Okrzemki jak z tym walczyć?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Okrzemki jak z tym walczyć?

#1

Post autor: malgosia_mc »

Cześć,

Od dłuższego czasu mam problem z okrzemkami, który narasta, a właściwie to te glony narastają 🤯
Zaczęło się od kamieni przy szybie a teraz już są w zasadzie wszędzie (filtr, rurki odprowadzająca i doprowadzająca, żwirek, być może też zaczynają wchodzić na rośliny bo żabienicy skręcają się listki), wyczyściłam z tego plastiki filtra, wypłukałam media w podmienianej wodzie, delikatnie odmulam dno przy podmianach ale nie jest lepiej a wręcz problem narasta. Pozbyłam się części ryb, ograniczyłam światło do 6 godzin, co jeszcze mogę zrobić?
W skrócie: akwarium 94 l, ciężko mi stwierdzić czy dojrzałe bo ryby były wpuszczone za szybko ale parametry azotu są zerowe w testach kropelkowych JBL, ryby chyba mają się dobrze, krewetki się rozmnażają, rośliny rosną,
Filtr aquael ultramax 1000 z matrixem i gąbką, światło twinstar z serii B (nie pamietam dokładnie nazwy), woda 25 stopni, dużo roślin, 10 otosków, 7-8 bystrzyków cytrynowych, 15 neonów, krewetki RC (nie wiem ile bo cieżko zliczyć a ostatnio się pojawiły malutkie), wodę zmieniam średnio raz na 10 dni, jak się wyrobię to co tydzień, jak nie to co półtora.
Może jakieś ślimaki wpuścić?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Okrzemki jak z tym walczyć?

#2

Post autor: Ziemiojad »

malgosia_mc
Okrzemki trzeba przeczekać. A ile godzin świecisz?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Okrzemki jak z tym walczyć?

#3

Post autor: malgosia_mc »

Ziemiojad pisze: ndz cze 11, 2023 10:07 pm Okrzemki trzeba przeczekać. A ile godzin świecisz?

6 do 8 godzin na dobę, No właśnie już chyba ponad miesiąc czekam aż znikną a one ani myślą się wyprowadzić 🙄
Awatar użytkownika

mario_s
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob sty 22, 2022 11:24 pm
Lokalizacja: Ochota

Okrzemki jak z tym walczyć?

#4

Post autor: mario_s »

masz otoski, one są skuteczne. Cierpliwości.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Okrzemki jak z tym walczyć?

#5

Post autor: Ziemiojad »

1. Więcej światła.
2. Cierpliwość.
ODPOWIEDZ