Pomocy - bojownik

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#1

Post autor: smolaa »

Witam wszystkich bardzo potrzebuje waszej pomocy/porady bo już jestem skrajnie załamana.
Mianowicie zacznę od początku.
Miałam bojownika prawie rok czasu z innymi rybkami jakoś 3 miesiące temu postanowiłam oddać ryby i zmienić zbiornik na mniejszy w którym miał zostać sam bojownik.
Założyłam nowy zbiornik wylądował w nim filtr, grzałka, skały akwarystyczne, nowy korzeń i gałęzatka.
Bojownik po przeprowadzce przeżył dwie doby. Jakoś dwa tygodnie później kupiłam kolejnego bojownika,
sytuacja się powtórzyła również nowa rybka przeżyła dwia doby. W tym momencie postanowiłam przeszperać wszystkie możliwe fora aby uniknąć jakichkolwiek błędów jak i chciałam znaleźć przycznyne śmierci rybek. W między czasie wydawało mi się, że znalazłam winowajce - korzeń ( gdzieś wyczytałam, że powinno się go zaimpregnować przed włożeniem do akwa - szkoda, że wcześniej tego nie doczytałam o ile jest to prawdziwa informacja).
Zamówiłam nowe akwarium w grudniu, wygotowałam korzeń, zalałam baniak i czekałam miesiąc aby woda się unormowała.
Wydawałoby się jakby wszystko było w porządku. Dwa dni temu postanowiłam kupić obsadę trafiły tam 4 krewetki i bojownik. Pierwsze w zbiorniku wylądowały krewetki, włożyłam liść migdałecznika a po kilku godzinach dołożyłam bojownika uprzednio dolewając mu do pojemnika wode z akwa aby się zaklimatyzował. Ryba w żadnym stopniu nie ganiała krewetek nawet nie była nimi zainteresowana. No i wisieńka na torcie mineły dwa dni i kolejna ryba martwa (krewetki żyją).
Nie mam pojęcia co robie źle co mogę sprawdzić, zrobić. Jeżeli ktoś to przeczytał w całości to dziękuje i proszę o pomoc. Może ktoś ma dla mnie jakąś cenną rade cokolwiek bo już nie wiem co robić a bardzo chcę mieć bojownika i zapewnić mu dobre warunki.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomocy - bojownik

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Aby cos napisac potrzeba :
Zdjecie zbiornika
Temperatura wody
Co to za skaly
Parametry wody (jezeli mierzysz)
Obsluga filtra ( czyszczenie , jak pracuje itp )
Jakie pokarmy i czy tu nastapila zmiana
Impregnacja to raczej nasycanie materialu , w tym wypadku korzenia , co jest niestosowne w akwarystyce

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#3

Post autor: smolaa »

Temperatura wynosi około 27 stopni. Skały scenery stone. Parametrów nie mierzyłam bo wcześniej nie miałam takiej potrzeby przy pierwszym akwa.
Dodano do tego postu po 1 minucie 22 sekundach
file:///C:/Users/Administrator/Downloads/image0%20-%202023-01-05T183446.432.jpeg zdjęcie zbiornika z wczoraj.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Pomocy - bojownik

#4

Post autor: A.G.A. »

https://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=35752
Wstaw zdjęcia według instrukcji 👆
Cokolwiek to było, było piękne.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#5

Post autor: smolaa »

Obrazek
Dodano do tego postu po 2 minutach 39 sekundach
Przy pierwszej rybie pokarm nie był zmieniany. Przy dwóch kolejnych zdążyłam je nakarmić tylko raz.
Dodano do tego postu po 1 minucie 33 sekundach
Obrazek sytuacja z dzisiaj ( tutaj już martwy )
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Pomocy - bojownik

#6

Post autor: A.G.A. »

" na oko " jest ok oprócz braku roślin...
A spróbuj odpowiedzieć w miarę możliwości na poniższe pytania:
1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
Dodano do tego postu po 57 sekundach
Pomiń to, co widać na zdjęciu :)
Cokolwiek to było, było piękne.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#7

Post autor: smolaa »

