Paletkowa przygoda

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#1

Post autor: monti18 »

Dzień dobry wszystkim,

Na początku chciałbym się przywitać j po dłuższej nieobecności na forum.

Kilka słów o mnie : w akwarystyce od wielu lat jednak ze względu na wynajmowane do tej pory mieszkania raczej towarzyszyło mi na stałe tylko skromne 100 l :)
Parametry wody badałem ale nigdy nie hodowałem ryb które by były bardzo wrażliwe np. na nieodpowiednie Ph.

Plany na post: Wystartować jak najlepiej ze zbiornikiem z dyskowcami. Korzystać z wielkiej wiedzy forumowiczów a w zamian dzielić się swoimi sukcesami ale również i porażkami.

Plany na akwarium : 260 l o wymiarach 120x40x66, oświetlenie 2x17 w LED (to już stoi korzonki się moczą szczelność jest sprawdzana). Filtracja i tu będzie pierwsze pytanie do Was ale na pewno duży filtr kubełkowy (docelowo pewnie 2), obecnie JBL 901e przyszłościowo jakaś hydroponika. Dwie grzałki możliwe że jedna zewnętrzna.
Rośliny w postaci anubiasów na korzeniu, lotos czerwony, jakaś wysoka trawa. Podłoże piasek raczej nie śnieżnobiały + kulki glinianotorfowe. I tutaj jest zagwozdka odrazy startować z podłożem czy jak wielu radzi na początek z paletkami gołe szkło i rośliny w doniczkach. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Plan na obsadę: 6 x Paletka (red turcus, blue diamond, leopard snnake skin ewentualnie jakieś brown ale głównie red turcus), sprzątacze kiryski sterby x12; ławniczka jakichś kąsaczowatych około 30 szt , jakieś krewetki na glony.


Parametry wody w kranie :
Ph=7,5
GH-3
KH=15
Różnica pomiędzy twardościami wynika z zastosowania zmiękczacza, który działa na cały dom. Na GH mogę wpływać. Lecz KH niestety po takim filtrze wychodzi wysoko. Dodam iż mam od dawna filtr RO.

A więc zapraszam do dyskusji.

Pierwszym tematem jaki chciałem poruszyć jest aspekt filtracji.
Koncepcja jest taka iż będzie to dwa kubełki:
1) Obecny JBL 901 + prefiltr HW 603. Prefiltr oryginalne gąbki + wata na górze. Filtr 2 x jakaś biologia siporax/hyperpor/matrix i na wylocie jakaś wata dla wykończenia wody.
2) Aquael ultramax 2000 lub IKOLA 600 max, + prefiltr w postaci HW lub korpusu na rurowego. Media podobnie jak w poprzedniku


I tutaj pytanko do was macie jakieś doświadczenie z tymi filtrami zewnętrznymi które rozważam w sumie jako główny filtr? Coś polecicie?


Pozdrawiam i liczę na ciekawą przygodę z waszym udziałem.

Pozdrawiam
Bartek

ps. przepraszam za mój analfabetyzm ale niestety jestem z osób które nie rozumieją ortografii i interpunkcji. Więc proszę o wyrozumiałość
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Paletkowa przygoda

#2

Post autor: Ziemiojad »

monti18 akwarium prędzej czy później stanie się za małe na te ryby. Jeśli urosną do właściwych rozmiarów.


Jeśli zaczynasz z paletami to najlepiej kupić duże sztuki, wydać więcej pieniędzy, ale kupić już ładne, okraglutkie, żeby cieszyć się nimi. A nie zadowolić się czymś paletko podobnym. Oczywiście jest pogląd, że najlepiej kupić tanio, byle co, żeby się uczyć na tanich paletkach. Ale przecież każda ryba to zywe stworzenie. I dbać o. Ia należy jednakowo. A bez doświadczenia możesz pozostać z pokurczami.
Taki długi wywód, Zrobisz jak zechcesz Szczególnie, że zaraz usłyszysz inne rady.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#3

Post autor: monti18 »

Właśnie odnośnie zakupu Paletek to jeszcze inny trudny temat. Na pewno nie chciałbym brać najtańszych wyrzutków ze sklepu. Planowałem znalezienie jakiegoś hodowcy, który sprzeda mi coś pewnego. Jeśli macie jakiegoś pewnego hodowce w okolicach Warszawy (nawet dalszych okolicach) to proszę o polecenie.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#4

