Pierwsze akwarium - po trupach do celu

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Zolololek
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 18, 2023 9:10 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Piotrek

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#1

Post autor: Zolololek »

Witam wszystkich.
Dziś zdechły mi dwie krewetki co mnie pchnęło w końcu do poszukania pomocy przy prowadzeniu mojego akwarium.
Ogólnie chodzi o to, że dalej nie jestem zadowolony z efektów. Problemy to glony, krasnorosty, niektóre rośliny, obsada.
Jako, że swoją przygodę z akwarystyką zacząłem dość niedawno to chciałbym opisać moje działania od samego początku.

Moje założenia:
- sporo roślin łatwych w uprawie
- żwirek
- skały
- mało wymagające rybki
- CO2 odpada
- krewetki

Co powstało około 15.09.2022:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Lista zakupów:
- Akwarium FloAt Premium Prostokątne 60x40x40 6mm
- MATA 60x40 polietylenowa -piankowa

- AQUABASIS PLUS 5l wzbogacone podłoże JBL
- 15 kg ŻWIREK RZECZNY DO AKWARIUM 2-5mm ROŚLINY|WRO
- 15 KG LUPEK DRZEWIASTY ZESTAW SKAŁ IWAGUMI
- Piasek naturalne 2 kg 0,5-1 mm Retne
- Skała DRAGON STONE 2kg kamienie skały kamień

- EHEIM Jager 75W do 60-100l grzałka z termostatem
- Filtr EHEIM biopower 240 2413
- Jeneca Belka Akwariowa 24W 60cm SZ-60D
- AN T-HANG S termometr szklany 15cm 6,2mm

- Anubias Barteri- uprawa podwodna [koszyk]
- Cryptocoryne Wendtii Weinberg - koszyk
- Echinodorus amazonicus - Żabienica Amazońska
- Elodea canadensis - moczarka k. - hodowla podwodna
- Staurogyne Repens in vitro Kubek 10cm
- Hygrophila stricta TAI [koszyk] Roślina akwariowa
- Anubias nana mini [koszyk] Roślina akwariowe
- 51. Hygrophila Polysperma 'Sunset' in vitro 5szt
- 113. Ludwigia Repens Mesakana in vitro 5 sadzonek

Ok akwarium założone. Czas na weryfikację wyobrażenia o akwarium, a jego praktycznym posiadaniem.
Deszczownica jest głośna, a brak pokrywy daje dużo większe parowanie niż się spodziewałem.
Przy deszczownicy jeszcze nie podobał mi się przepływ jaki daje (mocny w jeden punkt w dół akwarium). Kupiłem AQUAEL mała deszczownica DESZCZOWNIA 12mm, porzeźbiłem i wyszło takie coś:

Obrazek


Ruch wody w akwarium był lepszy ale było brzydko i dalej głośno. Po tym wróciłem do domyślnej końcówki filtra ustawionej po przekątnej akwarium.

Co do parowania to zakładałem że będzie ok i dobrałem sobie wymiary akwarium pod szafkę którą miałem. Wymiary 60x40 nie są idealne do kupna. No to zabrałem się za zrobienie jej samemu. Szkielet z aluminium, oklejone PCV na górę plexi.


ObrazekObrazekObrazekObrazek

Ogólnie jestem z niej dość zadowolony, ale jak zwykle nie od razu Rzym zbudowano. Potrzebne były uchwyty do lampy (bo w zestawie były na szkło) tutaj pomógł kolega i wydrukował. Dobrałem złą uszczelkę która jest pomiędzy ceownikiem a szkłem akwarium i przeciekało - wymieniłem i jest ok. Do tego niestety plexi na górze pogięła się (może zbyt cienka lub wgl zły materiał), próbowałem wzmacniać po dłuższych bokach kątownikami, ale niewiele to dało.

