tylko gąbka. Kaskadowy odpada bo jest pokrywa. I nie wiem gdzie rośliny kupić bo moczarkę i kryptokorynę w zoologicznym kupiłem to ślimaki bo akwarium przeniosłem. Ryb w tamtym zoologicznym to napewno bym nie kupił bo widziałem nie raz jak jakaś martwa pływa w akwarium
Dodano do tego postu po 8 minutach 26 sekundach
Najpóźniej do jesieni będę miał prawdopodobnie możliwość założenia większego zbiornika to będę zakład przynajmniej 112 lub jak fundusze i miejsce pozwolą to 240
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#9

Post autor: Rysiek »

Roślinki kupisz w invital.pl W zimę też przysyłają. Do takiego zbiornika musisz mieć bardzo mały filterek. Duży przy tej pojemności zbiornika zrobi Ci pralkę. Z roślinami i rybkami nie przesadzaj. Przy tych gabarytach trzeba zachować umiar. Małe i mało rybek i mało roślin.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#10

Post autor: Ziemiojad »

40x25x25cm tak?
Ostatnio zmieniony pn gru 12, 2022 9:52 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#11

Post autor: KarolX22 »

Według niektórych akwarystów w takim akwarium można trzymać ryby do 4 cm.
Dodano do tego postu po 42 sekundach
Na niektórych forach nawet do takich akwariów polecali gupiki
Awatar użytkownika

andriejewicz
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 12:59 pm
Lokalizacja: wawa

Problem ze wzrostem roślin

#12

Post autor: andriejewicz »

Ziemiojad pisze: ndz gru 11, 2022 8:50 pm 40x25x25cm tak?
To rozsadnie jaką rybę możesz tu trzymac?
a Ty dalej swoje....
********************************
Lepiej mądrze dreptać, niż głupio biec.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#13

Post autor: KarolX22 »

Niektórzy ludzie po prostu tacy są że o wszystko mają problem. Ale pomóc nie potrafią.
Dodano do tego postu po 4 dniach 7 godzinach 20 minutach 57 sekundach
We wtorek kupię nowy filtr i oświetlenie. Kupię ten sam model co posiadam i ze starego tylko gąbkę zostawię. Z oświetlenia zamierzam kupić planta 30 cm. Tylko dalej nie jestem do końca pewien dlaczego rośliny nie chcą mi rosnąć dodam że mam problem ze ślimakami. I w akwarium występuje glon na szybie i na kryptokorynie prawdopodobnie są krasnorosty ( czarne kępki). Ostatnią łodygę moczarki wyciągłem z podłoża i na powierzchni prawie cała zgnita został z niej tylko 4 cm łodyga już robiąca się żółta a za to ma nawet spore korzenie.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#14

Post autor: taipan3 »

Obsada jest fatalna. W takim małym baniaku możesz trzymać krewetki, małe gupiki albo np raxbore galaxy. Ja bym widział 6 szt. razbora galaxy i krewetki np. Red chary ale tyle samo. Myślę że problemem jest oświetlenie. Ile watów ma twoja lampa?
Żadna z tanich lamp jakie kupiłem nie miała deklarowanej mocy. Hitem jest lampa do naświetlania roślin z deklarowanych 50 w miała 10. Sprzedawca z allegro napisał mi po reklamacji że 50 w to jest ta ilość światła jakbym używał zwykłej żarówki.
Dodano do tego postu po 4 minutach 17 sekundach
Sam mam baniak 25 l podłoże zwykly żwir. Wcześniej były tam krewetki, potem gupiki aktualnie jest tam hodowla ślimaków dla moich ulubionych kolcobrzuch ów. Daj lepsze oświetlenie a jak potrzebujesz mało wymagających roślinek to coś Ci znajdę.
Dodano do tego postu po 8 minutach 53 sekundach
Znaczy dostaniesz sadzonki

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#15

Post autor: KarolX22 »

Wiem właśnie że obsada jest fatalna ale przerybienia na szczęście nie ma przy takiej obsadzie te ryby znalazły się w tym akwarium jeszcze jak nie miałem żadnego pojęcia o akwarystyce.
Dodano do tego postu po 55 sekundach
Pewnie winą jest tu oświetlenie ale parę miesięcy temu żabienica rosła jak głupia.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#16

Post autor: taipan3 »

ttps://allegro.pl/oferta/aquael-oswietlenie-akwarium-leddy-smart-2-plant-6w-12876547763?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:queryandcategory&bi_c=ZjE0NDA4YmItZTAwZC00YjU3LThjMGYtYmQzMjRmNGNiYzU1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d2a7b106-7862-4de2-83a6-b6614485e7e9
Ja używam takiego oświetlenia , akcja jest przypadkowa .Na większych baniakach czyli dł. 45 cm mam jeneca listwę . Też polecam.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#17

Post autor: KarolX22 »

Tylko akwarium jest z pokrywą
Dodano do tego postu po 2 dniach 17 godzinach 53 minutach 12 sekundach
Nowy filtr i oświetlenie znajdują się już w akwarium. Filtr to ten sam co wcześniej czyli claro 300. A oświetlenie to plant od aquaela 8000k
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2369
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem ze wzrostem roślin

#18

Post autor: Ziemiojad »

Ziemiojad pisze: ndz gru 11, 2022 1:56 pm obsada jest fatalna
I coś z tym zrobisz?

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem ze wzrostem roślin

#19

Post autor: KarolX22 »

Aktualnie nic z tym nie zrobię. Ale jak najszybciej będę mógł założę 450. Najpóźniej na jesień, może uda się w wakacje a może nawet szybciej
Dodano do tego postu po 47 sekundach
Ryby przebywają w tym akwarium ponad rok więc te parę miesięcy jakoś wytrzymają.
Dodano do tego postu po 1 roku 10 dniach 21 godzinach 19 minutach 42 sekundach
Postanowiłem zrobić aktualizacje sprawy po ponad roku. Po moczarce już dawno nie ma śladu jakiś czas później dosadziłem do akwarium kryptokorynę i limnofilie myślałem że limnofilia podzieli los moczarki ale bardzo słabo rośnie i jak narazie się utrzymuje. Z miesiąc temu do akwarium dosadziłem ludwigie repens. Też już zaczynają się z nią problemy na początku zaczęła z łodygi wypuszczać korzenie i aktualnie już od podłoża zaczęła gnić. Najlepiej ma się kryptokoryna (jedna do druga jest mała i wogule nie rośnie) żabienica zaczyna powoli odbijać i puszcza trochę większe liście. W akwarium świecę 12h z glonami problemów za bardzo nie mam nieraz się pojawią ale zazwyczaj po tym jak dokładam w podłoże kulki gliniane z JBL. Parametry ostatnio mierzyłem 31.12.2023 chwilę przed podmianą
- pH 7,5
- gh 10
- kh 10
- NO3 między 1 a 5 bliżej 1
Mierzone testami kropelkowymi JBL. Chyba bez nawożenia się nie odejdzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”