Post autor: Krolic »

Cześć. Liczysz się z tym, że są bardzo drogie w utrzymaniu i niewdzięczne? Do tego wymagają sporo czasu. Często ludzie z nich rezygnują dlatego cała masa jest na portalu aukcyjnym na O...
Ziemiojad ma racje - nie kupuj maluchów. Kup przynajmniej kilkunasto centymetrowe (10-12 cm) cena jeszcze nie jest zabójcza a będzie dużo łatwiej na początku. Odchowanie palet od takiej 3-4 cm to jest ciężka praca.. bardzo często podmiany wody częste karmienie.. a potem i tak moga wyjść brzydulki.. no jest to demotywujące.
monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am jak wielu radzi na początek z paletkami gołe szkło i rośliny w doniczkach
wiedzą co mówią.. łatwiej zachować czystość w akwarium.. zostaje mniej niezjedzonego żarcia.. a palety karmi sie "łopatami" żarcia .. natomiast brak podłoża to zmniejszona ilość bakterii nitryfikacyjnych... wiec trzeba lać bakterie.. jak nie chcesz gołego szkła to troche piaseczku... dlaczego drobne podłoże? bo niezjedzone żarcie nie będzie zalegać miedzy np grubym żwirem

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am Plan na obsadę: 6 x Paletka (red turcus, blue diamond, leopard snnake skin ewentualnie jakieś brown ale głównie red turcus), sprzątacze kiryski sterby x12; ławniczka jakichś kąsaczowatych około 30 szt , jakieś krewetki na glony.
dużo jak na 260 l... zrezygnowałabym z ławicy... Red turcusy maja jedna wadę - zmieniają kolory, potrafią sie zrobić prawie czarne (ja ich absolutnie nie odradzam tylko tak dla pełnego obrazkan napisałem). Popatrz tez na Marlboro. Red mapy sa przepiękne ale tu znowu tez trzeba ciut więcej zapłacić
monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am prefiltr HW 603
będziesz go musiał czyścił raz w tygodniu. Wygodniej, przynajmniej mi, było zamontować gąbki na wloty.
monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am Aquael ultramax 2000 lub IKOLA 600 max
aquaela nie lubie wiec sie nie wypowiadam bo nie jestem obiektywny :) a ikoli nie miałem nigdy.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Paletkowa przygoda

#5

Post autor: jacekzabki »

Przy takich parametrach wody nie wchodziłbym w Red Mapy ani w żadne Pigeony. Zasadowa woda powoduje, że te ryby dostają "pieprzy". Nawet jeśli kupiłbyś przepiękne, czyste ryby to po jakimś czasie przebywania w tej wodzie zobaczyłbyś szpecące plamki. Tak jak napisał Krolic- Red Turkusy często zmieniają barwę nawet na prawie czarną, ale z moich obserwacji wynika, że im Red Turkus jest większy i starszy tym rzadziej to występuje. Takie 20-to centymetrowe już praktycznie koloru nie zmieniają (chyba, że się bardzo zestresują lub przestraszą).
Przy tej wielkości akwarium z ławicy zrezygnowałbym całkowicie a ilość kirysów też bym trochę ograniczył. Ja mam ich 10 sztuk przy dnie 120x50 a i tak wydaje mi się, że jest ich pełno.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#6

Post autor: monti18 »

jak nie chcesz gołego szkła to troche piaseczku... dlaczego drobne podłoże? bo niezjedzone żarcie nie będzie zalegać miedzy np grubym żwirem
właśnie gołego szkła chciałbym uniknąć. Tylko tu jest dylemat bo rośliny w doniczkach też bardzo kiepsko wyglądają. Trzeba będzie wybrać jakiś kompromis pomiędzy funkcjonalnością i stabilnością parametrów a właściwościami dekoracyjnymi zbiornika.
będziesz go musiał czyścił raz w tygodniu. Wygodniej, przynajmniej mi, było zamontować gąbki na wloty.
mam tego świadomość ale z własnych doświadczeń rozwiązanie to daje najlepszą klarowność wody
Przy takich parametrach wody nie wchodziłbym w Red Mapy ani w żadne Pigeony. Zasadowa woda powoduje, że te ryby dostają "pieprzy". Nawet jeśli kupiłbyś przepiękne, czyste ryby to po jakimś czasie przebywania w tej wodzie zobaczyłbyś szpecące plamki.
Zakładałem iż parametry będę dostosowywał poprzez zastosowanie wody RO i ewentualnie mineralizację. I tu się pojawia pytanie pierwsze zalanie na czystym RO czy już z konkretną mineralizacją i później tylko regulacja PH odpowiednimi preparatami?