Teraz chciałem przejść do moich notatek na których podstawie chciałem omówić dalsze kwestie.
Obrazek
Po pierwsze jak widać nie jest to prowadzone od samego początku. Pomysły na niektóre kolumny pojawiły się potem i uzupełnianie wstecz było orientacyjne i mogą być nieścisłości w datach. Co to w ogóle jest. Podział na 6, od lewej:
1. Pierwsze testy jakie kupiłem Tetra Test 6w1, 10szt - Na GH KH PH NO2 NO3 Cl2. W tabelce odczyty.
2. Kolejna grupa testów które kupiłem. Wszystkie od Zoolek. (skończyły mi się paski to dokupiłem jeszcze dwa: PH i GH-KH)
3. Wyliczanie stosunków danych stężeń.
4. Nawożenie N i P z Aquaflora a K i Carbo z Planta Gainer. W tabeli ilość dozowań.
5. 1 oznacza, że w tym dniu była wymiana wody
6. Stan obsady.

Nawożenie. Próbowałem i dalej próbuję jakoś dojść do optymalnych proporcji stężeń N P K czyli chyba takiej podstawy. Główna zasada którą się kierowałem to nie kombinować bardzo z nawozami jak się na tym nie znam. Dlatego widząc ciągle 0 fosforanów nawoziłem, ale pewnie zbyt wolno przez co zaburzyłem dość mocno akwarium. Gdzieś wyczytałem że warto jeszcze Carbo dawać i co jakiś czas dozowałem, a teraz staram się codziennie.

Podmiany. Wymieniam 20-35 litrów wody lanej prosto z kranu o temperaturze podobnej do akwarium czyli około 24 stopnie. Dodaję odpowiednią ilość TETRA AQUA SAFE 500ml. Staram się wyczyścić całe akwarium, szyby, termometr, grzałkę, kamienie, w miarę możliwości roślinki, też trochę lekko po wierzchu poruszam żwirkiem, filtr. Całość z przygotowaniem i posprzątaniem po zajmuje mi z 2h.

Obsada jak widać w tabeli aktualnie: 10 sztuk razbora klinowa, 10 sztuk krewetek red cherry, 7 kirysków i 5 amano. Jak karmię. Dopóki nie było kirysków to tylko TetraMin Flakes, a potem dokupiłem Tetra Wafer Mix. Karmię raz dziennie na oko sypnę Flakes + jedna pastylka.

Oświetlenie można powiedzieć, że od początku świeciłem 16 - 24, ale teraz skróciłem do 16:30 - 23:30. Możliwe, że widać lekką poprawę jeśli chodzi o glony.

Temperatura jak wcześniej wspomniałem 24 stopnie.

Przycinanie roślin, tutaj podobna zasada jak przy nawożeniu. Nie umiem to robię ostrożnie i prawdopodobnie zbyt mało. Staurogyne Repens z przodu pewnie powinien być mocno wycięty już dawno, a ja go tylko lekko od dołu popodcinałem żeby nowe wyrastały i jakieś dwa całe wyciąłem testowo żeby zobaczyć jak to będzie. Przy grzałce straszną gęstwinę mam, ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać to tak zostaje.

Jak to się rozwijało:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Na koniec wypiszę jeszcze kwestie o których głównie rozmyślam:
- czy stosować jakieś środki przeciwko krasnorostom i glonom?
- obsada czy nie za mało?
- co dolega żabienicy że tak słabo urosła? To duża roślina, może inne dookoła jej szybciej urosły i ją blokują?
- pozycja filtra ok? Przed nim są wysokie kamienie co może blokować przepływ i utrudniać zasysanie syfu.
- nawożenie odważniej? Jak w teście wychodzi że brakuje ileś to tyle daję?
- co z odmulaniem żwirku? Jak ja lub kiryski poruszają żwirkiem jest sporo śmieci. Nie robię tego po 1 nie ma przestrzeni z gołym żwirkiem i nie ma za bardzo jak a po drugie jest to podłoże i pewnie by się to niepotrzebnie ruszało.

