znów o dojrzewaniu z wodą

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

znów o dojrzewaniu z wodą

#1

Post autor: mokuru »

Zachciało mi się podłoża Ada Amazonia. Po pięciu dniach mam białawą wodę, Twardość węglanową mam 0 a Ph 6,5. Podmieniałem dwa razy wodę, ale parametry wciąż są te same. Czy coś tu nie gra? :)

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#2

Post autor: Isia »

Na zakwit pierwotniaków bym stawiała. Zmniejsz świecenie lub zaciemnij akwarium na 2-3 dni. Di filtra jak masz miejsce wsadź watę perlonową, codziennie płukaj. Jak masz lampę uv (względnie masz od kogo pożyczyć) to zastosuj.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#3

Post autor: mokuru »

A co z tą twardością węglanową... to mnie męczy :D
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Nigdy ADY nie stosowałam, ale o ile mi wiadomo, tam na początku trzeba w kółko podmieniać wodę
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=20843
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#5

Post autor: Isia »

Tak, trzeba ale problemy z klarownością wody nie powinny się pojawiać od niego. A powiedz ile świecisz, jakie masz rośliny i ile, czy akwarium już zarybione (oby nie ;))
Co do ph, Amazonia właśnie utrzymuje je na takim poziomie, to jedna z zalet tego podłoża.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#6

Post autor: mokuru »

Żadnych ryb proszę państwa. Pokrywa 2x25W. Rośliny sadziła narzeczona i wyrzuciła kartki z nazwami, są małe i nie wszystkie rozpoznaje (proszę się nie śmiać)... ludwigia, rogatek, limnobium pływa po powierzchni i coś do korzenia przyczepiłem.... :D

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#7

Post autor: polakko 78 »

cześć. ja wystartowałem na amazoni I 21.08.10r, ale dałem pod podłoże bakterie startowe, dojrzałe filtry do akwarium.
Na początku z Adą ważnych jest kilka elementów. bakterie, częste podmiany wody(nawet 50% co dwa, trzy dni)przez dwa-trzy tygodnie, a nawet do 2 m-cy.według opisów.przy starcie na tym podłożu zalecana jest duża ilość roślin szybkorosnących:rogatek,moczarki itp.
Ja podmieniam wodę tak jak napisałem co trzy dni i twardość węglanowa z kranówki KH-8 spada mi po podmiance do KH-4. Natomiast w trzecim dniu po podmiance jest już KH-2.
Napisz coś więcej: ile czasu świecisz,co2,bakterie.
poadrawiam.
287l-roślinne
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#8

Post autor: mokuru »

No cóż, świecę jak wstaje do pracy i gaszę wieczorem. Nie mam nikogo znajomego z akwarium, więc w filtrze jest tylko gąbka, ceramika i te kulki (eheim 2213+), bakterie to tylko do kranówki dodałem uzdatniacz sera. Cóż począć? :)

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#9

Post autor: polakko 78 »

Mogę sądzić że akwarium jest świerzo zalane? jeżeli Kupiłeś Amazonie to Masz w planach dużo roślin?(jak duże akwarium?)
Jestem początkującym, ale uzdatniacz to nie bakterie. jeżeli mogę podpowiedzieć, to napiszę co ja bym zrobił.
1W takim przypadku kupiłbym bakterie nitryfikacyjne np. Seachem(są różnych firm, jednak wydajnośc tych jest według mnie duża za 25zł)
2. Staraj się świecić na początku 6h zwiększając co tydzień po godzinie.
3. jeżeli rośliny to potrzeba makro i mikro składników a na pewno CO2. Można stosować na różne sposoby,:bimbrownie,butla Co2,EasyCarbo-tzw.węgiel w płynie.
Dużo informacji Możesz znaleść w wyszukiwarce, jest to wyczerpująco opisane.
287l-roślinne

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#10

Post autor: Isia »

Oj, ja bym nie nawoziła w świeżutkim akwa zwłaszcza przy Adzie. Wstrzymaj się trochę z nawozami.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#11

Post autor: mokuru »

Mi też powiedziano by nie nawozić, po prostu martwi mnie trochę ta twardość węglanowa i woda ciut za biała... ale może tak na razie ma być?

