skoki PH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

skoki PH

#1

Post autor: mimag »

podaje co2 przez 9h tyle samo swieci sie swiatło. Z rana mam ph 7.6 a na wieczor jak co2 je zbije ph 7.0 Czy to normalne wahniecia? czy u Was jest podobnie? mam wrazenie ze to spore roznice z rana i wieczora.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoki PH

#2

Post autor: Witek Miszczak »

Absolutnie naturalne - CO2 tworzy w wodzie słaby (ale jednak) kwas węglowy. Cała sztuka nie przedobrzyć, bo obsada fiknie. Proponuję zaprzestać podawania CO2 na 2 - 3 godziny przed zgaszeniem światła.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: skoki PH

#3

Post autor: mimag »

co2 podaje na godzine przed swiatlem i wylaczam na godzine przed zgaszeniem swiatla. Monitoruje stezenie co2 aby nie przedobrzyc. Korzystam z tego kalkulatora: http://www.holenderskie.pl/?m=12/a/kalkulator_co2
100x40x50 JUWEL RIO 180

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoki PH

#4

Post autor: peater »

to o ile spadnie ph w nocy zależy od tego jak silny jest ruch tafli wody. Nie robiłem nigdy specjalnych pomiarów żeby stwierdzić o ile może spaść zawartość co2 podczas nocy, ale podejrzewam że przy mocnym napowietrzaniu i falowaniu wody na powierzchni można większość co2 z wody wytrącić przez noc.

Tak więc upewniłbym się czy :
1. przypadkiem nie napowietrzam wody ?
2. Czy nie mam ustawionej deszczowni nad wodą , co powoduje "chlapanie" i duży ruch na powierzchni?
3. czy jakiś inny filtr/deszczownia pod lustrem wody nie powoduje bardzo intensywnego ruchu na powierzchni (falowanie)?

te 3 rzeczy bardzo potęgują wytrącanie co2 a co za tym idzie wzrost ph
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: skoki PH

#5

Post autor: mimag »

1. przypadkiem nie napowietrzam wody ?

nie

2. Czy nie mam ustawionej deszczowni nad wodą , co powoduje "chlapanie" i duży ruch na powierzchni?

nie mam deszczownicy

3. czy jakiś inny filtr/deszczownia pod lustrem wody nie powoduje bardzo intensywnego ruchu na powierzchni (falowanie)?

faktycznie wylot wody z filtra jest ustawiony (celowo) tak aby poruszał taflą wody. Zrobilem tak poniewaz nie napowietrzam wody i balem sie ze bedzie za malo tlenu w wodzie przez co ryby nie beda sie dobrze czuły. Czy jesli nie ma napowietrzania i nie bedzie ruchu tafli wody nie doprowadze do za niskiego poziomu tlenu?
100x40x50 JUWEL RIO 180

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: skoki PH

#6

Post autor: peater »

ja również nie stosuję napowietrzaczy - w ciągu dnia rośliny mocno "bąblują" - a to oznacza że woda jest bardzo mocno nasycona tlenem i nie trzeba się o niego martwić (starcza go również na noc) - moim rybkom jeszcze nigdy nie zabrakło ;)

wielu "Ogrodników" :) podających CO2, rezygnuje z napowietrzania i ogranicza do minimum ruch tafli wody - to powszechna i sprawdzona praktyka mająca na celu ograniczenie wytrącania z wody CO2 ( a co za tym idzie ograniczenie zmian ph)

Oczywiście jak zawsze ... to zalezy... - jezeli bedzie duze przerybienie, a roslinek malo, to takiego rozwiazania bym nie polecal, ale w typowo roslinnym akwa gdzie podaje się co2 i nawozy - można smialo zapomniec o problemach z tlenem.

PS.
podaję co2 24h
Ostatnio zmieniony śr lut 09, 2011 7:16 am przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