Zdjęcia nie do końca to oddają ale jest pełno syfu (glony i krasnorosty). Przez ten cały czas było lepiej lub gorzej ale w sumie ciągle nie do zaakceptowania. Jeśli ktoś dotrwał do końca to prosiłbym o jakieś wskazówki. Co mógłbym zmienić? Czy raczej nic i uzbroić się w cierpliwość?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#2

Post autor: Ziemiojad »

Dziwne akwarium i dziwne podejście. Masz wolno rosnące rośliny na wzbogaconym podłożu, a notatki prowadzisz jakbys miał co2 i caly ten wysoko technologiczny szajs.
Nie wiem jakie masz kiryski ale na zwirku i w 60 cm to nie jest fajne dla nich.

Może kup Co2? Nie chcesz bo? Z powinieneś chcieć. Wtedy pójdzie łatwiej z roślinami.

Generalnie po co te kamienie to nie wiem. Ani nie jest ładniej a i miejsce, którego masz mało ci zabrało jeszcze.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#3

Post autor: Dzik »

Czesc. Przenawozone akwarium przy jednoczesnym braku co2 . Dzszczownice nalezy umiescic pod powierzchnia wody . Pomyslec o zmniejszeniu swiatla.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#4

Post autor: Ziemiojad »

Zolololek pisze: czw sty 19, 2023 12:03 am Pomyslec o zmniejszeniu swiatla
Dokładnie. Krócej.

Autor
Zolololek
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 18, 2023 9:10 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Piotrek

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#5

Post autor: Zolololek »

Dziękuję za odpowiedzi.
Ziemiojad pisze: czw sty 19, 2023 7:14 pm Masz wolno rosnące rośliny na wzbogaconym podłożu, a notatki prowadzisz jakbys miał co2 i caly ten wysoko technologiczny szajs.
Wzbogacane podłoże w czymś przeszkadza? Nie widziałem informacji od producenta, że stosować przy wymagających roślinach.
Notatki prowadzę bo lubię.
Ziemiojad pisze: czw sty 19, 2023 7:14 pm Nie wiem jakie masz kiryski ale na zwirku i w 60 cm to nie jest fajne dla nich.
Generalnie po co te kamienie to nie wiem. Ani nie jest ładniej a i miejsce, którego masz mało ci zabrało jeszcze.
Mój błąd nie napisałem. Kirysek spiżowy. Rzeczywiście żwirek nie jest najlepszym podłożem, ale myślę że radzą sobie z nim ok. To że 60 cm to za mało to nie wiem skąd ta informacja, na stronach z opisami gatunków mówią że wystarczające. Myślę, że większym problemem jest ta druga sprawa. Kamienie po to że mi ładniej, ale jednak zabierają tego miejsca i myślę żeby któreś wyrzucić.
Ziemiojad pisze: czw sty 19, 2023 7:14 pm Może kup Co2? Nie chcesz bo? Z powinieneś chcieć. Wtedy pójdzie łatwiej z roślinami.
Na razie nie zamierzam. Nie chcę bo:
- dodatkowa praca
- dodatkowe koszty
- dodatkowe elementy w akwarium, a jak wyżej i tak jest mało miejsca
- zakładam, że nie jest potrzebne przy tych roślinach (o ile zacznę pozostałe rzeczy robić dobrze).
Dzik pisze: czw sty 19, 2023 7:42 pm Przenawozone akwarium przy jednoczesnym braku co2
Przenawożone czym? Z tego podłoża uwalnia się dużo związków? Przenawożone P jak ledwie od zera się odbiłem? Czy niepotrzebnie daję Carbo?
Dzik pisze: czw sty 19, 2023 7:42 pm Dzszczownice nalezy umiescic pod powierzchnia wody
Dziękuję za radę, ale na razie dałem sobie z tym spokój.
Dzik pisze: czw sty 19, 2023 7:42 pm Pomyslec o zmniejszeniu swiatla.
Tak jak wcześniej pisałem niedawno zmniejszyłem z 8h na 7h i będę obserwował.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#6

Post autor: Ziemiojad »

Zolololek pisze: czw sty 19, 2023 9:37 pm zmniejszyłem z 8h na 7h
nie chodzi o to, ze swiecisz 7 godzin tylko że świecisz długo bo az do północy . Czyli od switu do 24 pada na akwarium światło. I o to chodziło w za dlugo.

