Oświetlenie dla opornych

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Oświetlenie dla opornych

#1

Post autor: Ossesmayer »

Ponoć nie ma głupich pytań, a w Internecie jest się anonimowym więc szukam tutaj odpowiedzi na moje pytanie.

Na wstępie już wyjaśniam że przeszukałam forum i poczytałam na stronach chyba już wszystko o oświetleniu, ale mój mozg nie ogarnia nawet podstawowych danych. Pomijam, że i tak nie wiem o co chodzi w plusie i minusie w napięciu elektrycznym, a o bardziej skomplikowanych rzeczach nie chcę wspominać, ale jakoś od lat sobie siedzę w akwarystyce i jakoś sobie tam radzę.

Chcę w niedługim czasie przejść na CO2, a że moje oświetlenie już sie kończy to jest ono praktycznie do wymiany. Akwarium 300l, rośliny średniowymagające. O ile dobrze rozumiem potrzebuję 40l na litr akwarium czyli łącznie potrzebuję 12000l.

Czy wybranie niecałych 3m tej taśmy https://allegro.pl/oferta/sztywna-tasma ... 1738707192

Plus 3(?!) takie diody https://allegro.pl/oferta/led-cree-xm-l ... 2197669874 ????
będzie spełniało właśnie wyżej wspomniane 12000l?
Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam. Tematem radiatora jeszcze się nie zajęłam, utknęłam już na ledach
Czy w ogóle takie oświetlenie będzie odpowiednie Czy rozglądać się za czymś innym?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie dla opornych

#2

Post autor: r10 »

Poza wielkością akwarium ważna jest także jego wysokość (głębokość wody), zarówno z uwagi na pochłanianie światła przez wodę jak i na kąty rozchodzenia się światła z lamp wiszących nad taflą (tu też liczy się wysokość źródła światła nad powierzchnią wody oraz kąty, czyli przy LED-ach soczewki).
Idealnego wzoru matematycznego nie ma, więc albo zainstalujesz nadmiar mocy i nie włączysz wszystkiego (ściemniacz, grupy, kolory itp.) lub po jakimś czasie dołączysz do licznych postów "jak poprawić oświetlenie". Regulacja moim zdaniem jest przydatna, bo przecież rośliny rosną i mają inne wymagania zaraz po przycince, a inne po kilku tygodniach. Podobnie z porami roku i dochodzącym oświetleniem dziennym, latem wegetacja jest lepsza (wcale nie musi słońce bezpośrednio wpadać).
IMO warto mieć co najmniej dwie grupy światła: niebiesko/czerwone (dla wrostu roślin) oraz białe (oświetlenie ogólne), niektórzy dodają jeszcze grupę nocną (zwykle słabe niebieskie). Podobnie może być grupa diod bez soczewek i z soczewkami (doświetlenie trawnika).
Tylko porfel nas ogranicza ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