Paletki, dyskowce

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#91

Post autor: Krolic »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ładne, kształtne :) a przepraszam Cie gdzie ty masz te glony? :) to troche na korzeniach? Mi to sie podoba :) przybajmniej na zdjeciach

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#92

Post autor: Przemek82 »

Może sie za bardzo nakręcam hehe. Zastanawiam sie jeszcze w przyszłości nad zmianą podloża bo ten piach jest już maga brudny ale jeszcze poczekam z miesiąc może się to zmieni.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 596
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Paletki, dyskowce

#93

Post autor: Karat »

Te glony na korzeniach genialnie wyglądają :OK:

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#94

Post autor: Przemek82 »

Dzięki :) staram się jak mogę :D

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#95

Post autor: Krolic »

Jak tam Przemek82? nuda? :D wszystko sie pięknie układa?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#96

Post autor: Przemek82 »

Czekam, obserwuje i wrzucam mnustwo żarcia aby rosły hehe. Na razie wszystko jest oki. Następny krok to jak pisałem podmiana podłoża na bardziej białe 😀

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#97

Post autor: Krolic »

a jakie masz podłoże? ja mam zwykly piasek.. pol na pól piaskownica z akwarystycznym (kupionym w sklepie akwarystyczny,) Ten u Ciebie wydaje mi sie jakis bardzo drobny.. taki bardziej do malawii.. ale to może tylko zdjęcie

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#98

Post autor: Przemek82 »

Mam zwykły kwarcowy i z czasem zrobił się brudny, taki zagloniony... mimo że parametry wody są lepsze to glon nie znika z piachu. Jak odmulam dno to na dnie wiaderka do którego spuszczam wodę robi się taki zielony szlam ... Kupię jakiś bielszy i dosypię, zobaczymy jak będzie to wyglądać :D
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Paletki, dyskowce

#99

Post autor: jacekzabki »

Przemek82 pisze: sob lis 18, 2023 10:08 pm jakiś bielszy i dosypię, zobaczymy jak będzie to
Popełniłem ten błąd i dodałem nowego żwirku a po kilkunastu dniach nie było śladu po nowym, białym żwirku i całe podłoże było "brudne". W moim akwarium świetne rezultaty dało stosowanie Famanga algen stopp generał. Po około miesiącu stosowania żwirek wyglądał jak nowy, w akwarium nie było żadnych glonów oprócz, niestety, krasnorostów. Te zszarzały i usuwać musiałem je ręcznie. Niestety ten środek ma jedną, dużą wadę- jest cholernie drogi. A gdy przestałem go stosować to po jakimś czasie krasne zaatakowały ze zdwojoną siłą.😠

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#100

Post autor: Przemek82 »

Hmmm ... patrząc po ilości chemii którą już wlewam czy dodaje to za chwile w zbiorniku będzie jej więcej niż czystej wody hehehe... no ale chyba będę musiał spróbować bo nic innego mi nie pozostało. Parametry wody są zdecydowanie inne od tych jak zaczynałem więc idzie ku lepszemu :)
Dodano do tego postu po 6 dniach 6 godzinach 10 minutach 48 sekundach
Już było wszystko pięknie :) zbiornik się ustabilizował nic tylko bieżące sprawy i wrzucanie jedzenia aż po ostatniej podmianie wody ( zrobiłem ją teraz w poniedziałek, zawsze robię w soboty ) od środy-czwartku nagle zaczęły pojawiać się glony - w piątek była już masakra !!! Tak to wygląda, zdjęcia są mało ostre bo przednia szyba wygląda jakby była welurowa !!!ObrazekObrazek

Takie mam parametry wody z dziś :
pH - 6
GH - 6
KH - 2-3
NO2 - 0,1
NO2 - 20
PO4 - 0,2

Ma ktoś jakiś pomysł co mogło się stać ???

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#101

Post autor: Krolic »

Tak patrzę już drugi raz na to zdjecie.. szukam tych masakrycznych glonów… i nie widzę :) cos tam sypnęło kurzem lekko :) jak to sie mówi: akwarysta musi mieć co robić :)
Dodano do tego postu po 10 dniach 11 godzinach 39 minutach 54 sekundach
Jak tam? usmażyłeś palety i zająłeś się hodowla glonów ? ;)

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#102

Post autor: Przemek82 »

Ja tu próbuję walczyć z jakimiś glonami a dziś zobaczyłem w baniaku nowe życie :oklaski:
L-144 - są na razie dwa - może jest ich więcej ale już się bardzo cieszę. Mam tylko nadzieję że palety wybiorą serca a nie nowych mieszkańców :duży uśmiech:

Obrazek

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Paletki, dyskowce

#103

Post autor: KarolX22 »