1. Litraż zbiornika – 19l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – Na początku grudnia został zalany nie było w nim ryb
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – sobo wp 320f posiada w środku gąbkę - zamontowany tylko z deszczownicą aby zminimalizować ruch wody
4. Gatunki i ilość ryb – dwa dni temu wpuściłam 4 krewetki i bojka. zostały krewetki
6. Podłoże – aquael żwir kwarcowy
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa – szklana
10. Oświetlenie – lampka led nie ma mnie w domu więc ciężko mi teraz cokolwiek o niej powiedzieć
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
Od zalania zbiornika stosowałam Betta BioStart+ z flowerfish zgodnie z zaleceniem producenta. Przy wpuszczaniu obsady doszedł liść migdałecznika i Body Strong+ również z flowerfish dwie krople. Zdążyłam go nakarmić tylko raz pokarmem HIKARI Tropical Betta Bio-Gold
12. Parametry wody- nieznane
13. Temperatura w zbiorniku – ok.27
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – nie znam mocy
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – nie zdążyłam tego dokonać. oczyszczam za pomocą rurki
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – ostatni przypadek który opisałam jest w nowym zbiorniku założonym w grudniu
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? po przywiezieniu jej ze sklepu przetransportowałam ja do pojemnika i co 10 min dolewałam niewielką ilość wody z akwa
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - nie
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Pomocy - bojownik

#8

Post autor: A.G.A. »

Akwarium jest niewielkie i nie ma w nim roślin.
Filtr powinien być włączony 24h/dobę niezależnie od tego czy w akwarium są ryby, czy nie. Woda powinna być podnieniana raz w tygoniu ok. 20-30% objętości.
Dobrze by było, gdybyś zrobiła podstawowe testy wody przed wpuszczeniem nowej ryby. Mogą być nawet zwykłe paskowe. To podstawowe rzeczy według mnie na teraz.
Cokolwiek to było, było piękne.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#9

Post autor: smolaa »

Filtr od zalania zbiornika chodzi bez przerwy. O podmianach wiem. Zrobię testy i zobaczymy bo nic innego nie przychodzi mi do głowy czemu one tak padają :( Korzeń nie ma z tym nic wspólnego?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy - bojownik

#10

Post autor: Agagin »

Ja się co prawda mało znam,ale może masz jakąś okropną wodę kranową?ale wtedy krewetki by chyba były pierwsze do umierania... teoretycznie możesz mieć pecha z rybami (czyli kupować już chore).Jakby to był korzeń,to też chyba krewetki by pierwsze ucierpiały... ponieważ masz mało roślin,to akwarium może potrzebować więcej czasu na dojrzewanie, więc przetestowanie wody byłoby dobrym pomysłem. Jak nie masz testów na szybko,to chyba można wziąć wodę do słoika i zanieść do najbliższego sklepu akwarystycznego,tam powinni sprawdzić co się dzieje.
No i powodzenia życzę!:)
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Pomocy - bojownik

#11

Post autor: A.G.A. »

Nie powinien. Jeśli to korzeń z zoologa i jeszcze go wygotowałaś, to niech sobie będzie.
Pomyśl o roślinach. Bojowniki lubią zarośnięte zbiorniki z dużą ilością zakamarków do ukrycia się.
Dodano do tego postu po 40 sekundach
Agagin
👍
Cokolwiek to było, było piękne.

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#12

Post autor: smolaa »

Ok dziękuje bardzo. Zrobię testy koniecznie bo to aż niemożliwe że tak ryby jak w zegarku po dwóch dniach padają.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomocy - bojownik

#13

Post autor: Ziemiojad »

Zawsze kupujesz w tym samym sklepie?

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#14

Post autor: smolaa »

bojowniki? Nie ten widoczny na zdjęciu jest z innego sklepu
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomocy - bojownik

#15

Post autor: Dzik »

A mnie najbardziej martwi ta gruba blona bialkowa na powierzchni . Zlikwiduj to . :idea:

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pomocy - bojownik

#16

Post autor: r10 »

smolaa pisze: czw sty 05, 2023 6:38 pmTemperatura wynosi około 27 stopni.
Napowietrzasz? Bo to bardzo gorąco i mało tlenu się rozpuszcza w tak ciepłej wodzie (generalizując).
U mnie zawsze bojownikom było super w akwach 100-140 litrów. Ile razy przekładałem do mniejszego (kilkanaście litrów) to cierpiały i wegetowały. W dużym akwa bojowniki są wszędobylskie, u mnie najchętniej buszują przy podłożu. Woda dobrze napowietrzona i niemal nie widzę, aby podpływały na powierzchnię łyknąć bąbelka, co zawsze kojarzyło mi się z rybami labiryntowymi. Temperatura pokojowa 21°C-22°C (nie mam grzałki, filtr i oświetlenie trochę podgrzewają).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#17

