Przepływ filtra a wielkość akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Mariusz1
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 02, 2024 10:52 am
Lokalizacja: Otwock

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#1

Post autor: Mariusz1 »

Witam wszystkich,
jest to mój pierwszy post. Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z akwarystyką. Im więcej czytam i słucham, tym więcej pojawia się niejasności i wątpliwości. Jedna z nich dotyczy filtracji. Mam nadzieję, że mi pomożecie :)
W literaturze akwarystycznej i w innych źródłach mowa jest o ogólnej zasadzie, że należy dobrać do akwarium filtr który w ciągu godziny przepompuje 5-6 krotną pojemność zbiornika.
Niby sprawa jest jasna i prosta, bo producenci filtrów podają jaki jest przepływ danego modelu i teoretycznie nie powinno być problemu z doborem filtra.
Ale w praktyce z tego co się dowiedziałem, to po pierwsze podawany jest przepływ samej pompy, który zazwyczaj jest dodatkowo zawyżany. Po drugie, gdy filtr zostanie załadowany mediami filtracyjnymi traci około połowę mocy przepływu.
Czy w takim razie dobrze rozumuje, że wybierając filtr do akwarium powinienem brać pod uwagę rzeczywisty przepływ, tak aby filtr był w stanie przepompować 5-6 krotną pojemność akwarium w ciągu godziny będąc załadowanym mediami filtracyjnymi? Czyli w moim przypadku (akwa 128 litrów) filtr wraz z mediami filtracyjnymi powinien mieć realny przepływ około 768 l/h. Oraz biorąc pod uwagę fakt, że filtr posiadający media filtracyjne traci około połowę wydajności, to przepływ deklarowany przez producenta na pudełku powinien wynosić około 1550 l/h.
Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości :)

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#2

Post autor: DanielP »

Dobrze rozumiesz :duży uśmiech: Pamiętaj też o tym, że filtr może pełnić różne funkcje tj. mechaniczną lub biologiczną i też musisz wrócić na to uwagę. Generalnie zawsze lepiej mieć zapas mocy i przykręcić przepływ niż mieć jej za mało. Kolejną składową jest obsada. Niektóre ryby lubią silny prąd a inne preferują wody stojące.

Autor
Mariusz1
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 02, 2024 10:52 am
Lokalizacja: Otwock

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#3

Post autor: Mariusz1 »

Dzięki Daniel za odpowiedź. Planuję akwarium roślinne o pojemności 128 litrów (80x40x40), czy filtr Aquael ultramax 2000 albo JBL e1902 będzie dobry?

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#4

Post autor: Logic07 »

ja mam ultra 900 w 112l i jest za mocny a mam przerybienie według producenta ma on przepływ 1000l/h ktoś robił test na youtube i załadowany oryginalnymi mediami wraz z watą filtracyjnym dmucha 800l/h ja w to wierze i potwierdzam.Ultramaxx 2000 do twojego akwarium to gruba przesada do 200l bym się zastanawiał
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#5

Post autor: Ziemiojad »

Mariusz1 pisze: pt lut 02, 2024 10:56 am Planuję akwarium roślinne
akurat akwarium typowo roślinne nie musi mieć nadfiltracji, bo zeżre ci ona składniki odżywcze. Żadne siporexy itp. Pytanie czy myślisz naprawdę o roslinnym czy o kilku roślinach.

Kmicic
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: czw paź 28, 2021 7:36 pm
Telefon: 02084458796
Lokalizacja: Mülheim an der Ruhr
Na imię mam: Marcin

Przepływ filtra a wielkość akwarium

#6

Post autor: Kmicic »

Hej, ja mam w 430l akwarium filtr ustawiony na 400l/h i z kubła wyjąłem ostatnio połowe siporaxu. I tez jest dobrze. Woda faktycznie jałowieje.
ODPOWIEDZ