Jeśli ktoś może polecić jakiś warty uwagi filtr kubełkowy to z chęcią rozważę każdą propozycje.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Paletkowa przygoda

#7

Post autor: jacekzabki »

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am czystym RO czy już z konkretną mineralizacją i później tylko regulacja PH odpowiednimi preparatami?
Zalej wodą o takich parametrach w jakich będą hodowane palety. Po co regulacja pH preparatami? Ja to robię (gdy jest taka potrzeba) przy podmianie wody dodając więcej wody RO. Ponadto gdy już będziesz miał ryby i będziesz je karmił własnymi miksami z serc indyczych lub wołowych to woda szybko będzie zmieniała pH na niższe.
A co do filtra- osobiście uważam, że Eheim robi najlepsze filtry, które posłużą bezawaryjnie przez wiele lat (ponoć Oase to też dobre filtry ale osobiście ich nie miałem więc się nie wypowiadam). Polecam Eheim 2075- mam go 8 lat i nie ma z nim najmniejszego problemu.

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Paletkowa przygoda

#8

Post autor: Logic07 »

jak na gołym szkle możesz obsadzić korzenie epifitami i za nimi ukryć rośliny w doniczkach

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#9

Post autor: monti18 »

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić stabilnych parametrów przy roślinkach w doniczkach i braku podłoża.

Z wody RO będę miał p czasie PH dążące do 7. W wielu poradnikach jest napisane żeby zrobić wodę pla palet jak w hodowli zazwyczaj około 6,5. To jak bez preparatu zejść do takiego PH?

Jakie parametry utrzymujecie u siebie dla dysków.?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#10

Post autor: Krolic »

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 1:24 pm około 6,5. To jak bez preparatu zejść do takiego PH?
będziesz miał problem żeby podnieść ph do tego poziomu :) naprawde z doświadczenia to wiem. Czym bardziej miękka woda tym podatniejsza na zmiany ph.. Ja bym tez lał to co masz z kranu. Nie wyglada żle ta woda. Jak bedziesz miał faktycznie kłopot z zawysokim ph to szyszki olchy i bedzie dobrze.
monti18 pisze: wt lut 06, 2024 1:24 pm Jakoś nie mogę sobie wyobrazić stabilnych parametrów przy roślinkach w doniczkach i braku podłoża.
bardzo słuszna uwaga. dlatego częste i duże podmiany wody robi sie u palet + dobra ceramika w filtrach.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#11

Post autor: monti18 »

A co do parametrów jakie byście utrzymywali ?
Polecacie jakieś konkretne preparaty do mineralizacji ?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#12

Post autor: Krolic »

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 2:15 pm A co do parametrów jakie byście utrzymywali ?
idealne to ph 6 - 6,5 i woda miękka. i jak najmniej skoków parametrów
monti18 pisze: wt lut 06, 2024 2:15 pm Polecacie jakieś konkretne preparaty do mineralizacji ?
nie polecam preparatów do mineralizacji. Je się daje jak używasz samej ro i wg mnie to i tak nie zastąpi dodania odrobiny kranówki.
Natomiast polecam zakup bakterii.. naprawdę u palet wymienia sie sporo wody.. i polecam dobre witaminy. Ja używam Discus Trace sachema i teraz powli przesiadam sie na Vital Elixier Dennerle (natomiast używam ich krótko) te drugie ktos mi polecił a sachem jest po prostu drogi

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#13

Post autor: monti18 »

Obrazek
A tak wyglądają moczące się korzonki w wodzie z solą.
Co do bakterji to zawsze stosowałem sachem stabylyty i chyba działały.
A powiedzcie macie jakies doświadczenie z czystym RO i roślinami jak w takiej sytuacji rosną?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#14

Post autor: Krolic »

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am A powiedzcie macie jakies doświadczenie z czystym RO i roślinami jak w takiej sytuacji rosną?
u mnie bylo bardzo zle jak na samej ro trzymalem. Dochodziła do tego wysoka temperatura u paletek i niskie ph. No było zle. Dopiero jak zacząłem mieszać ro z kranowa zaczęło to jakoś wygladać.

Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletkowa przygoda

#15

Post autor: Przemek82 »

Witam na forum kolejnego paleciarza :biggrin: Cieszę się że jest nas więcej hehe.

Ja jak na razie walczę głównie z glonem ale chyba wygrywam tą walkę choć dalej nie wiem skąd się biorą. Jest kolejny pomysł to dam znać, może okazać się dobry.

Co do zakupu ryb to tak jak przedmówcy kupiłbym i kupiłem kolejną partię od hodowcy. Jest taki szaleniec w Piotrkowie Łódzkim ( z warszawy nie daleko ) który ma tylko red turkusy - tak pięknych ryb nie widziałem u nikogo wcześniej. Mam od niego 5 sztuk, pięknie rosną, nabierają eleganckich kształtów. Facet z ogromnym doświadczeniem :oklaski: Pozostałe mam ze sklepu - wyrosły różnie hehe, ale są moje i ich nikomu nie oddam :biggrin:

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#16

Post autor: monti18 »

Ja to się jeszcze paleciażem nie mogę w żaden sposób nazywać. Bo nawet szkło jeszcze nie zalane docelową wodą.

Chciałbym osiągnąć wode GH=8 KH =2 i PH 6,5. Raczej z połączenia ro z moim kranem to będzie trudne. Dlatego myślałem o remineralizacji.
Jest taki szaleniec w Piotrkowie Łódzkim ( z warszawy nie daleko ) który ma tylko red turkusy - tak pięknych ryb nie widziałem u nikogo wcześniej.
Bede potrzebował namiar. Ale to pewno za jakieś 2 msc.

Myślicie że jakoś dodatkowo preparować te korzonki czy kompiel ze 2 tyg w wodzie z solą wystarczy?
Dodano do tego postu po 1 dniu 36 minutach 17 sekundach
Heh jeszcze człowiek dobrze nie zaczą a już pod gurkę. Jbl e901 którego odziedziczyłem przecieka. Zamowiłem nowe wszystkie dostępne uszczelki. Zobaczymy jak jutro wymienie. Ale coś mi się wydaje że trzeba jakiegoś pożądnego filtra zakupić. A tego jbl wywalić. Jakieś filtry do tego litrażu polecicie ?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#17

Post autor: Krolic »

Ja bym szedł w eheima z grzalka. Trzeba wywalić troche siana ale masz spokój. Polecam tez raz na jakis czas przesmarować uszczelki smarem silikonowym.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#18

Post autor: monti18 »

To teraz jeszcze pytanko o to czym wypełnić taki kubełek. Zakładam połączenie gąbek i ceramiki.

I tu rodzi się pytanie czy drogie ceramiki matrix/hyperpor są warte swej ceny czy to marketing?

Słowem co polecacie jako medium biologiczne ?

Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletkowa przygoda

#19

Post autor: Przemek82 »

Wtrącę swoje 5gr :) wiem że Krolic ma uprzedzenie do Aquaela :OK: ale ja u siebie mam dwa, wcześniej był tylko jeden i jako pierwszy Aquael ultramax 1500, potem za skromną podpowiedzią kupiłem Eheima. Od razu się wytłumaczę że nie żałuję :biggrin: ale ...
o ile wcześniej Aquael był jedynym filtrem i działa bezawaryjnie do dziś ( 5 lat ) to akurat w moim przypadku chyba nie umiem się obsługiwać z nowym Eheimem bo zawsze mam kłopot po co dwutygodniowym czyszczeniu z uruchomieniem. Ta pompka która jest przy nim w moim przypadku albo nie działa albo jest jakaś wadliwa. Muszę się sporo namęczyć aby wystartował. Może coś robię źle, nie wiem. Ale przy Aquaelu nie było tego problemu. A tak po za tym oba filtry działają elegancko bez zarzutów. Wielkości kubłów w moim przypadku są podobne.

