Blokada potasu..

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Blokada potasu..

#1

Post autor: yoda50 »

Cześć.

Mialem problem z glonami po długiej walce udało się to zwalczyć ale dużo roślin dostało....
I tu zaczyna się problem większość roślin musiałem wywalić , mimo zasądzenia nowych nie rosło itd.
I od ok 3-4 tyg próbuje coś zaradzić by odbudować to co zostało ale nie idzie nic . Potas mimo dawkowania jest ciągle w tym samym miejscu .

Akwarium ok 2 lata
Podłoże substrat tetra plant
Światło 1x15w oraz kilka ledowe paski (nigdy nie nazwałem rośliny rosły )
Świecenie 7-8h akwarium 60l
Podmiana co tydzień zawsze było kran+ro 50/50
Teraz więcej kranu z nadzieją że parametry będą lepsze. Ale jednak nie wszystko na podobnym poziomie jak nic nie rośnie od długiego czasu tak jest nadal czy coś daje czy nie . A próbowałem wszystko podawałem makro w małych dawkach zero poprawy,
Potas też. Na testach ciągle nie więcej niż 0.5
(Testy kropelkowe )

Obsada gupiki 5-7 szt i glonojady 3 szt małe
Plus ok 10 krewetek

Parametry

NO3 20
Po4 2
pH 6.4

Potas 0.5

Już mam brak pomysłów . Blokada potasu ?? Ale od czego przez co ....





Dzięki


Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Blokada potasu..

#2

Post autor: Lilek »

Podałeś tylko podstawowe parametry wody, trochę mało. Napisałeś że mieszasz ro z kranówką( parametry kranówki mogły ulec zmianie), i od jakiegoś czasu przestały rośliny rosnąć. Testy na potas są bardzo niedokładne( ale na xzymś trzeba się bazować) spróbował bym innego testu. Kiedyś gdzieś wyczytałem że w twardej wodzie potrzeba więcej mikro.

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Blokada potasu..

#3

Post autor: yoda50 »

Wszystko zatrzymało się myślę ok miesiąca temu . Miałem glony kiedy innymi krasnale i już rośliny rosły ale bardzo słabo .
Jakie testy jeszcze robić by zrobić jakiś obraz tego co się tam dzieje ??


Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Blokada potasu..

#4

Post autor: Lilek »

Ja bym zrobił wszystkie testy z Ca-Mg, kh, gh, fe, ale to ja. Glony z jakiegoś powodu się wzięły i dobrze by było poznać ich przyczynę żeby na przyszłość to nie wróciło. Substrat mógł coś skumulować w sobie i teraz oddaje, lub się wyjałowił i są czegoś braki. Równie dobrze świetlówka po 2 latach może słabo świecić. Włącz paski ledowe i zobacz może rośliny ruszą.

Autor
yoda50
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: wt mar 31, 2020 1:41 pm
Lokalizacja: wwl

Blokada potasu..

#5

Post autor: yoda50 »

Oki już chyba mam powód zbytyt wysokie
Ca. ...
Ca 85
Mg 15


Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Blokada potasu..

#6

Post autor: Lilek »

Stosunek Ca do Mg powinien być 4:1 więc u Ciebie nie ma tragedii, ale może... Ciekawe jakie masz GH i KH, często przy wysokich twardościach potrafi się zblokować( Ca wysokie, może...) Niestety analizując parametry dobrze jest mieć pełny obraz, łatwiej, a i tak nie zawsze działa.
ODPOWIEDZ