Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#1

Post autor: Kars »

Witam,
posiadam od 1 - 1,5 miesiąca awkarium 45 l, grzałka, filtr aquael mini, oświetlenie 11W + pokrywa wyklejona folią aluminiową. Obsada to bojownik, wcześniejszy mieszkaniec kuli, do tego 9 razbor hengeli i pare krewetek RC. No to może zacznę od początku.. Akwarium jako tako nie dojrzewało, tzn stało ze 2 dni z roślinkami, potem wpuściłem bojownika, bo wyczytałem, że już lepiej go wrzucić do niedojrzałego akwa niż ma być w kuli (resztę obsady kupiłem jakiś tydzień później). Na gumowych przyssawkach pojawiała się biała maź, więc pani ze sklepu poleciła coś na glony, jakiś brązowy środek, wlałem według instrukcji, woda do tej pory jest zabarwiona na brązowo, może częściowo też spowodowane jest to kokosem, ale do końca nie jestem pewien. Biała maź ustąpiła, więc postanowiłem włożyć do akwa znaleziony, wcześniej gotowany parę godzin w solance i wyleżany kilka dni w zwykłej wodzie korzeń. Po 1 dniu pojawiły się na nim takie białe kropki, jakby ogniska tej białej mazi, wróciłem do domu po 2 dniach i korzeń był praktycznie cały w tym czymś.. Wystraszyłem się i wyrzuciłem go.. W każdym bądź razie biała maź już ustąpiła, tak mi się wydaje i na dzień dzisiejszy jej nie ma.. Podmiany robiłem od początku dopiero dwa razy, ponieważ przy tym środku na glony podobno nie może ich robić. Dopiero tydzień temu zrobiłem podmianę mniej jak 20%, bo źle odmierzyłem :-P, a wczoraj dokładnie 20% + wyczyściłem filtr w starej wodzie, woda w zbiorniku trochę rozjaśniała, ale jak wycierałem tylną szybę to na zmywaku było pełno brązowego osadu.. Na jednej roślince (ludwigia peruviana), są takie malutkie, ledwo zauważalne włoski/krzaczki.. Chciałem się zapytać czy mam po prostu robić tylko regularne podmiany i wszystko z czasem ustąpi, czy mam coś jeszcze robić?
Wczoraj kupiłem korzeń i w niedługim czasie chciałbym go włożyć, po odpowiednim przygotowaniu oczywiście.
I jeszcze jedno pytanie, odnośnie anubiasa, który obecnie jest w kwarantannie, ma on dość długie korzenie, czy mogę je podciąć i przymocować go do korzenia? Chodzi mi o to żeby ich nie było aż tak widać..
Aaa.. Nie wiem czy to istotne, ale miałem również ślimaki, ale helenka chyba się już rozprawiła ze wszystkimi..

Chaotycznie to wszystko napisałem, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi, w razie czego proszę pytać, proszę również o porady, co robić, jakieś uwagi itp :).

Edit: Przypomniało mi się, w kokosie parę dni temu znalazłem jakąś larwę, z tego co w internecie widziałem była to prawdopodobnie larwa jętki, albo ważki, nie przyglądałem się dokładnie, pozbyłem się jak najszybciej...
Ostatnio zmieniony śr gru 07, 2011 5:06 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#2

Post autor: Łoren »

Kars pisze: awkarium 45 l, grzałka, filtr aquael mini, oświetlenie 11W
Moim zdaniem troszkę mało nawet jak na akwarium LT - jeśli świetlówka fabryczna ( podaj symbol) to prawdopodobnie nadaje sie do oświetlenia garażu ;) Światła trzeba będzie nieco dołożyć jeśli mają tam być jakieś rośliny.
Kars pisze: pani ze sklepu poleciła coś na glony, jakiś brązowy środek
Mimo wszystko dobrze by było wiedzieć co do akwarium lejemy ja jakoś tak mam że podchodzę z dystansem do tego co mówi "pani" w sklepie...słyszałem już nie jedno i nie raz dałem się zrobić w balona :)
Kars pisze:Biała maź ustąpiła, więc postanowiłem włożyć do akwa znaleziony, wcześniej gotowany parę godzin w solance i wyleżany kilka dni w zwykłej wodzie korzeń. Po 1 dniu pojawiły się na nim takie białe kropki, jakby ogniska tej białej mazi, wróciłem do domu po 2 dniach i korzeń był praktycznie cały w tym czymś.. Wystraszyłem się i wyrzuciłem go..
Zupełnie nie potrzebnie - to normalne zjawisko kiedy wkładamy surowy korzeń zazwyczaj w ciągu 2-3 dni ryby i krewetki ten nalot zjedzą albo zaniknie sam i potem już jest ok
Kars pisze:
Kars pisze:Wczoraj kupiłem korzeń i w niedługim czasie chciałbym go włożyć, po odpowiednim przygotowaniu oczywiście.
czyli kupiłeś następny korzeń?
Kars pisze:odnośnie anubiasa, który obecnie jest w kwarantannie, ma on dość długie korzenie, czy mogę je podciąć i przymocować go do korzenia? Chodzi mi o to żeby ich nie było aż tak widać..
Można smiało przycinać ważne zeby nie ogolić kłącza do łysa - korzenie szybko odbiją i oplączą korzeń.
Kars pisze: Nie wiem czy to istotne, ale miałem również ślimaki, ale helenka chyba się już rozprawiła ze wszystkimi..
No coż helenka zrobiła swoje :)
Ostatnio zmieniony śr gru 07, 2011 5:45 pm przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#3

