Restart akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
BRT
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt lis 02, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Tuchola

Restart akwarium

#1

Post autor: BRT »

Hej,

Czy jest jakiś sposób na względnie sprawne przeprowadzenie restartu akwarium?
Wstępnie planuję zrobić to tak:
- przygotować akwarium "zastępcze" dla obecnej obsady, tj. zalanie i zamknięcie cyklu azotowego
- przełożenie obsady
- przygotować akwarium docelowe, zalewam i czekam na zamknięcie cyklu
- przełożenie obsady

Czy w jakikolwiek sposób mogę wykorzystać filtrację biologiczną z istniejącego akwarium (czy to do akwarium zastępczego czy do docelowego)?
Nie będę ukrywać, że wygląda to na dość czasochłonny proces :hmm:

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Restart akwarium

#2

Post autor: Mauree »

Jeśli w starym akwarium masz sprawny filtr to jeśli go przechowasz zanurzony i działający np w tym akwarium zastępczym i włączysz ponownie po restarcie w akwarium docelowym będziesz miał w zasadzie akwarium niemal dojrzałe, bo bakterie nitryfikacyjne w dużej mierze siedzą w filtrze. A jak do akwarium zastępczego dasz na start część mediów ze starego filtra, trochę wody ze starego akwarium etc. To w tym zastępczym proces dojrzewania też powinien być niedlugi

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Restart akwarium

#3

Post autor: DanielP »

Z jakiego powodu restartujesz zbiornik? Co chcesz z niego zachować?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart akwarium

#4

Post autor: Ziemiojad »

Mauree pisze: sob gru 30, 2023 8:18 pm np w tym akwarium zastępczym i włączysz ponownie po restarcie w akwarium docelowym będziesz miał w zasadzie akwarium niemal dojrzałe, bo bakterie nitryfikacyjne w dużej mierze siedzą w filtrze.
Niby jak to się stanie? Bakterie siedzą w filtrze i co je zmusi do wyjścia do akwarium? I dlaczego w starym akwarium twierdzi się, że bakterie są w filtrze a w nowym potrzebne są w wodzie? Jestem bardzo ciekawy.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Restart akwarium

#5

Post autor: Mauree »

Bakterie z filtra dostają się do wody w procesie filtracji, woda przepływa przez filtr i wraca do akwarium. Oczywiście w dojrzałym akwarium bakterie kolonizują wszystko. Podłoże. Korzenie i nawet porowate skały. Ale głównym miejscem gdzie są zgromadzone są wkłady biologiczne filtra. Woda ze starego akwarium nie jest tak znaczącą, jeżeli do nowego akwarium podłączyć filtr z dojrzała biologia. Jednakże bakterie w procesie filtracji zarówno wpływają do filtra z wodą z akwarium, jak i wypływają do akwarium z wodą przefiltrowana. Nawet nie wiem, jak można by je powstrzymać. Jeśli mamy duży filtr z dojrzała biologia i podłączymy go do świeżego akwarium to on da radę prowadzić cykl nitryfikacyjny. Byle w wodzie w nowym akwarium nie było dużej ilości bakteriobójczego chloru lub innych bakteriobójczych substancji. Dlatego dobrze żeby dać część starej wody bo to zmniejszy przepływ świeżej wody przez filtr. . I żeby filtr nie został odłączony na długo tylko przełączony zaraz do nowego zbiornika bo bakterie wygina
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Restart akwarium

#6

Post autor: Ziemiojad »

Mauree pisze: ndz gru 31, 2023 8:09 am Oczywiście w dojrzałym akwarium bakterie kolonizują wszystko. Podłoże. Korzenie i nawet porowate skały
Bardzo dobra odpowiedź.
Dodano do tego postu po 40 sekundach
Mauree pisze: ndz gru 31, 2023 8:42 am Ale głównym miejscem gdzie są zgromadzone są wkłady biologiczne filtra
Skąd to wiesz? Podpowiem. Od producentów wkładów filtracyjnych.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Restart akwarium

#7

Post autor: Mauree »