To dobrze tylko pytanie czy paletki się nimi nie zainteresują. Liczę że uda ci się je odchować. A glony jak pogorszyło się czy poprawiło?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#104

Post autor: Krolic »

No kurcze pióro.. to ja moim hipciom poranna rosę z rogu jednorożca i nic… ;) a poważnie to super :) mysle ze palety ich nie zjedzą. Najlepiej by je w jakis kotnik wrzucić.
U mnie czesto w filtr wpadaly maluchy

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#105

Post autor: Przemek82 »

Z glonami znacznie lepiej to wygląda, jedynie na korzeniach krasnale zostały ale mi się akurat podobają :)
Krolic pisze: wt sty 16, 2024 7:55 am No kurcze pióro.. to ja moim hipciom poranna rosę z rogu jednorożca i nic…
A może to te glony :D

A tak serio to nawet nie wiem kiedy to się stało. Wczoraj było już późno jak to zauważyłem ale dziś spróbuje to ustalić :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Paletki, dyskowce

#106

Post autor: Ziemiojad »

Krolic
To co wymienisz skalary na altumy? 5 sztuk to chyba dobra liczba?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#107

Post autor: Przemek82 »

Jak już pozbyłem się glonów i woda zrobiła się krystaliczna to pojawił mi się kolejny "problem" W toni wody pływać zaczęły takie dziwne małe jakby węże które się wiją. Czytam w necie o tym co to i jak zwykle teorii jest mnustwo. Są bardzo cienkie, długości koło 5mm-10mm koloru białawego. Co to jest ??? Co to może być ??? Mam się tego bać ??? Czytałem że mogą być to np. nicienie ...

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#108

Post autor: Krolic »

Da się to sfotografować? Jak tak to wrzuć zdjecie.

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#109

Post autor: Przemek82 »

Teraz jeszcze widzę że coś łazi po szybach... po szybie takie bardzo małe 1-2 mm a pływają już takie bardziej rozwinięte wężykowate i dłuższe ...

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Paletki, dyskowce

#110

Post autor: jacekzabki »

Obstawiam, że to są wypławki. Generalnie nieszkodliwe dla dużych ryb ale potrafią wyżreć i/lub zniszczyć całą ikrę. Są ryby które się odżywiają wypławkami (jeśli dobrze pamiętam to któreś z rodziny labiryntowych). Generalnie walka z nami to długotrwały i kłopotliwy proces. Ja stosowałem pułapki własnej roboty ( jeśli dobrze pamiętam to wykonane ze strzykawek). Taką pułapkę umieszcza się w akwarium wieczorem a później w nocy wstaję i wyjmuję. I tak przez kilka tygodni... .

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#111

Post autor: Krolic »

Zgadzam sie z jacekzabki. 99 % wypławki. W nocy lubią wyłazić. Po za estetyka niegroźne dla Twoich ryb. Ja bym sie pokusił o ich redukcje. Plapki dają rade, tylko to trwa. Jest preparat na wypławki który robi robotę z-1 ale raz ze bardzo dużo na tak wielkie akwarium go pójdzie, a dwa jak zaczną padać wyplawki to mogą Ci wodę popsuć. Jak widzisz ich tyle na szybach to kilka razy więcej jest ich w akwarium. Jak często karmisz ryby? Ja bym sprobował przegłodzić palety - wg mnie jak im głód w oczy zajrzy to znikna wyplawki :) jak to nie pomoże to plapki

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#112

Post autor: Przemek82 »

Pytanie mam do eksperta (ale może też inni coś doradzą) czyli Krolic

Palety jakoś przestały jeść, nie to że nic nie jedzą bo jedzą ale nie są takie pazerne jak kiedyś. Karmię 2-5 razy dziennie w zależności od możliwości czasowych i tak jak kiedyś pokarm nie nadążał opaść na dno tak teraz opadnie a ryby jakby od niechcenia coś tam skubną. Po jakimś czasie pokarm zniknie ale to trwa. Nie widzę żadnych objawów chorobowych jedyne co mnie niepokoi to siedzą w "kupie" razem za korzeniem i są płochliwe ..

Wiem wiem że w necie już wszystko napisali ale może ktoś coś doradzi :) Może ktoś miał podobnie ...

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#113

Post autor: Krolic »

Do eksperta mi daleko. Chowanie się nie jest dobra oznaka. Ryby wyglądają zdrowo? Nie chudną? Jak kolory, nie ciemnieją?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#114

Post autor: Przemek82 »

Wyglądają normalnie, nie chudną ale jak są za korzeniami to red turkusy ciemnieją. Jak pływają w miarę normalnie to kolory są OK

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#115

Post autor: Krolic »

A zaczęły sie tłuc? Najlepiej byłoby złapać odchody i pod mikroskop. Masz taka możliwość?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#116

Post autor: Przemek82 »

Tłuc się tłuką na okrągło :) Nie mam mikroskopu, zawsze chciałem tego unikać ...