Post autor: smolaa »

Błona pojawiła się wczoraj właśnie i również nie mam pojęcia skąd się pojawiła. Filtr zamontowałam sugerując się filmikiem dokładnie tym Boje się że gdy dodam jeszcze rurkę do tej deszczownica to woda będzie buszować co również nie będzie wpływało korzystnie na bojka.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy - bojownik

#18

Post autor: Agagin »

smolaa
To zależy jaki bojek. wszystkie, które do tej pory miałam specjalnie podpływały tak, żeby woda z wylotu filtra nimi miotała po całym akwarium:)a podobno bojowniki wolą stojącą wodę...

Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#19

Post autor: smolaa »

Niektórzy nie używają filtra do akwarium z bojkiem i jakoś żyją a moje padają okropnie. Jutro zakupie i zrobie testy może coś się rozjaśni.

boro1

Pomocy - bojownik

#20

Post autor: boro1 »

r10 pisze:
smolaa pisze: czw sty 05, 2023 6:38 pmTemperatura wynosi około 27 stopni.
Napowietrzasz? Bo to bardzo gorąco i mało tlenu się rozpuszcza w tak ciepłej wodzie (generalizując).
U mnie zawsze bojownikom było super w akwach 100-140 litrów. Ile razy przekładałem do mniejszego (kilkanaście litrów) to cierpiały i wegetowały. W dużym akwa bojowniki są wszędobylskie, u mnie najchętniej buszują przy podłożu. Woda dobrze napowietrzona i niemal nie widzę, aby podpływały na powierzchnię łyknąć bąbelka, co zawsze kojarzyło mi się z rybami labiryntowymi. Temperatura pokojowa 21°C-22°C (nie mam grzałki, filtr i oświetlenie trochę podgrzewają).
Nie opowiadaj bzdur. Bojowniki wymagają co najmniej 27 stopni.

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#21

Post autor: smolaa »

Obrazek
Zrobiłam testy na moje oko tylko z pH i kh jest problem. Możliwe że przez to padały ? Co zrobić w tej sytuacji?

boro1

Pomocy - bojownik

#22

Post autor: boro1 »

Masz możliwość zrobienia testów kropelkowych?

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#23

Post autor: smolaa »

Dzisiaj zakupiłam te jakby była konieczność to mogę zrobić ale co to zmieni?

boro1

Pomocy - bojownik

#24

Post autor: boro1 »

Testy paskowe tego typu są bardzo niedokładne.

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#25

Post autor: smolaa »

Okej a nad czym konkretnie masz wątpliwości?

boro1

Pomocy - bojownik

#26

Post autor: boro1 »

Zmierz gh i kh. pH ma być powyżej 7.2.
Mi się nie podobają kamienie. Ale to taki osąd "na pałę" ;)

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#27

Post autor: smolaa »

No właśnie z tych testów wychodzi za niskie Kh i pH. Co robić aby je podnieść?

boro1

Pomocy - bojownik

#28

Post autor: boro1 »

Podaj wartości z testów kropelkowych.
Jeśli stosujesz wodę kranową jest wielce prawdopodobne, że pH masz dobre ( w dolnej granicy)

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Autor
smolaa
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: czw sty 05, 2023 5:45 pm
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Pomocy - bojownik

#29

Post autor: smolaa »

Stosuje odstana wodę kranowa. Dalej nie za bardzo rozumiem jeżeli z testów kropelkowych wyjdzie to samo co z tych to dalej jestem w tym samym miejscu. A jeśli wyjdzie ze jest w normie to nadal nie znam przyczyny śmierci ryb. Test paskowy resztę parametrów pokazuje książkowo. Z ciekawości sprawdziłam wodę nowej ryby która jest w akwarium tymczasowym z wodą z zoologicznego i wyniki wyszły masakryczne. Wiec gdzie sens? 🤔

boro1

Pomocy - bojownik

#30

Post autor: boro1 »

Ale może masz masz bardzo zła wodę kranową lub kamienie, które masz w zbiorniku bardzo wplywają na parametry wody.
Póki nie zrobisz miarodajnych pomiarów niczego się nie dowiesz.


Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