Pomoc w założeniu akwaria 112l

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
kacperos95
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 8:59 pm
Lokalizacja: Kleszczów

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#1

Post autor: kacperos95 »

Witam.
Chciałbym się przywitać na początek ponieważ jestem nowy :P
A teraz chciałbym przedstawić wam mój problem :d
Chcę założyć akwarium od nowa.
Powiecie mi od czego zacząć i polećcie mi jakieś produkty :P
Mam akwarium 112l profilowane do tego filtr, słaby wydajność max300l/godz, chciałbym aby wy mi polecili mi jakiś zewnętrzny filtr :d Oświetlenie chyba nie trzeba zmieniać (są 2 świetlówki 2x18W ) Wystarczy takie ?
Grzałka 100w
Napowietrzacz + kula napowietrzająca
Polećcie mi podłoże :P
Rośliny :P
I Ryby (podobają mi się małe :P )
Możecie coś powiedzieć o krewetkach i co musiał bym zrobić aby mógł je trzymać w akwarium z rybami :P
Ile to by wszystko kosztowało ? (podłoże, ryby,rośliny,filtr, itp.)
Proszę o pomoc, Z góry dzięki

_______________________
Chciał bym aby moje akwarium było ładne :d :D
Awatar użytkownika

zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#2

Post autor: zamson »

Witaj,
jeśli chodzi o małe ryby to polecam Gupiki Endlera, są one na prawdę bardzo małe. Przy moim małym baniaku komponują się ślicznie z mchami i krewetkami Red Cherry. Te skorupiaki mogę polecić na sam początek przygody z akwarium. Są one bardzo ładnie wybarwione i nie mają zbyt dużych wymagań. Niektórzy akwaryści nawet traktują je jak szkodniki bo się rozmnażają na potęgę :) Drugim rodzajem Ryb są neony simulansy. Widziałem wiele baniaków 100L tylko z tymi rybami. Przy ciemnym podłożu dobrym oświetleniu i dobrze zarośniętym akwarium prezentują się one bardzo efektownie. Na samym początku zastanowiłbym się najpierw co chcesz osiągnąć? Jaki postawiłeś sobie cel? Chodzi Ci o kwestie wizualne? Czy o trudność w hodowli np. Roślin. Nie ważne kto jaką ma pojemność baniaka, ale ważne co i jak tam hoduje. Można mieć 30L krewetkarium i hodować w nim bardzo wymagające krewetki, a można mieć też 100L i hodować w nim 1 Welona. Wszystko zależny od Ciebie! :) Nie zapominaj tylko o potrzebach Twoich podopiecznych i możliwościami swojego Baniaka.
Pozdrawiam
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#3

Post autor: Akwamaniak.pl »

Co do filtracji to z jakiej półki cenowej filterki Cię interesują ? (to takie bardzo bardzo podstawowe pytanie :) )
Obrazek
Obrazek

Autor
kacperos95
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 8:59 pm
Lokalizacja: Kleszczów

Re: Pomoc w założeniu akwaria 112l

#4

Post autor: kacperos95 »

Chcę otrzymać łatwe w prowadzeniu akwarium i dobrze wyglądające :P A co do filtra to Zewnętrzny i 100-max.175. Gdzie polecacie kupować rośliny (w akwarystycznych wokół mnie nie ma dużego wyboru ) ?

-- Wt wrz 10, 2013 3:47 pm --

A np: mogli byście mi podać linki do aukcji (np; na allegro ) bo byście wstawili do tego akwaria :P
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#5

Post autor: Coatl1987 »

Roślinki polecam kupić bądź się zamienić z kimś z forum skoro już u nas gościsz... Ewentualnie jeżeli masz coś konkretnego na myśli w kwestii zieleinki to dopiero na końcu do sklepu skoro chcesz oszczędzać kasę, to samo tyczy się rybek, wielu użytkowników chce zamienić/sprzedać lub po prostu oddać niepotrzebne bądź nadprogramowe ryby/krewetki. Jeżeli chcesz krewety to polecam ci abyś starał się zrobić trawnik żeby młode krewety miały się gdzie chować.