Co2 nie generuje strat, ale raczej zyski. Polecam.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#7

Post autor: Kamil31 »

Moim zdaniem problemem jest to że masz wolno rosnące rośliny, dodatkowo jeszcze dajesz nawozy których te rośliny nie wchłaniają bo wolno rosną i sam sobie robisz kłopoty.

Odpuściłbym nawozy, pomyślał nad roślinami aby stworzyć balans, dopiero jak rośliny zaczną wykazywać braki to zaczął nawozić delikatnie.

Te rośliny co posiadasz ciąć i sądzić obok.
(Te przy grzałce i z przodu)

Osobiście bym nic nie grzebał przy podłożu z odmulaniem bo też można zaprosić tym glony

boro1

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#8

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: czw sty 19, 2023 7:14 pm Generalnie po co te kamienie to nie wiem. Ani nie jest ładniej a i miejsce, którego masz mało ci zabrało jeszcze.
bo się właścicielowi podobają - Tobie nie muszą i nie musisz tego komentować
Ziemiojad pisze: czw sty 19, 2023 7:14 pm notatki prowadzisz jakbys miał co2 i caly ten wysoko technologiczny szajs
Nic to nie wprowadza do dyskusji
Kamil31 pisze: pt sty 20, 2023 7:08 am Moim zdaniem problemem jest to że masz wolno rosnące rośliny, dodatkowo jeszcze dajesz nawozy których te rośliny nie wchłaniają bo wolno rosną i sam sobie robisz kłopoty.

Odpuściłbym nawozy, pomyślał nad roślinami aby stworzyć balans, dopiero jak rośliny zaczną wykazywać braki to zaczął nawozić delikatnie.

Te rośliny co posiadasz ciąć i sądzić obok.
(Te przy grzałce i z przodu)

Osobiście bym nic nie grzebał przy podłożu z odmulaniem bo też można zaprosić tym glony
bardzo słuszna uwaga + to co wcześniej - mniej światła.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#9

Post autor: Agagin »

A ja właśnie podziwiam takie prowadzenie notatek, zwłaszcza jak się dopiero zaczyna przygodę - można sobie zajrzeć co i jak się zmieniało i zastanawiać dlaczego.
Co do CO2,to też się długo nie mogłam przekonać,ale polecam - chyba że chcesz mieć same anubiasy,to wtedy nie:)koszty są jednorazowe (plus napełnianie,ale to raczej groszowe sprawy), miejsca w akwarium nie zajmuje (tylko obok:).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#10

Post autor: Ziemiojad »

boro1 pisze: pt sty 20, 2023 11:22 am Nic to nie wprowadza do dyskusji
dokładnie tak samo jak Twój post. Jest wyłącznie krytyczny wobec mojej wypowiedzi. Nic nie wnosi do tematu.
Czyli? Taka jest formuła forum, gadamy, bo chcemy. :razz:

boro1

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#11

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze:
boro1 pisze: pt sty 20, 2023 11:22 am Nic to nie wprowadza do dyskusji
dokładnie tak samo jak Twój post. Jest wyłącznie krytyczny wobec mojej wypowiedzi. Nic nie wnosi do tematu.
Czyli? Taka jest formuła forum, gadamy, bo chcemy. :razz:
Jeśli już gadać to z sensem.
Przepraszam za OT.

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka


Autor
Zolololek
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 18, 2023 9:10 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Piotrek

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#12

Post autor: Zolololek »

Niedziela i kolejna podmiana wody.
Parametry:
Obrazek
Widzę, że powtarzają się dwie rzeczy do poprawy: światło i nawożenie.

