kiryskarium 72l towarzyskie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
grand37
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 14, 2023 11:40 pm
Telefon: 504718011
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Na imię mam: Artur

kiryskarium 72l towarzyskie

#1

Post autor: grand37 »

Witam,
zapadła decyzja o założeniu akwarium. Chcąc podejść do tematu jak najlepiej postanowiłem zacząć czytać forum. Jednak nie za bardzo mogę się połapać w tematach i potrzebuję pomocy zarówno w wybraniu osprzętu, jak i wielkości obsady. Każdą radę przyjmę z dobrodziejstwem inwentarza :)
Planowany start akwarium grudzień przed świętami. Akwarium ma być low tech ewentualnie z umiarkowaną ingerencją póki co bez CO2 i na start bez nawożenia dopóki się baniak nie ustabilizuje.

Wielkość zbiornika
80x30x30 czyli 72 litry brutto - mieszkam na poddaszu, posiadam miejsce na półwyspie kuchennym 89cm szerokości i nie chcę żeby ważyło wszystko więcej niż 100kg. Koszty szafki odpadają. :)
Oświetlenie
Tu jest największy problem na co się zdecydować. Czytałem, oglądałem i dalej nic nie rozumiem. Skłaniam się ku belce oświetleniowej bez pokrywy. Jakie oświetlenie konkretnie wybrać i jak się to liczy w oświetleniu ledowym? jakieś linki najlepiej bym potrzebował

Wstępnie wybrane rośliny, które są podobno niezbyt wymagające z których można wybierać. Co o nich sądzicie? może znacie jeszcze jakieś mało wymagające i trudne do zabicia?:
Anubias barteri
Hygrophila corymbosa (chwast – nic nie potrzebuje podobno)
Hygrophila difformis
Ludwigia repens ‘rubin’ czerwona
Taiwan moss
Microsorium pteropus (na kamień)
Moczarka argentyńska
Hygrophila polysperma
Bacopa caroliniana – jakaś tabletka
Cabomba nie sadzić przy wylocie filtra bo nie lubi
Linderia rotundifolia
Murdania
Limnophilia sessiliflora
Hottonia bagienna
Rotala rotundifolia

Filtr: kubełkowy - co polecacie?

Aranżacja dragon stone + ewentualnie jakiś korzeń nie za duży. Po zalaniu baniaka zostanie utworzony temat w galerii

Obsada:
Nie zamierzam robić zupy rybnej.
Podstawowym gatunkiem ma być kirysek sterby. Pytanie ile 10? 15?
Otosek przyujściowy 6?
Opcjonalnie:
Krewetki do zadbania o czystość wody a i ładne też są np. red cherry lub inne - pomysł nie upieram się jeśli tak to podajcie ile dać jeśli nie to dlaczego? - Krewetki to jedynie wstępny pomysł

Pasowało by dać coś na środek toni wodnej co nie jest drapieżne i nie zacznie polować na resztę obsady. Przyszedł mi do głowy sumik szklisty ale akwarium nie wiem czy nie za małe?
Jaką inną ciekawą rybkę polecacie? tu mam pustkę

Podłoże
Żwirek czarny 1-3 mm
https://allegro.pl/oferta/25-kg-czarny- ... 6720995061

Wiem, że zaraz ktoś napisze, że dla kirysków to tylko piasek ale dla roślin chyba nie jest odpowiedni bo powoduje gnicie korzeni i beztlenowe warunki. Chyba, że przód wysypać piaskiem tam, gdzie nie będzie roślin i oddzielić go żeby się nie mieszały granulacje. Dajcie znać czy żwirek 1-3 będzie dobry dla kirysków? Jeszcze grubość podłoża czy 3cm z przodu i 5cm z tyłu wystarczy?

Ewentualne nawożenie w późniejszym okresie czy lepiej dać płynne czy kapsułki bezpośrednio pod korzenie roślinki? i jakie polecacie? jak często?