Co się tyczy samych skorupiaków i mchu to co jakiś czas na forum 2 użytkowniczki mają do oddania obydwa za czekoladę i karmę dla kota (ok 5zł).

Żwirek możesz kupić w każdym akwarystycznym sklepie jaki masz w okolicy a jeżeli chcesz wzbogacić podłoże to zawsze możesz popytać, również na forum, w odpowiednim wątku, czy ktoś nie ma do podzielenia się nadmiaru kulek gliniano torfowych. Osobiście nie jestem zwolennikiem drogich podłóż do akwarium gdyż są to poniekąd zmarnowane pieniądze gdyż podobne jak nie takie same skutki można osiągnąć mając zwykły piasek :D

Kwestią oświetlenia 2x18w to jest 36w/112l wody... trochę za mało ;) jeżeli chcesz mieć akwarium z dużą ilością roślin to wypada mieć co najmniej 0,5w/1l wody w akwarium, czyli w twoim wypadku troszkę mniej niż 60w. Dodatkowe oprawy z mocowaniami znajdziesz za parę groszy na allegro albo znów możesz poszukać czy ktoś nie ma do sprzedania statecznika o potrzebnej mocy i opraw na forum. Dodatkowo wiele osób poleci ci do akwarium roślinnego żebyś założył zestaw cO2, z tym że to stosunkowo droga sprawa (chodzi o zakup całego sprzętu np. na allegro). Ostatnio ktoś miał do sprzedania komplet na forum za jakieś 200 zł (czyli dosyć tanio). Jeżeli chwilowo cię nie stać na cały zestaw to możesz wlewać Easy Carbo... pomaga i nie szkodzi a przy tym jest nie drogie (jakieś 40 zł z przesyłką może troszkę więcej :-D )

Jakby pojawiły się pytania to służę pomocą :cool:

Autor
kacperos95
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 8:59 pm
Lokalizacja: Kleszczów

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#6

Post autor: kacperos95 »

Znacie jakąś stronę z sklepem akwarystycznym on-line ?

-- Wt wrz 10, 2013 6:05 pm --

Czyli jakie podłoże wybrać dla mchu i roślin ? :P
Jaki mech i rośliny wybrać (łatwe w prowadzeniu) ?
Czy dawać jakieś ozdoby ? Ceramika ? Oświetlenie led (kolorowe) ?
Jakie ryby i krewetki ? (jakieś krewetki oczyszczające dno akwa i ryby też, i coś dobrze wyglądającego ) :D
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Pomoc w założeniu akwaria 112l

#7

Post autor: rudy1986 »

Coatl1987 pisze:Jeżeli chwilowo cię nie stać na cały zestaw to możesz wlewać Easy Carbo... pomaga
bardziej chodzi o wegiel w plynie, Easy Carbo jest tylko przykladem, wegiel ma tez AquaArt ktory "podobno" ma takie samo stezenie ale z moich info wynika ze jest roznica 1% co i tak nie robi az tak duzej roznicy
Coatl1987 pisze: i nie szkodzi a przy tym jest nie drogie (jakieś 40 zł z przesyłką może troszkę więcej :-D )
Co do szkodliwosci to mam inne zdanie. Aldehyd glutarowy ktory jest glownym skladnikiem Carbo to srodek antyseptycznym i przy przedawkowaniu zbyt duzym moga wystapic oplakane skutki, jezeli w akwarium nie ma np roslin. Lepiej sie poradzic innych
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#8

Post autor: Coatl1987 »