Post autor: Kars »

Co do światła, to jest to moduł Aquael 11 W ecoline 6500K o ile się nie mylę.. Po wyklejeniu pokrywy ludviga "ruszyła", mech ciągle tak samo, mam jeszcze cobombę, ale ona tak średnio przed wyklejeniem i mało jej zostało, ale to chyba raczej przez ślimaki... Narazie jest wszystko okej, ale jak jest jakiś dość tani sposób, to jestem raczej otwarty :-P

Jeśli chodzi o ten środek to po prostu nie pamiętam nazwy, a już nie mam opakowania.. Jeśli takie ważne to mogę poszukać w necie..

Dobrze wiedzieć na przyszłość :), tak, kupiłem następny.

Okej, dzięki za radę odnośnie anubiasa.. :)

No a co z tym brązowym osadem i "krzaczkami" na ludvidze?
__
Nie zauważyłem wypowiedzi crookass

Zaraz wrzucę aktualne zdjęcie akwarium, najlepiej będzie.. I podam parametry..



Edit:
Więc.. Parametry wody sprawdzałem tymi papierkami:
NO3 i NO2 w normie
GH - w podziałce jest ">4*d" zamiast * jest jakby stopień, np jak w celsjuszach :p
KH według mojej interpretacji troszkę podwyższone - 15*d
pH 7,6
Cl2 0

Dodam jeszcze, że zapach wody nie jest zbyt miły.. Pewnie przez te okrzemki?



Obrazek
Jak wrzucę korzeń to roślinki będą w miarę pousadzane, bo jak narazie to tak byle jak trochę..
Ostatnio zmieniony śr gru 07, 2011 6:39 pm przez Kars, łącznie zmieniany 3 razy.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#4

Post autor: Łoren »

Czy te kamyczki po lewej stronie to grys marmurowy, dolomitowy? - jeśli tak to będzie zatwardzał wodę i będzie to sprzyjało rozwojowi krasnorostów.Jeśli nie wiesz co to jest to wykonaj próbę kwasową - kamyczek suchy najlepiej świeżo ukruszony trzeba potraktować preparatem ZOOLEK Ph- (minus)( ostrożnie- jest to mieszanina stężonych kwasów! ) jeśli się zapieni kamyczki będą zatwardzać wodę .
Kars pisze: to po prostu nie pamiętam nazwy, a już nie mam opakowania
Warto jednak choćby przez jakiś czas przechowywać lub dokładnie zapisać sobie co i jakich ilościach dajemy do wody - bywa to czasami potrzebne kiedy trzeba np coś szybko ratować a nie można temu zaradzić bo nie wiemy co mamy w wodzie - to taka uwaga praktyczna - czasami bywa pomocna choć oby nie :)
Kars pisze:NO3 i NO2 w normie
hmmm...mnie to nie wiele mówi bo norma dla NO3 taka powszechnie stosowana mieści sie w widełkach między 5-20mg/l a czasami więcej. Polecam testy kropelkowe i nie te z seri 18 w jednym ;). Mogą być np Zooleka - tanie jak barszcz , obarczone takim samym błędem jak bardziej renomowanych firm :) - nie jestem zwolennikiem wydawania dużej kasy .
Kars pisze:KH według mojej interpretacji troszkę podwyższone - 15*d
dlatego zapytałem o te kamyczki bo to twardość węglanowa jest dość duża.
I ostanie co teraz przychodzi mi do głowy to zmiana przy wylocie wody z filtra - napowietrzanie moim zdaniem nie jest potrzebne - wystarczy wylot filtra skierować tak żeby falowała powierzchnia wody. No i na start proponowałbym dołożenie jak największej ilości roślin szybko rosnących np różdzyca rutewkowata ( Ceratopteris thalictroides) albo pospolita( Ceratopteris cornuta) - pozwala to, na szybsze ustabilizowanie akwarium - uwielbiają nadmiary azotanów i azotynów.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#5

Post autor: Kars »

Te kamyczki to żwirek kwarcowy, tylko ten największy.