Światło
W pokoju w którym stoi akwarium jest jedno okno (w kierunku północnym) z żaluzjami. Do tej pory było tak, że lampę miałem ustawioną 16-24 tak jak wracam z pracy i zwykle siedzę w tym pokoju. Rano, do około 9 jest tam ciemno bo okno jest zasłonięte.
Było:
24-9 ciemno 9-16 światło dzienne 16-24 lampa
zmieniłem na:
24-9 ciemno 9-13 światło dzienne 13-20 lampa 20-24 żarówka w pokoju
Przetestuję takie rozwiązanie, czyli skrócenie o godzinę i świecenie w innych godzinach.
Ogólnie to nie zwróciłem na to uwagi, bo z moich obserwacji ilość światła jaka jest dostarczana do akwarium bez lampy jest tak mała że uznałem ją za nieistotną, a godziny świecenia lampy dostosowałem pod siebie.

Nawożenie
Kamil31 pisze: pt sty 20, 2023 7:08 am Moim zdaniem problemem jest to że masz wolno rosnące rośliny, dodatkowo jeszcze dajesz nawozy których te rośliny nie wchłaniają bo wolno rosną i sam sobie robisz kłopoty.

Odpuściłbym nawozy, pomyślał nad roślinami aby stworzyć balans, dopiero jak rośliny zaczną wykazywać braki to zaczął nawozić delikatnie.
Dzik pisze: czw sty 19, 2023 7:42 pm Przenawozone akwarium przy jednoczesnym braku co2 .
Tutaj chciałbym ponowić pytanie o to konkretnie czym? Dawałem małe ilości P i K żeby dążyć do N:P:K 10:1:20, bo nie byłem nawet blisko (teraz jest lepiej). A druga rzecz to Carbo też w niewielkich ilościach na krasnorosty. (1 dawka według producenta jest dla średniej ilości roślin na 50l dziennie, tyle dawałem) Czy mam odstawić P i K? Czy Carbo? Czy jedno i drugie niepotrzebnie daję?

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#13

Post autor: Kamil31 »

Zostawiłbym tylko carbo
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#14

Post autor: Ziemiojad »

Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 2:00 am Zostawiłbym tylko carbo
. Jakieś uzasadnienie?

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#15

Post autor: Kamil31 »

Carbo w dalszym ciągu będzie wspomagać rośliny wzroście, co za tym idzie będą konsumowały nawozy ze słupa wody przy dodatkowym zaprzestaniu z nawozami sprawi że i glony nie będą miały pożywki do dalszego rozwoju.

Dodatkowo dosadziłbym coś szybko rosnącego hygrophilia polysperma, limnophilia sessiflora czy nawet ceratophyllum demersum, a na taflę wrzucił salvinie natans lub inne szybko rosnąca pływająca roślinkę 😉

Te roslinki mogą być tymczasowe ale pozwolą ustabilizować baniaczek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#16

Post autor: Ziemiojad »

Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 9:28 pm Carbo w dalszym ciągu będzie wspomagać rośliny wzroście
a co posiada carbo co pomaga we wzroście roślin? Carbo to na glony jest.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#17

Post autor: Kamil31 »

Jest to płynne co2.
Wspomaga wzrost roślin, a co za tym idzie hamuje rozwój glonów
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#18

Post autor: Ziemiojad »

Kamil31 pisze: pn sty 23, 2023 9:58 pmpłynne co2
Aha. To ja nie mam już więcej pytań. :mrgreen:
Nie ma płynnego CO2.
Dodano do tego postu po 1 minucie 49 sekundach
Zolololek łatwo można zostać wprowadzonym w błąd, gdy czyta się każdą mądrość internetową.
Więc sugeruje obejrzeć akwarium każdej osoby, która coś doradza a potem podjąć decyzję. Samodzielnie.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#19