Co do szkodliwosci to mam inne zdanie. Aldehyd glutarowy ktory jest glownym skladnikiem Carbo to srodek antyseptycznym i przy przedawkowaniu zbyt duzym moga wystapic oplakane skutki, jezeli w akwarium nie ma np roslin. Lepiej sie poradzic innych
Oczywiście zgadzam się ale żeby przedawkować "gotowy" aldechyd sprzedawany pod postacią np. easy carbo to już trzeba mieć specjalne zdolności. Ja przy swoim roślinniaku podawałem 2x zalecaną dawkę i efektem była lepsza kondycja roślin ale skutków ubocznych dla roślin i ryb brak.
Znacie jakąś stronę z sklepem akwarystycznym on-line ?
Nie wiem co chciałbyś kupować online? Ryby? Chyba nie bardzo... Najlepiej tak jak ci pisałem jest szukać na forach bo praktycznie za bezcen ludzie oddają piękne rybki i rośliny a jeszcze ci doradzą co i jak... Weź po uwagę że bardzo mało osób pracujących w sklepach akwarystycznych (sieciowych na przykład) może udzielić ci fachowej porady (nie obrażając nikogo)...
Czyli jakie podłoże wybrać dla mchu i roślin ? :P
Po pierwsze mchu nie sadzisz tylko przywiązujesz do różnych rzeczy. Ja osobiście trenuję skałki wulkaniczne i zwykłą nitkę i wychodzi to bardzo ładnie...http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=20022" onclick="window.open(this.href);return false; Co do podłoża to polecam piasek kwarcowy albo drobny bazalt (chyba, chodzi o czarne podłoże) i kulki gliniano torfowe albo trochę torfu z ziemią zmieszane i przykryte siatką a następnie przysypane właściwym podłożem (ja tak mam i na razie jest w porządku)
Jaki mech i rośliny wybrać (łatwe w prowadzeniu) ?
Mech, każdy prowadzi się łatwo ale musi mieć światła przynajmniej 0,5w/l bo będzie rósł bardzo wolno albo wręcz padnie. Możesz też zdobyć coś co nazywa się subwassertank (zobacz na google) jako dodatek do mchu... Inne rośliny które możesz wsadzić na początek to: moczarka, rogatek, kryptokoryna (jest mnóstwo rodzajów), valisneria... Może ktoś inny coś też ci podrzuci...
Czy dawać jakieś ozdoby ? Ceramika ? Oświetlenie led (kolorowe) ?
Jak dla mnie... akwarium to nie choinka bożonarodzeniowa więc ozdobą mają być rośliny i ryby a nie badziew kolorowy... ale z drugiej strony to rzecz gustu i jeżeli uważasz że akwarium z, djmy na to, zameczkiem i 3-kolorowym oświetleniem będzie ok... twoja rzecz. O gustach się nie dyskutuje przecież :-D Samego oświetlenia led dostępnego na allegro za grosze nie polecam bo szkoda kasy, lepiej zainwestuj w dodatkowe świetlówki do akwarium.
Jakie ryby i krewetki ? (jakieś krewetki oczyszczające dno akwa i ryby też, i coś dobrze wyglądającego ) :D
Przede wszystkim jeżeli chcesz krewetki to zapomnij o dużych rybach typu welon czy skalar bo zaraz nie będziesz miał krewetek... Druga sprawa że z tego co widzę to każda krewetka czyści dno, więc proponuję zacząć od red cherry (małe, czerwone, tanie, łatwo się rozmnażają). Co do ryb to może zacznij od kilku gupików (2 samce i 6 samic), może kilka (10) neonków i zobaczysz co i jak ci będzie się komponować...

SiBi12345
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 09, 2013 4:39 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Płeć:

Re: Pomoc w założeniu akwaria 112l

#9

Post autor: SiBi12345 »

Coatl1987 pisze:Przede wszystkim jeżeli chcesz krewetki to zapomnij o dużych rybach typu welon czy skalar bo zaraz nie będziesz miał krewetek... Druga sprawa że z tego co widzę to każda krewetka czyści dno, więc proponuję zacząć od red cherry (małe, czerwone, tanie, łatwo się rozmnażają). Co do ryb to może zacznij od kilku gupików (2 samce i 6 samic), może kilka (10) neonków i zobaczysz co i jak ci będzie się komponować...
Co do welonów to ja się nie zgodzę... Albo taka sztuka mi się trafiła :) Dorosły welon (niezłe bydle) i ani narybku ani krewetek nie ruszał. A wręcz przeciwnie - molinezje uparły się na niego i zmuszony byłem na odseparowanie go od reszty.
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Pomoc w założeniu akwaria 112l

#10

Post autor: Coatl1987 »

Może masz lekko upośledzonego welona :-P
ODPOWIEDZ