To chyba całokształt moich pytań. Nie przewiduję zamków, sztucznych roślinek, ani high tech, chcę zacząć na spokojnie od low tech żeby nie grzebać i nie mieć plagi glonów. Później jak się baniaczek ustabilizuje po 3 tygodniach od startu pójdą rybki. Woda będzie z akwarium kolegi więc woda na start nie będzie całkowicie kranowa. Temperaturę planuję na 25 stopni (złoty środek).

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

kiryskarium 72l towarzyskie

#2

Post autor: Logic07 »

W dziale kącik początkującego akwarysty jest temat, poradnik początkującego akwarysty.Powinieneś go przeczytać

Lidka
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 22, 2016 1:39 pm
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Lidia

kiryskarium 72l towarzyskie

#3

Post autor: Lidka »

Pomyśl jednak nad plażą dla kirysków, one naprawdę całkiem inaczej się zachowują na piasku. Ja po dwóch latach zrobiłam moim pandom plażę w 63l i żałuję, że tak późno. Oczu nie można oderwać, jak kopią. Poza tym podłoże u mnie to drobny żwir rzeczny 0,8-1,6mm. No i zaplanuj dla nich jakieś kryjówki.
Wydaje mi się, że ten żwirek który zalinkowałeś, ma zbyt ostre krawędzie dla kirysków.

Autor
grand37
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 14, 2023 11:40 pm
Telefon: 504718011
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Na imię mam: Artur

kiryskarium 72l towarzyskie

#4

Post autor: grand37 »

Logic07 pisze: czw lis 16, 2023 6:30 am W dziale kącik początkującego akwarysty jest temat, poradnik początkującego akwarysty.Powinieneś go przeczytać
Przejrzałem, tam są informacje głównie dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z akwarystyką. Ja już podstawy mam i nie trzeba mi tłumaczyć żeby zasilić zbiornik wodą z innego akwarium żeby skrócić cykl azotowy, co zrobię podczas zalewania zbiornika. Nie ineteresowałem się osprzętem od jakichś 10 lat i wypadłem z obiegu. Potrzebuję konkretnych odpowiedzi na postawione pytania.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

kiryskarium 72l towarzyskie

#5

Post autor: Ziemiojad »

grand37 pisze: śr lis 15, 2023 11:47 pm Hygrophila polysperma
Bacopa caroliniana
Limnophilia sessiliflora
Polecam te trzy.
Dodano do tego postu po 49 sekundach
grand37 pisze: czw lis 16, 2023 9:01 am dla roślin chyba nie jest odpowiedni bo powoduje gnicie korzeni i beztlenowe warunki. Chyba
Nie jest to prawda
Dodano do tego postu po 5 minutach 6 sekundach
Przede wszystkim polecam skusić się na akwarium 80x35x40. Niby nie dużo więcej a jednak jest różnica.


Jako wieloletni miłośnik corydoras powiem tylko raz. Piasek. Kiryski kopią całą głową w piasku Tym samym miętolą podłoże i nie masz żadnych stref beztlenowych. Które zresztą nie mogą powstać w podłożu o grubości 5 cm. Bo i jak?
Korzenie roślin w przyrodzie to rosną w podłożu aktywnym, żwirku czy w piasku najczęściej? No w piasku.

Trzymałem całe lata rośliny w piasku, w żwirku, i nie widzę żadnej różnicy dla roślin. Dla ryb jest oczywista. Wolą piasek.

Autor
grand37
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 14, 2023 11:40 pm
Telefon: 504718011
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Na imię mam: Artur

kiryskarium 72l towarzyskie

#6

Post autor: grand37 »

Dziękuję za konkrety :)
Dodano do tego postu po 6 dniach 3 godzinach 26 minutach 31 sekundach
Aktualizacja
Po dobrym wymierzeniu mieszkania akwarium zostanie zwiększone czyli będzie 120x40x40.
Obsada:
Akara z maroni
Kiryski Sterby
Tylko ile sztuk?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

kiryskarium 72l towarzyskie

#7

Post autor: Ziemiojad »

grand37 pisze: śr lis 22, 2023 10:12 pm Akara z maroni
6 sztuk to ryba, która jest odważna w swoim towarzystwie. Potem zobaczysz jak urosną jakie będą między nimi relacje.

A kirysków 10-15 sztuk.
ODPOWIEDZ