Okej, zapamiętam sobie :).

NO3 między 0-10mg/l
NO2 0

Teraz zacząłem się trochę zastanawiać, jak piszesz, że to może być od tych kamyków.. Teoretycznie były sprzedawane jako kwarcowe, więc.. A jest jakiś, że tak powiem domowy sposób na sprawdzenie, czy to są nieodpowiednie kamyczki?
Wylot już przestawiony, dzięki.
W następnym tygodniu będę dokupował jeszcze kryptokorynę, nawet fajne roślinki te co podałeś, a dadzą radę przy moim oświetleniu?

A.. I co z tym zapachem wody? Podmiany wszystko załatwią, tak samo jak z okrzemkami?
Ostatnio zmieniony śr gru 07, 2011 9:01 pm przez Kars, łącznie zmieniany 2 razy.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#6

Post autor: Łoren »

Kars pisze:że tak powiem domowy sposób na sprawdzenie, czy to są nieodpowiednie kamyczki?
Mozna potraktować je octem - to też kwas tyle że słaby i nie zawsze wyraźnie widać zachodzącą reakcję dlatego zaproponowałem preparat zooleka - koszt ok 4 zł bodajże .
Kars pisze:A.. I co z tym zapachem wody? Podmiany wszystko załatwią, tak samo jak z okrzemkami?
Jeśli nie ma jakiś wyraźnych symptomów typu śmierdzący czarny szlam pokrywający wszystko to podmiany powinny pomóc
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#7

Post autor: Bozi »

Pozwoliła bym rogatkowi płożyć sie po tafli wody. Zacieni to trochę akwarium co jest bardzo korzystne dla rasbory i bojownika. Dodatkowo rogatek dobrze natlenia wodę. To dobra roslina na start. Filtr mini może byc trochę za słaby. Oświetlenie wystaczy dla roslin typu anubias czy Microsorium. Po prostu dobierz odpowiednie rośliny do tego oświetlenia.
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 9:15 am przez Bozi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#8

Post autor: Kars »

Nie mam teraz octu w domu, w najbliższym czasie sprawdzę te kamyki.
Będę miał taką trawkę długą, tzn mam, też jest w kwarantannie, nie wiem jak się nazywa, taka co pływa po tafli wody, więc się trochę przyciemni, a to nie odbije się na innych roślinach, w sensie, że będą miały mniej światła?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#9

Post autor: saintpaulia »

Ściągnij ręcznie, na przykład czystym zmywakiem do naczyń (nie używanym) te glony z tylniej szyby. Podmieniaj regularnie co tydzień wodę. Problem nieprzyjemnego zapachu powinien minąć. Być może ten zapach jest też wynikiem zastosowanego preparatu i produktów jego rozkładu? Wylot filtra dalabym równolegle do tylniej szyby, wtedy powinna być lepsza cyrkulacja wody w akwarium.

Nie musisz, jak powiedziała Bozi, dokładać światła. Możesz dobrać rośliny pod to, jakie masz. Anubiasy, mikrosorium, kryptokoryna - ale to wolno rosnące rośliny, a co za tym idzie zjadają mniej substancji. Do tego paprotnice, rogatek, najas, sagitaria subulata.

Postaraj się iść w kierunku zmiękczenia i może lekkiego zakwaszenia wody, bojownik będzie wdzięczny. Po obniżeniu twardości, warto dodawać szyszki olchy czarnej, liście dębu, lub ketapangu.
A roślinek na start warto dać nawet więcej, a później ograniczać.

Ta trawka to pewnie valisneria - nurzaniec. Zacienienie ludwigii na pewno jej zaszkodzi, to raczej światłolubna roślinka.
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 11:51 am przez saintpaulia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#10

Post autor: Kars »

Mam zmywak przeznaczony tylko do akwarium, wytarłem tylną szybkę z brązowego nalotu. Właśnie, preparat to Algumin, Tetra aqua.

Rogatek bardzo szybko rośnie, co 2-3 dzień odłamuje nowe, małe gałązki i sadzam w nowym miejscu, więc jestem z niego bardzo zadowolony, oprócz tego co mam to dojdzie właśnie anubias, nurzaniec jak dobrze trafiła saintpaulia, chciałem jeszcze kupić kryptokorynę, czy to wystarczy?
Czy jeszcze coś dokupić?