Wydaje mi się, że ta ostatnia kwestia, czyli gdzie przede wszystkim znajdują się bakterie, bardzo zależy od specyfiki akwarium. Myślę, że w przypadku takiego jak moje roślinnego akwarium na podłożu z porowatych kuleczek lawy siedzą wszędzie , a na przykład w prezentowanym przez Daniela akwarium z paletkami, bez podłoża i z dwiema roślinami w doniczkach przede wszystkim w filtrze.
Dodano do tego postu po 16 minutach 26 sekundach
Przepraszam, prezentowanym przez Łukasza
Dodano do tego postu po 1 minucie 14 sekundach
Zwłaszcza, że tam jest sterylizator UV na wylocie filtra

Autor
BRT
Gość
Posty: 8
Rejestracja: wt lis 02, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Tuchola

Restart akwarium

#8

Post autor: BRT »

Na powód restartu składa się w sumie kilka czynników.
Chciałem trochę przyciąć Monte Carlo co skończyło się wyrwaniem połowy trawnika z podłoża i narobieniem strasznego syfu :oklaski:
Poza tym większość roślin nie jest w najlepszej kondycji. Niestety akwarium dość zaniedbałem co spowodowane było pojawieniem się dziecka i czas najwyższy to naprawić :duży uśmiech:
No i po trzecie, mam wrażenie, że powinienem rybom zrobić jakieś dodatkowe kryjówki, bo chowają się wszystkie w Rotali.
Dodano do tego postu po 24 dniach 6 godzinach 20 minutach 58 sekundach
Jednak pełnego restartu nie będzie.

Po krótce o akwarium:
- zbiornik 75x35x40
- prefiltr HW-603
- filtr Fluval 307 wypełniony Matrixem
- oświetlenie Aquael 2x leddy tube: plant (1000 lm) i sunny (1270 lm)
- podsypka Yokuchi
- podłoże aktywne Yokuchi - nie wiem po co biorąc pod uwagę oświetlenie
- CO2 z butli

Tak to wygląda na chwilę obecną (wiem, syf, nie przykładałem się specjalnie wiedząc, że będzie robiony porządek).
Obrazek

Sama aranżacja zostanie taka jaka jest, ale prawie wszystkie rośliny które jeszcze w akwarium zostały wylecą (zostanie tylko rotala która jako tako jeszcze się trzyma). W ich miejsce natomiast posadzę:
- limnophila sessiliflora - na tył akwarium, obok rotali
- helanthium quadricostatus - z przodu po lewej stronie, tam gdzie zostały resztki monte carlo i staurogyne repens
- bacopa compact - w okolicach kamieni na środku
- limnobium laevigatum - na powierzchnię

Jako, że miałem cały czas problemy z różnego rodzaju glonami starałem się wybrać jakieś niezbyt wymagające rośliny i mam nadzieję, że tym razem prowadzenie go będzie trochę bardziej przyjemne :roll:

Akwarium jest na podłożu aktywnym którego po wyciągnięciu roślin pewnie dość ubędzie. Jako, że to podłoże jest tam już ponad rok to pewnie swoje właściwości straciło, więc chyba rozsądniej byłby ubytki uzupełnić zwykłym żwirkiem niż dosypywać na to podłoże aktywne?
Warto wymienić tą jedną lampę sunny na drugiego planta czy raczej wiele to nie zmieni?
Nawozy chciałem lać gotowe z QualDropu: Basic Grow i Forte Fe - szukać czegoś innego? Może kulki zamiast albo do tego?

Za wszelkie porady i sugestię będę wdzięczny.

PS. Jak tylko przearanżuję zbriornik założę nowy temat w galerii :D

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Restart akwarium

#9

Post autor: Mauree »

Możesz do podłoża pod rośliny włożyć pałeczki nawozowe lub kulki, takie do których masz zaufanie. Ja bym uzupełniała ubytki tym samym aktywnym

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Restart akwarium

#10

Post autor: crazyaqua »

Jeżeli nie masz zamiaru zmieniać aranżacji, restart wg mnie jest niepotrzebny. To co widać na tym zdjęciu to klasyczny widok tego co się stanie kiedy zaprzestaniemy na jakiś czas nawozić i robić podmiany w akwarium z dużą ilością światła i CO2. Nie ma w tym nic strasznego. Ja bym wyszorował szczoteczką kamienie, doczyścił szyby starą kartą bankomatową, podmienił wodę i zaczął nawozić. Rośliny szybko wrócą do formy, a stare liście pokryte glonami usuniesz jak zostaną wypuszczone nowe liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”