Phmetr Milwaukee ph54 i reakcja na światło

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
vasteq
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt lip 05, 2011 4:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Phmetr Milwaukee ph54 i reakcja na światło

#1

Post autor: vasteq »

Kupilem nowy phmetr Milwaukee ph54. Został skalibrowany przed użyciem w plynach testowych ph4 i ph7. Jednak zauważyłem dziwną pracę polegająca na tym ze w jednym akwarium pokazywał różne wartości w różnych obszarach akwarium i to z rozbieżnością rzędu 1.5 stopnia. W kolejnym akwarium zamiast pokazywać wartość ph to wskazywał jakieś różne zmieniające sie cyferki jakby się kalibrował. Dopiero doszedłem do wniosku że to wina załączonego w akwarium światła. Świetlówki i stateczniki mam w pokrywie, niektóre ledy, niektóre liniowe na statecznikach. Dopiero po wyłączeniu światła zaczal wskazywać poprawnie tak jak pokazują testy kropelkowo. O co chodzi, czy główka sonda jest wrażliwa na światło czy to może jakieś pole magnetyczne sie wytwarza które zakłóca prace elektrody?
Ponadto zauważyłem że jak mocniej zamieszam sondą w akwarium to po skończeniu mieszania skaczą wyniki od 6 do 8. Dopiero gdy wyciągnę sondę z wody i włożę juz bez mieszania to wartości są stabilne.
http://portfotolio.net/62693539@N07" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Thorg
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt wrz 08, 2023 7:55 am
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Phmetr Milwaukee ph54 i reakcja na światło

#2

Post autor: Thorg »

Potwierdzam. Zauważyłem to samo używając swojego pHmetru. Do pomiaru najlepiej będzie pobrać próbkę wody i wtedy mierzyć bez ruchu wody i sztucznego światła. Przez ponad miesiąc nie mogłem zrozumieć swojego "fenomenu" wysokiego odczynu w zbiorniku :duży uśmiech:
ODPOWIEDZ