[ Dodano: Czw Wrz 02, 2010 8:49 pm ]
polakko 78 pisze: Dużo informacji Możesz znaleść w wyszukiwarce, jest to wyczerpująco opisane.
Te informacje co podałeś w swoim poście odnośnie mojego podłoża to z wyszukiwarki? :D

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#12

Post autor: polakko 78 »

Isia pisze:Oj, ja bym nie nawoziła w świeżutkim akwa zwłaszcza przy Adzie. Wstrzymaj się trochę z nawozami.
. miałem to dopisać ale jestem w pracy i musiałem odejść od kompa.
Odnośnie nawozów to Amazonia jest nafaszerowana Mikro i makro, ale Głównie chodzi o CO2.

W moim przypadku ja z POMOCĄ akwamaniaków z "innego" forum zacząłem podawanie Mikro i Makro-solami.
mokuru pisze:Te informacje co podałeś w swoim poście odnośnie mojego podłoża to z wyszukiwarki
:mrgreen: , większość, bo zanim zdecydowałem się na to podłoże to DUUŻO czytałem. :wink:
mokuru pisze:po prostu martwi mnie trochę ta twardość węglanowa i woda ciut za biała... ale może tak na razie ma być?
amazonia właśnie zbija twardość ale zalecane są podmiany wody tak jak pisałem wyżej
, z czasem woda się też wyklaruje,
Jednak proponuję zakup bakterii.
Ostatnio zmieniony czw wrz 02, 2010 9:22 pm przez polakko 78, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#13

Post autor: mokuru »

Dobrze, więc dziś znów zaleje baniaki na odstanie :)
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#14

Post autor: beeder »

Amazonia I czy II ? Do kranowitu lepsza ponoć jest II.
częste podmiany wody to podstawa przy ADA, przynajmniej na początku. Ja u siebie podmieniałam po dwóch dniach 50%, później po 30%. Jak unormuje się KH możesz przejść na podmiany co tydzień.
tak jak wcześniej pisano - światło od 6 h na dobę, co tydzień o godzinę zwiększane,
pamiętaj o podawaniu potasu
Jakoś marnotrawieniem takiego podłoża wydaje mi się mała ilość roślin, małe światło i nie podawanie CO2

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#15

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie :twisted:
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 6:54 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#16

Post autor: mokuru »

A teraz moi drodzy powiedzcie mi czy bardzo zgrzeszę jak do zalanego tydzień temu zbiornika z ada amazonia będę chciał dodać jeszcze parę roślin. Podobno nie jest wskazane ruszanie tego podłoża :>
Ostatnio zmieniony pt wrz 03, 2010 7:30 pm przez mokuru, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#17

Post autor: beeder »

dosadzaj jak masz potrzebę, wizję i chęci - to jest podłoże stworzone dla roślin :)
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#18

Post autor: mokuru »

Tak chciałbym zrobić, ale podobno nie powinno się tego ruszać, bo... nie pamiętam co :D
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#19

Post autor: beeder »

tylko grabki i łopatkę zostaw w piwnicy :)
Chodzi o robienie jak najmniejszego syfu w akwa, nie uwalnianie substancji z podłoża bez potrzeby. Więc przemyśl gdzie zasadzasz, zasadź i zostaw.
Awatar użytkownika

Autor
mokuru
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: sob sie 14, 2010 7:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: znów o dojrzewaniu z wodą

#20

Post autor: mokuru »

beeder pisze:tylko grabki i łopatkę zostaw w piwnicy :)
Chodzi o robienie jak najmniejszego syfu w akwa, nie uwalnianie substancji z podłoża bez potrzeby. Więc przemyśl gdzie zasadzasz, zasadź i zostaw.
:hug:
ODPOWIEDZ