jednogatunkowe akwa dla bojowników

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

jednogatunkowe akwa dla bojowników

#1

Post autor: patrycja2207 »

Zastanawiam się od jakieś czasu, nad zmianą obsady w 112l(standart).Strasznie mnie kusi żeby stworzyć tam raj dla bojowników i to nie dla haremu, tylko kilku (3-4) samców i kilkunastu samiczek. Samce oczywiście z jednego miotu (jak dożyją :oops: ) żeby się nie powybijały(choć znam przypadek że 2 samce żyją w jednym akwa, nie spokrewnione, ale jest to 200l).

I Tu nasuwa mi się pytania:
- jakie roślinki były by najbardziej odpowiednie?
- jak zagospodarować przestrzeń?
- czy taki pomysł w ogóle ma prawo bytu?

Co Wy myślicie na ten temat?
czekam na opinie zarówno te dobre jak i te potępiające mój pomysł

BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#2

Post autor: BeoB »

Moim skromnym zdaniem trzymanie kilu samców w jednym akwarium to niezbyt dobry pomysł. Chyba, że chcesz zarabiać na walkach bojowników. Jak dla mnie to dziwne stworzenia na tyle co je już mam. Albo samiec potrafi zaganiać na śmierć wybraną samicę, albo ona jego. Albo są spokojne jak baranki. Teraz mam taką krwiożerczą Mery. Aż będę się bał przełozyć ją do innych ryb co dopiero do krewetek. Samcowi zrobiła strzyżenie płetw tak za free. Chyba ją oddam do sklepu.
Pozdrawiam serdecznie

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#3

Post autor: patrycja2207 »

dla tego zastrzegłam że chciałabym rodzeństwo. A na walki nie będę moich ryb wystawiała. A że nie chce przelewu krwi w aqua to postanowiłam się dopytać innych hodowców co myślą na temat mojego pomysłu ;)

BeoB
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: czw lut 25, 2010 10:39 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#4

Post autor: BeoB »

Nie wyczujesz rodzeństwo też może się bić. Chociaż z tego samego miotu nie powinny być groźne dla siebie. Jak zapewnisz im odpowiednie kryjówki i dużo roślin to może. Ale zawsze jakiś Pan i Władca się znajdzie. Ja bym pozostał przy opcji 1 samca.
Ostatnio zmieniony pn mar 08, 2010 1:02 pm przez BeoB, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#5

Post autor: Tomacha »

Rodzenstwo czy nie - to nie ma znaczenia dla rybek :) Kazirodztwo u ryb jest na porzadku dziennym, bojki w rodzinie rowniez sa normalne :)
Samce na pewno beda ze soba rywalizowac. Przy akwarium 112 litrow - czyli dlugosc 80 cm mozesz moim zdaniem trzymac 2 haremy. Akwarium musi byc jednak dobrze zaaranzowane - tak aby samce podzielily sie powierzchnia i obraly sobie terytoria. Trzymalem labiryntowce w takim litrazu i jest to mozliwe.
Ale musi byc jakis naturalny podzial - np. korzen. Cale akwarium rowniez dobrze zarosniete - no i oczywiscie jakies plywajace rosliny po powierzchni.

Cezy
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt gru 11, 2009 12:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

:)

#6

Post autor: Cezy »

dobrych kilka lat temu miałem kilku samcow w 112 litrach dokladnie 5 szt
na samym poczatku byl tylko problem pozniej bylo juz wszystko jasne
najsilniejszy mial polowe akwarium a reszta coraz mniej
ale oprocz nich byly tez inne ryby
akwa 4x60 l ; 3x100 l ; 375 l
ryby 2x L400 ;1xL333 ;9xL66 ;12x144; 5x183

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#7

Post autor: JPK »

No to ja się wypowiem, jeśli już chcesz trzymać kilka samców z tego samego miotu to na pewno nie 2, bo to tykająca bomba (a swoją drogą kiedy bojki nie są tykającą bombą ? :twisted: ), tylko 4-5 + 10 samic co najmniej.
Cd. wystroju -> na pewno wielkie kłębowisko roślin ;) Żeby mogły się przeciskać i w razie czego dać płetwę. Spora ilość roślin pływających na pewno również dobrze na nie wpłynie.
Polecam zrobić typowego LT z buuuszem zieleniny ;)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Sol
Gaduła
Posty: 176
Rejestracja: pt paź 02, 2009 4:02 pm
Lokalizacja: Wola
Na imię mam: Agata
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#8

Post autor: Sol »

Trzymam w 112l 5 samców i nie sa rodzeństwem. Jest jedna samiczka która ma wszystkich w nosie ;). Samce ze soba nie walczą omijają się nie robiąc sobie krzywdy ale zastrzegam że mam same spokojniaki ;). Akwarium jest mocno zarośnięte i są dwa duże korzenie. Swoje stadko dobierałam na zasadzie obserwacji a te ostrzejsze osobniki lądowały w boxach lub samotniach 25l.

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#9

Post autor: patrycja2207 »

Kuba czemu nie 2 samce a 5? czy chodzi o to, żeby porostu jeśli jeden będzie bardziej agresywny, to się odbije ja reszcie po trochu, a nie cała złość na jednym ? a może jest inny powód?

sol jak (i przez jaki okres czasu) przyzwyczajałaś swoje bojki do nowego lokatora?


jakie roślinki były by dobre do takiego aqua? chodzi o to żeby busz zrobiły i miały małe wymagania skoro to miałby byś LT, a przy okazji lubiły ciepło? rozumiem że jakieś mchy ale co jeszcze do tego?
Ostatnio zmieniony pn mar 08, 2010 8:19 pm przez patrycja2207, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#10

Post autor: JPK »

Po prostu, jeśli dojdzie do jakiegoś spięcia to kilka innych ryb będzie odwracać uwagę i prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej bójki jest znikome.
A cd. roślin - wszystkie na jakie przyjdzie Ci chęć :)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Sol
Gaduła
Posty: 176
Rejestracja: pt paź 02, 2009 4:02 pm
Lokalizacja: Wola
Na imię mam: Agata
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#11

Post autor: Sol »

W akwarium pływał 1 dorosły samczyk i 1 który został kupiony jako samiczka ;) do nich wpuściłam na raz całą resztę. Codziennie je uważnie obserwuje czy nie trzeba któregoś odłowić a są już razem dosyć długo.

Autor
patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: jednogatunkowe akwa dla bojowników

#12

Post autor: patrycja2207 »

dziękuje wszystkim za porady, myślę że powoli będę dążyła do celu (wystrój aqua i obsada). Jeśli jakieś porady nasuwają się Wam na myśl piszcie, na pewno mi się przydadzą :mrgreen:
ODPOWIEDZ