Myślę że ile osób tyle opinii :biggrin:

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#20

Post autor: Krolic »

monti18 pisze: wt lut 06, 2024 6:38 am Zakładam połączenie gąbek i ceramiki.
ja mam u siebie dwa filtry. Jeden to biolog czyli tak jak napisałeś ceramika i gąbki. Na wlotach rur prefiltry i czyszczę go raz na kilka miesięcy. Drugi filtr- chemik czyli wegiel, zywice, wloknina itd i ten czyszczę maks co dwa tygodnie
monti18 pisze: czw lut 08, 2024 10:48 am zy drogie ceramiki matrix/hyperpor
to jest niekończąca sie dyskusja czy warto :) ja uważam ze warto
Przemek82 pisze: czw lut 08, 2024 10:50 am Krolic ma uprzedzenie do Aquaela
:) dał mi powody żebym go nie lubił :)

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#21

Post autor: monti18 »

A ktoś ma jakieś doświadczenia z filtrami oase biomaster? Jest tam spory prefiltr, opcja grzałki. Nie wygląda to źle :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Paletkowa przygoda

#22

Post autor: Ziemiojad »

Tak to fajny filtr.
Ostatnio zmieniony ndz lut 11, 2024 2:00 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#23

Post autor: monti18 »

jako pierwszy Aquael ultramax 1500
Pytanie czy wbudowany prefiltr jest wystarczający? Czy oryginalną gobkę warto na coś wymienić? Czy jest sens rozwarzanie np dodatkowego narurowca jako mechanika ?

Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Paletkowa przygoda

#24

Post autor: Przemek82 »

Ja na wlocie dodatkowo mam prefiltr Eheima. Jest nie drogi i bardzo skuteczny. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to ze podczas wyjmowania z akwarium przy czyszczeniu część syfu wpada do zbiornika ... :co:

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#25

Post autor: monti18 »

Macie jakiś prefiltr na rurki 19/25 jak nowy ultramax 2000?

Z odziedziczonym JBL 901 poddaje się wszystkie uszczelki wymienione i przesmarowane, pompka do zalewania uszczelniona a dalej cieknie. Woda zbiera się w środku w głowicy a poźniej wylewa przy zaczepach.

Jakoś nie mam ochoty na zalane mieszkanie.
Dodano do tego postu po 1 dniu 14 godzinach 49 minutach 18 sekundach
Cześć,
Do dziś dałem sobie termin na zamówienie filtra ale ciągle się waham. Do rozważenia są 3 opcje :

1) Aquael ultramax 2000 [2l matrixa, 2l siporaxa, 2l hyperpora) niestety po pomiarach filtr na rurowy nie wejdzie do szafki więc zostaje tylko prefiltr w kubełku ew myślę czy by tam jakiejś gęściejszej gąbki nie dać. Ułożenie mediów od dołu gąbka czarna gruboiarnista -> siporax> matrix -> hyperpor -> gąbka finisz cena teakiego zestawu około 1000 pln

2) Oase Biomaster 600 thermo prefiltr wbudowany media od dołu : gąbka 20ppi -> 1l siporax -> 1l matrix- > 1l hyperpor -> gąbka 20 ppi -> gąbka 30 ppi. Plusy zestawu prefiltr i grzałka. Mniej o połowę mediów biologicnych niż w ultramaxie . cena zestawu jakieś 1300 zł

3) Ikola 600 max + HW603 - media od dołu (Gąbka 35-45 ppi -> 2l siporax - 2l matrix albo hyperpor) prefiltr 2 orginalne gąbki + włuknina filtracyjna) cena zestawu około 750 zł

Aby wyrównać szanse i dolności trzeba by doliczyć do kubełków bez grzałki jakieś 250 zł na grzałkę zewnętrzną.

Coś jesteście w stanie doradzić? na coś nakierować ?

Z mojej perspektywy oase kusi ale cena spora.

Z góry dziękuję. Bo tak czy inaczej wieczorem muszę jakąś opcje zamówić .

