Świeżak z akwarium

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
Przedszkolak
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt lut 21, 2023 9:33 pm
Telefon: 668373401
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Świeżak z akwarium

#1

Post autor: Przedszkolak »

ObrazekCześć,
Jako kompletny laik od czterech tygodni mam akwarium. Miało być dla pięcioletniego syna ale sam się wkręciłem. Obejrzałem 100 filmików na YouTube i stwierdziłem że świetnie sobie poradzę... No wiadomo... Już teraz wiem że trochę błędów narobiłem i już zrobiłbym to inaczej ale generalnie wydaje mi się że wyszło całkiem sensownie, choć jestem ciekaw waszej opinii.
Akwarium 54l (60x30x30)
Filtr wewnętrzny aquael turbo 500
PH 7,5 kh 9 gh 4
Azotyny aktualnie mam powyżej 1mg/l ale to i tak już solidna tendencja spadkowa więc mam nadzieję że na dniach będzie już w normie (to był jeden z błędów... Wsadzenie obsady do niedojrzałego zbiornika).
Na roślinach się nie znam ale załączam poglądowy obrazek. Starałem się wybierać tylko łatwe.
No i to co mnie najbardziej interesowało czyli obsada.
Akwarium z założenia miało być ogólne, różnorodne tak żeby w każdej przestrzeni się coś działo.
3 Gupiki (1samiec +2 samice)
10 neonkow (5 czerwonych + 5 Inessa)
3 kiryski (2 sterby + albinos)
1 gurami mozaikowe (samiec)
4 otoski
3 piskorki
4 krewetki red cherry
2 krewetki blue
2 duże krewety filtrujace
2 helmety
2 duże ampularie

Co myślicie o takiej obsadzie? Przesadzona czy coś by jeszcze się zmieściło?

Od razu dodam że wiem że Gurami jest za duże do tego zbiornika. Szukałem na giełdzie ramirezy ale sprzedawca zaproponował mi gurami i mimo moich wątpliwości zapewnił ze 54l to będą luksusowe warunki na parki (samica padła na pleśniawka)...
Myślę jeszcze o dołożeniu 3 kirysków. Było ich 6 ale 3 kilka dni temu padły.
Póki co, nic nie dokładam aż azotyny się uspokoją.
Jestem ciekaw opinii.
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Świeżak z akwarium

#2

Post autor: Ziemiojad »

Sprzedawca zawsze powie ci to co chcesz usłyszeć. Na gurami to akwarium jest za małe. To ciepłolubna ryby. Nie pasuje do pozostałych.
Masz malutkie akwarium, a wielkie kamienie jeszcze je zmniejszają optycznie. No i zabierają miejsce do pływania rybom. Jaki jest ich cel w twoim akwarium?
Dodano do tego postu po 2 minutach 49 sekundach
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm 10 neonkow (5 czerwonych + 5 Inessa)
Jedne lubią wyższe temperatury a drugie niższe.
Dodano do tego postu po 1 minucie 34 sekundach
Ziemiojad pisze: śr lut 22, 2023 7:01 am 4 krewetki red cherry
2 krewetki blue
Ostatecznie wymiksują się kolorami i zaczną być bezbarwne, przezroczyste. Tak to jest z Neocaridina. Lepiej kupić jeden kolor i dbać o jego selekcję.
Dodano do tego postu po 38 sekundach
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm Jestem ciekaw opinii.

boro1

Świeżak z akwarium

#3

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: śr lut 22, 2023 7:04 am 10 neonkow (5 czerwonych + 5 Inessa)
Jedne lubią wyższe temperatury a drugie niższe.
i jednak warto trzymać je w większych grupach
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm4 otoski
to ryba zdecydowanie stadna
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm 3 kiryski (2 sterby + albinos)
kiryski też lubią w stadzie śmigać.
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm 1 gurami mozaikowe (samiec)
coś mi tu nie pasuje do tego akwa
Przedszkolak pisze: wt lut 21, 2023 10:02 pm Co myślicie o takiej obsadzie? Przesadzona czy coś by jeszcze się zmieściło?
Dla mnie za duży miks. Skupił bym się w tym akwarium nad np. Otoskami + neony, do tego dorzucił trochę krewet ( jeden rodzaj jak pisał Ziemiojad) + ślimaki wg. uznania

Autor
Przedszkolak
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt lut 21, 2023 9:33 pm
Telefon: 668373401
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Świeżak z akwarium

#4

Post autor: Przedszkolak »

Ziemiojad pisze: śr lut 22, 2023 7:04 am Jedne lubią wyższe temperatury a drugie niższe.
Z tego co znalazłem w internecie to te temperatury w znacznym stopniu się pokrywają.
Ziemiojad pisze: śr lut 22, 2023 7:04 am Masz malutkie akwarium, a wielkie kamienie jeszcze je zmniejszają optycznie
Dzięki za radę. Faktycznie wsadziłem je bo podobały mi się takie "góry" ale sporo miejsca zabierają. Chyba zredukuje część na rzecz nieco mniejszych.
Dodano do tego postu po 8 minutach 33 sekundach
boro1 pisze: śr lut 22, 2023 2:36 pm jednak warto trzymać je w większych grupach
W takim litrażu jeszcze więcej?
boro1 pisze: śr lut 22, 2023 2:36 pm kiryski też lubią w stadzie śmigać
Dlatego napisałem że jak ogarnę azatyny już na dobre to jeszcze ze 2 dokupię.
boro1 pisze: śr lut 22, 2023 2:36 pm Przedszkolak pisze: ↑1 gurami mozaikowe (samiec)
coś mi tu nie pasuje do tego akwa
Mi też nie pasuje. Jakieś zaćmienie na giełdzie dostałem i trochę sprzedawca zbił mnie z tropu. Planuję w niedalekiej przyszłości jeszcze 200l postawić to może tam się odnajdzie.
boro1 pisze: śr lut 22, 2023 2:36 pm Dla mnie za duży miks. Skupił bym się w tym akwarium nad np. Otoskami + neony, do tego dorzucił trochę krewet ( jeden rodzaj jak pisał Ziemiojad) + ślimaki wg. uznania
No właśnie zależało mi na takim miksie. Zgadzam się że Gurami tu nie pasuje. Może te niebieskie krewetki też ale dla takiego amatora i dzieci właśnie to jest takie ciekawe że gdzie nie spojrzysz to się coś ciekawego dzieje. Na górze gupiki. W środku neony. Na dnie kirysy i nawet piskorki mi się nie chowają tylko pokazują się przez większość czasu. Otoski na szybach na tyle i boku najwcześniej, na grzałce krewety filtracyjne a na roślinach i kamieniach red cherry i amano które też nie boją się pływać w toni. Może mam inne spojrzenie ale właśnie ten miks i różnorodność najbardziej podobają mi się w tym zbiorniku. Gdzie nie spojrzeć coś się dzieje.

boro1

Świeżak z akwarium

#5

Post autor: boro1 »

Przedszkolak pisze: śr lut 22, 2023 3:05 pm No właśnie zależało mi na takim miksie.
spoko, ale mix można, ale nie w tak małym akwarium.
ODPOWIEDZ