Zielono mi - jak to zwalczyć?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Nestor
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: śr gru 28, 2022 11:28 pm
Lokalizacja: Pogwizdów
Płeć:

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#1

Post autor: Nestor »

Zwracam się z prośbą o pomoc. Od roku mam akwarium 240l. Na zdjęciu aktualny widok - dramat. Ten trawnik powstał w ciągu tygodnia. Wcześniej gdzieniegdzie były tylko zielonkawe miejsca, ale bez takich włochów.
Obrazek

Obrazek

Mam zestaw CO2. Lampa UV. Filtr Aquael Ultramax 1500 z układem filtracji: gąbka, Aquaforest Life Bio Media, ceramika siporax, ceramika aquael. Przed filtrem prefiltr z 3 rodzajami gąbki. Pod żwirkiem mam zastosowany substrat Tropica Plant Care Nutrition for aquariums.
Aktualne parametry wody to:
Ph - utrzymywane w granicach 7-7,5 (w zależności od nagazowania CO2.
Kh - 11 (test Zoolek)
Gh - 18 (test Zoolek)
NO2 - 0 (test Zoolek)Tylko raz miałem NO2 na poziomie 1, po ok. 2 tygodniach od zalania zbiornika. Później wszystko w granicach 0. Rzadko kiedy 0,1.
PO4 - 0 (test JBL)
Na początku miałem problem z okrzemkami, ale sytuacja się poprawiła i przez jakiś czas było wszystko fajnie. Okrzemki czasami nasilały się, ale jakoś nieznacznie, by po krótkim czasie wycofać się. Problem pojawił się, gdy wraz z roślinami - zakupionymi w jednym z dużych sklepów internetowych - dostałem imigrantów w postaci ślimaków. Musiały być gdzieś ich jaja, bo samych ślimaków nie zauważyłem przy sadzeniu roślin. Tempo ich inwazji było niesamowite. W końcu zakupiłem jakiś preparat na te ślimaki i potraktowałem je chemią. Efekt był szybki. Pozbyłem się ślimaków po 2 zastosowaniach preparatu. Niestety po ok. 3-4 dniach woda zaczęła nagle robić się zielona. Nie wiem czy miało to związek z zastosowaniem preparatu, ale stało się to jedno po drugim. Zakupiłem lampę UV i temat zielonej wody rozwiązał się w ciągu 3 dni. Niestety ale od tamtego czasu zaczął się problem z zielenicami (czyli tym dziadostwem widocznym na zdjęciach). Dało się to we znaki szczególnie w okresie letnim, gdzie temperatura wody wzrastała do 30 st. (niestety nie posiadam klimatyzacji w domu). Od tamtej pory borykam się z tymi glonami. Nie wiem co jest przyczyną. Od ok. miesiąca powróciły też okrzemki. Dzisiaj otrzymałem filtr RO, aby zastosować go do uzdatniania wody. Mam nadzieję, że pomoże przynajmniej na okrzemki. Dodam, że lampa UV chodzi u mnie 3x w tygodniu po 3 godziny. Akwarium obecnie wygląda jak dla mnie paskudnie. Ostatnio obciąłem rośliny, bo od połowy wysokości była w nich jedna, zielona wata .
W związku z powyższym mam pytania:
1. Co może być przyczyną tych zielenic i jak to zwalczyć?
2. Czy parametry wody są ok? Może zmienić testy?
3. Czy lampę UV stosować częściej/dłużej?
4. Jak stosować wodę z RO, aby nie narobić szkód rybom i roślinom? Czy wtedy trzeba ją jakoś mineralizować, a jeżeli tak to na czym to polega?

Aktualnie zastosowałem Easy-Life Bio-Exit Blue, ale nawet jeżeli pomoże to pewnie zwalczy skutek, a nie przyczynę i za jakiś czas znowu będzie problem.

Kilka dni temu kupiłem napowietrzacz, bo kiryski zaczęły się dziwnie zachowywać. Leżą na grzbiecie lub na boku i wyglądają jak martwe. Myślałem, że może za dużo CO2, choć cały czas mam taki sam poziom, a kiryski są już ponad pół roku i dopiero teraz coś im odwala. Czy napowietrzanie mogło aż tak wpłynąć na porost glonów?
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#2

Post autor: A.G.A. »

Exit Blue stosuje się raczej przy sinicach.
Glony nitkowate są upierdliwe i wystawiają cierpliwość na próbę.
Czy Twój filtr jest czasem czyszczony? Czy nie spadła z jakiegoś powodu jego wydajność?
To może być powód rozrostu nitek.
Zbieranie ręczne, zwiększenie filtracji i lanie płynnego węgla (przedawkowanie) to jedyne sposoby walki z nitkami jakie znam.

Autor
Nestor
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: śr gru 28, 2022 11:28 pm
Lokalizacja: Pogwizdów
Płeć:

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#3

Post autor: Nestor »

Komarowa
Czyściłem wszystko 10 dni temu. Łącznie z rurkami.
Wywalić prefiltr?
Jaki węgiel polecasz? Przedawkowanie nie wpłynie na ryby i krewetki?

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#4

Post autor: Mauree »

Preparaty na ślimaki są zwykle trujące dla ryb sumoksztaltnych, kirysków, zbrojnikow. Włóż do filtra aktywny węgiel i zrób częstsze większe podmiany wody. Nie dawaj żadnej chemii przez jakiś czas przynajmniej
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#5

Post autor: A.G.A. »

Zdechło Ci szybko dużo ślimaków i zrobił się syf w zbiorniku. Zrób z tym porządek tak jak radzi Mauree. Nie lej żadnych izi cośtam bo to pomaga tylko na chwilę..

Później możesz lać carbo w płynie, ale to nie jest złoty środek jeśli nie znasz przyczyny problemów.

Autor
Nestor
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: śr gru 28, 2022 11:28 pm
Lokalizacja: Pogwizdów
Płeć:

Zielono mi - jak to zwalczyć?

#6

Post autor: Nestor »

Komarowa pisze: ndz lut 04, 2024 7:33 pm Zdechło Ci szybko dużo ślimaków i zrobił się syf w zbiorniku. Zrób z tym porządek tak jak radzi Mauree.
Czystkę ze ślimakami robiłem kilka miesięcy temu. Nie teraz. Od tamtej pory zrobiłem 2-3 czyszczenia filtrów. Wodę podmieniam regularnie raz w tygodniu w ilości ok. 70 - 80 l. Teraz nie mam żadnych ślimaków, a tym bardziej zdechłych. Regularnie robię również odmulanie dna.
Komarowa pisze: ndz lut 04, 2024 7:33 pm Nie lej żadnych izi cośtam bo to pomaga tylko na chwilę..
Kiryski zaczęły dziwnie się zachowywać kilkanaście dni wcześniej, zanim podałem chemię, więc nie widzę związku. Wiem, że chemia nie pomoże (pisałem o tym w poście) dlatego szukam przyczyny tego stanu rzeczy. Aktualnie nic nie przychodzi mi do głowy, dlatego pytam.
ODPOWIEDZ