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#26

Post autor: Krolic »

Jak dla mnie opcja 1 i 2 odpadaja. Pojedziesz na urlop i sie będziesz zastanawiał.. jeb## czy nie jeb##. Dla mnie filtr zewnętrzny musi byc najwyższej jakości. Wewnętrzny jak walnie to trudno… ale malutka nieszczelność w zewnętrznym i dramat gotowy. Raz przeżyłem zalanie mieszkania i to jakies 30 l wody poszło na podłogę… klepka na pol metra sie podniosla

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#27

Post autor: monti18 »

Jak dla mnie opcja 1 i 2 odpadaja. Pojedziesz na urlop i sie będziesz zastanawiał
Możesz to rozwinąć czemu te rozwiania nie są trafione według Ciebie ?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Paletkowa przygoda

#28

Post autor: Krolic »

W mojej ocenie porównujesz warburga z mercedesem :) inne wykonanie inna jakoś tworzyw. Kupujesz filtr na kilka - może nawet kilkanaście lat. Wg mnie lepiej dać pare stów więcej i mieć spokojniejsza głowę.

Autor
monti18
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: sob lut 02, 2019 2:38 pm
Lokalizacja: Warszawa , Bemowo
Na imię mam: Bartłomiej

Paletkowa przygoda

#29

Post autor: monti18 »

Rozważywszy wszystkie za i przeciw wybór padł na Aquaela Ultramax 2000 zobaczymy co ten Polski wynalazek potrafi.
To teraz dobrać do niego media. Są 2 opcje jak zawsze :

1) Pierwotna : Prefiltr orginalna gąbka 10 ppi zobaczę jak to się będzie spisywało ale docelowo raczej 30 ppi. Poźniej od dołu : Gąbka z zestawu 20 ppi -> SIPORAX 1,9l -> HYPERPOR 1,9 -> MATRIX 1,9 l -> GĄbka z zestawu prawdopodobnie 30 ppi

2) Zapasowa : Prefiltr orginalna gąbka 10 ppi zobaczę jak to się będzie spisywało ale docelowo raczej 30 ppi. Poźniej od dołu : Gąbka z zestawu 20 ppi -> SIPORAX 1,9l -> HYPERPOR 1,9 -> GABKA z zestawu prawdopodobnie 30 ppi -> Dodatkowa GĄBKA 45 ppi

Czy może jeszcze jakiś inny układ byście polecali? Generalnie media firmowe strasznie drogie sam się zastanawiam czy warto? I jaka będzie różnica między siporaxem a np hyperporem. Ale to odwieczne pytanie dla ludzi przyziemnych pewnie nie do wyjaśnienia.

I jeszcze pytanie o dodatkowy przedfiltr. Myślicie że warto bawić się np z narurowcem? Czy na razie pojechać na kubełku i zobaczyć jak to będzie?

Ogrzewanie narazie mam Ehaim 125 W. Docelowo pewnie minimum jeszcze jedna taka. A swoją drogą macie jakieś doświadczenia z grzałkami zewnętrznymi? Warte to zachodu?

Pozdrawiam :oklaski: :duży uśmiech:
Dodano do tego postu po 12 godzinach 43 minutach 33 sekundach
Przygotowań ciąg dalszy.

Dziś pomiary dostępnej wody i jej mieszanin chyba przekonują mnie iż niezbędna będzie mineralizacja.
Mierzone kropelkami Zeolek może nie koniecznie pierwszej świeżości
Parametry Kranu :
PH: 7,5 a nawet więcej
KH: 13
GH: 2
TDS: 374 ppm

Parametry RO odstanej około 5 dni :
PH:6,6
KH: 0
GH: 0
TDS: 7

Mieszanina 1/1 :
PH: 7,4
KH: 11
GH: 1
TDS: 203

Jak widzicie ciężko będzie osiągnąć zakładane parametry tj PH: 6,5-6,8 GH: 6-8 KH 3-4 z mieszania kranu z RO.
Jak myślicie zastosować mineralizator jednocześnie podnoszący GH i KH np w stosunku 2:1 i wyjść na parametry 6:3. Tylko pytanie co się stanie z PH?
Czy zastosować raczej preparat zwiększający jedynie GH i dojść nim do około 6 . Wtedy PH nie powinno zanadto wzrosnąć ale stabilność tej wody żadna.

Ahh ta akwarystyka. Im więcej wiesz tym więcej rozmyślasz. Ale to jest chyba w tym wszystkim najlepsze :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Paletkowa przygoda

#30

Post autor: Ziemiojad »

Po co mieszasz 1 do 1.? Dodaj duzo mniej. Przecież to można nawet obliczyć matematycznie ile musisz dodać wody z kranu. Uparłeś się na ten mineralizator.
ODPOWIEDZ