Post autor: Kamil31 »

Płynny węgiel..
Ja też nie mam więcej pytań do osoby która twierdzi że carbo nadaje się tylko na glony 🤷‍♂️

boro1

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#20

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: pn sty 23, 2023 10:17 pm Aha. To ja nie mam już więcej pytań.
:)

Autor
Zolololek
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 18, 2023 9:10 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Piotrek

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#21

Post autor: Zolololek »

Kolejna aktualizacja.
Obrazek
Od 19.01 nie dałem żadnego nawozu ani carbo. Światło 7h od 13 do 20. Parametry wydają się dalej w normie. Dodałem nową kolumnę syf w skali 1:10, bo tak zasyfiło glonami jak jeszcze od początku chyba nie miałem.
Jak widać zdechł jeden kirysek. Zachowywał się dokładnie tak jak ten który zdechł z miesiąc temu. Z dnia na dzień aktywność spada do zera i siedzi na dnie bez ruchu i zdycha. Nie zauważyłem u niego jakichś większych defektów jedynie inaczej wygięte wąsy. Załączam zdjęcie jak jeszcze żył. Obrazek

Co do roślin to z listy Kamil31 to mam hygrophilia polysperma. Staram się więcej podcinać żeby mobilizować do wzrostu, a żeby posadzić więcej to nie bardzo widzę miejsce.

Moje dalsze plany to manewrowanie carbo lub światłem w cyklach dwutygodniowych + obserwacja efektów. Do tego czyszczenie filtra w środku tygodnia pomiędzy wymianami wody, bo chyba przez to że się zasyfia to dość mocno spada jego przepływ pod koniec tygodnia.
Pierwsza zmiana to powrót do podawania codziennie małej ilości carbo. 1 dawka.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#22

Post autor: Kamil31 »

Filtra bym nie czyścił, to może zachwiać równowagę biologiczną w akwarium
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#23

Post autor: Ziemiojad »

Odpadam. Twój wybór. Nie rozumiem po co to wszystko tak komplikujesz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#24

Post autor: Dzik »

Co wy ludzie macie z tym carbo ? Przeciez to odkazalnik . Filtra nie czysci sie co tydzien .

Autor
Zolololek
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 18, 2023 9:10 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Piotrek

Pierwsze akwarium - po trupach do celu

#25

Post autor: Zolololek »

Cześć,
chciałbym zaktualizować stan akwarium i przy okazji coś się poradzić.
Obrazek
Przez ostatni miesiąc utrzymywałem codziennie jedną dawkę carbo i 6h światło. Na początku bez większego efektu. Sytuacja zmieniła się dopiero jak kupiłem 7 Otosków i Glonojada. Zgrało się to ze spaleniem lampy co dało 4 dni bez światła i większość glonów zniknęła. Niestety podczas tych dni padły dwie Razbory i zastanawiam się czy ten brak światła mógł mieć na to wpływ?

Jeśli chodzi o parametry wody to ciągle jest coraz mniej P i K odkąd przestałem dodawać, obawiam się że spadnie za nisko i znów będą jakieś problemy, ale na razie nic nie zmieniam i obserwuję dalej.

Z roślinami jest dość ok. Jedynie Staurogyne Repens i Ludwigia Repens mają się gorzej. Ludwiga straciła całkiem wybarwienie to pewnie przez mniej światła. Staurogyne Repens zbladła i ma coraz więcej postrzępionych listków. Tutaj coś tam wyczytałem, że to może być przez braki P lub K.
ObrazekObrazek

Mam pytanie co sądzicie o bieżącej obsadzie w moim akwarium? Za dużo? Za mało? Czy to będzie przesada jakbym dokupił drugie stadko np. 8 sztuk czegoś co pływa w górnej części akwarium jak razbory? Czy tylko uzupełnić stadko razbor o te co padły? Czy zostawić jak jest 8?
ODPOWIEDZ