Dziwne jest dla mnie to że :
1. Odchody wizualnie wyglądają normalnie ( koloru raczej ciemnego )
2. Pozostałe palety po za RT zachowują się normalnie

Mam jedną parę i cały czas stoi w jednym rogu jakby pilnowała ikry ale nie podchodzą w ogóle do tarła. Odkąd zacząłem kombinować z wodą to nie składają ikry.

Idąc dalej np. jak je przegłodzę w sobotę podczas podmiany i sprzątania akwarium ( nie daje im jedzenia ) to w niedziele stoją od rana przy szybie i czekają jak piranie :)

Będę obserwował dalej...

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#117

Post autor: Krolic »

Może dominujaca para robi dym i reszta sie chowa. Moja rada - jak zobaczysz ikrę to ja usuwaj. I tak nic z niej nie bedzie a spokojniej w akwarium.
Mikroskop sienprzydaje. Taki kamerki/ mikroskopy podłączane do kompa nie sa bardzo drogie.
Druga rada- jak za bardzo schudną to ciezko potem je wyciagnac. Mam taka jedna wyleczona ale wyglada jak heroinistka. Nie odbudowała masy przez pol roku.
W przypadku podawania lekow fajnie dziala roztwor np metro z artemia.

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#118

Post autor: Przemek82 »

A może być tak że szkodzi im ten Carbon Invital w płynie ? Walczę nim z krasnorostami, walkę wygrywam. Połowa już się zutylizowała :)


Pytanie inne mam jeszcze. Kiedyś poleciłeś mi żeby wlewać do wody dla palet Sachem Discus Trace. Znalazłem tego samego producenta inne specyfiki jak : Sachem GarlicGuard.

Jeszcze kiedyś też słyszałem od starszej daty akwarystów aby palety pływały w lekko słonej wodzie co działa odkażająco oraz antystresowo :) Czy to prawda nie wiem, ale możemy też o tym podyskutować.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#119

Post autor: Krolic »

ja by carbo nie lał... po co dodatkowa chemia...
Przemek82 pisze: śr lut 21, 2024 6:03 pm Sachem Discus Trace
zmieniłem witaminki na tańsza wersję.. na razie robi robotę.
Przemek82 pisze: śr lut 21, 2024 6:03 pm Sachem GarlicGuard.
nie korzystałem z tego wiec sie nie wypowiem. Czosnek ma działanie antybakteryjne wiec jest ok.. ale ja podaje żarcie z czosnem
Przemek82 pisze: śr lut 21, 2024 6:03 pm Jeszcze kiedyś też słyszałem od starszej daty akwarystów aby palety pływały w lekko słonej wodzie co działa odkażająco oraz antystresowo
moja wiedza a temacie jest następująca - lekkie osolenie wody stosuje się przy leczeniu. Powoduje że organizm ryby nie traci energii na zatrzymywanie minerałów w organizmie... bo stężenia miedzy cieczami (woda i płyn ustrojowe ryby) zawsze dążą do wyrównania stężeń wiec organizm ryby blokuje ten proces zużywając na to energię. Nie mniej jest to dalej ryba słodkowodna.. a nie morska :) wiec nie stosowałbym tego na co dzień. Przykład zasolenia Odry pokazał że ryby słodkowodne nie żyją w wodzie słonej :D

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletki, dyskowce

#120

Post autor: Przemek82 »

Krolic pisze: czw lut 22, 2024 1:49 pm zmieniłem witaminki na tańsza wersję.. na razie robi robotę.
Co za cudo lejesz jeśli można wiedzieć :) Jest tego tak dużo ...
Krolic pisze: czw lut 22, 2024 1:49 pm ja by carbo nie lał... po co dodatkowa chemia...
Też bym nie chciał ale nie mam pomysłu na te krasnale ... jak już padną to przestanę :co:

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletki, dyskowce

#121

Post autor: Krolic »

Przemek82 pisze: czw lut 22, 2024 2:33 pm Też bym nie chciał ale nie mam pomysłu na te krasnale ... jak już padną to przestanę
jak sie pozbedziesz przyczyn :) to możesz je usunac mechanicznie. Albo np wyjac patyki i czesci wypisazenia i wyszorowac albo gorącą woda
Dodano do tego postu po 6 dniach 18 godzinach 43 minutach 32 sekundach
Przemek82 pisze: sob lis 25, 2023 8:29 pm Co za cudo lejesz jeśli można wiedzieć Jest tego tak dużo ...
w tej chwili przestawiłem sie na Dennerle Vital Elixier. Bakterie dalej leje JBL
ODPOWIEDZ