240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Nestor
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: śr gru 28, 2022 11:28 pm
Lokalizacja: Pogwizdów
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#1

Post autor: Nestor »

Witam,
Po kilku latach przerwy kupiłem ponownie baniak 240 l (na większy nie ma miejsca). Wymiary 120x40x50 (dł. x szer. x wys.). Myślałem na początku, by ponownie zacząć hodowlę malawi, jednak coraz bardzie ciągnie mnie w kierunku paletek. Ale tu pytanie, czy z takim zbiornikiem w ogóle wchodzić w ten temat? Ile paletek mogłoby się w nim znaleźć, bez robienia im krzywdy? Czym jestem w stanie obniżyć PH jakie mam w kranie 7,6, aby było odpowiednie dla paletek?
Co o tym sądzicie?

KarolX22
Gaduła
Posty: 195
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#2

Post autor: KarolX22 »

pH najlepiej obniżyć filtrem ro. Zmniejszy on ci twardość wody i ph

Agagin
Zapaleniec
Posty: 369
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#3

Post autor: Agagin »

Nestor
Teoretycznie ze 4 sztuki by się zmieściły,ale czy im i tobie to sprawi radość, nie wydaje mi się...na malawi też taki litraż to minimum z minimum.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#4

Post autor: DanielP »

W 240 litrów spokojnie można trzymać kilka sztuk paletek choć większy zbiornik byłby lepszy. One pływają dość majestatycznie. Jeżeli chcesz obniżyć parametry na stałe a szczególnie ph to oprócz wody ro pomyśl dla niej o jakimś buforze.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#5

Post autor: Ziemiojad »

Nestor
W takim litrażu będziesz mieć więcej frajdy z kilku małych rybek z Malawi niz z 4 paletek.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#6

Post autor: Dzik »

Czesc. Tu nie chodzi wylacznie o ilosc wody , czyli wedlug szamanow i czarownic 50l/rybe . Paletki to duze ryby , mocno brudzace , potrafiace wzbic tumany brudu podczas plywania , robiace duzo pod siebie itd. . Utrzymanie stabilnych parametrow przy udziale dyskowcow w tak malym zbiorniku to nie lada wyzwanie . Mozna tez pojsc droga na zasadzie : kupic mlode i male , obserwowac i kiedy nadejdzie zly moment zwyczajnie wymienic lub zredukowac stado do dobranej pary .

Autor
Nestor
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: śr gru 28, 2022 11:28 pm
Lokalizacja: Pogwizdów
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#7

Post autor: Nestor »

Witam,
Poczytałem trochę, wziąłem pod uwagę Wasze sugestie i odpuszczam temat paletek. Szkoda ryb i mojego zniechęcenia, gdyby (a z tego co czytam to raczej pewnego). Będą malawi, albo jakieś skalisto zielone akwarium towarzyskie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

240 litrów - czy wystarczy dla paletek?

#8

Post autor: Ziemiojad »

Nestor
Dobra decyzja.
Choc i dla malawi twoj litraz nie jest duzy.
ODPOWIEDZ