Jak włożę korzeń to woda się zmiękczy?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#11

Post autor: Bozi »

Postaraj się iść w kierunku zmiękczenia i może lekkiego zakwaszenia wody, bojownik będzie wdzięczny .

Rasbory również. Rogatek może swobodnie pływać, nie misi być sadzony. Jak ci to zarośnie to będzie gąsżcz.
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 2:23 pm przez Bozi, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#12

Post autor: Kars »

Dzięki za radę, czekam właśnie, aż będę mógł włożyć nowe roślinki i korzeń, wtedy wszystko "umebluje" i pokaże, to podpowiecie co ewentualnie zmienić jeszcze :).

1. Ponownie zapytam czy korzeń zmiękczy wodę i jak/czym lekko zakwasić wodę?

2. Zauważyłem, że cobombę znów zaczynają atakować okrzemki.. Co zrobić?
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#13

Post autor: Hornet »

Hejka!
Sprawdzić czy kamienie są z wapnia czy kwarcu można jeszcze przy pomocy środków czyszczących do usuwanie kamienia np. z wc lub armatury... wszystkie jeśli to będą kamyczki marmurowe albo dolomitowe albo z domieszką kalcytu będą się pienić, można też przy pomocy zwykłego gwoździa (byle nie hartowanego) jeśli mocno przeciągnie się czubkiem gwoździa po kamieniu to na kamykach marmurowych będzie bardzo wyraźna rysa a na kwarcytowych praktycznie w ogóle albo wręcz nawet czubek gwoździa zostanie przytępiony... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#14

Post autor: Zielony »

Kars pisze:1. Ponownie zapytam czy korzeń zmiękczy wodę
Nie może ją tylko zabarwić na kolor herbatki
Kars pisze:czym lekko zakwasić wodę?
np. szyszkami Olchy Czarnej,torfem lub jak chcesz ją bardziej zakwasić to RO ale przy wysokim stopniu KH zakwaszanie szyszkami lub torfem na dłuższą metę nic nie da.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#15

Post autor: Kars »

Zaraz poszukam czegoś i sprawdzę te kamienie :p

Czyli najpierw spróbować zbić KH, ewentualnie potem zakwaszać szyszkami itd?

Trochę się martwię o te okrzemki, bo woda znów jest taka jak przed podmianą i rogatek też jest pokryty okrzemkami..
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 8:38 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#16

Post autor: Łoren »

Kars pisze:Ponownie zapytam czy korzeń zmiękczy wodę
Może lekko zakwaszać choć nie koniecznie.
Kars pisze: jak/czym lekko zakwasić wodę?
Może być to np. wkład torfowy do filtra , ewentualnie preparat aquacid Ph - albo wodą RO (demineralizowaną)
Można także kwaskiem cytrynowym lub innymi kwasami - ale wymaga to już nieco większej wiedzy i prawidłowego wyliczenia ilości i przygotowania takiej wody.Skrótowo rzecz biorąc woda posiada bufor węglanowy stąd też może wyglądać to tak że zmierzymy np Ph i będzie ono wynosić np 7,6 zaczynamy dodawać kwas i....okaże sie ze ileś tam dodaliśmy i nic...dodajemy dalej i nagle ph zjeżdża nam w dół np do 6,2....taka sytuacja nie jest zdrowa przede wszystkim dla obsady. Trzeba byłoby zacząć od pomiarów Ph i KH i wyliczyć ile kwasu dodać żeby obniżyć wartość Ph o 0,2 a kH o 1 ( to taka bezpieczna wielkość) i tak co podmianę z tym że niektóre kwasy są degradowalne w akwarium np kwas cytrynowy i te procesy zachodzą nieco inaczej .Można znaleźć kalkulatory to takich wyliczeń.
Najbezpieczniejsze to podmiana woda RO ale też nie w dużych ilościach tylko zaczynać trzeba od mniejszych ilości . Gwałtowne skoki parametrów wody = glony
P.S
Zapomniałem o podstawowej kwestii - zakwaszanie wody przy pomocy CO2 który w wodzie tworzy kwas węglowy - moja skleroza jak widać :D
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 8:50 pm przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#17

Post autor: Kars »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :). Tzn tak, już widzę, że to dla mnie skomplikowane, woda RO to praktycznie to samo co woda destylowana, tak? Czyli może robić tak, że będę przygotowywał wodę do podmiany w jakiś proporcjach kranówa i woda destylowana, np 5:1? Dobrze myślę?

Ponawiam:
Trochę się martwię o te okrzemki, bo woda znów jest taka jak przed podmianą i rogatek też jest pokryty okrzemkami..
Edit: zapomniałem, wrzuciłem 3 kamyki na sprawdzenie do cilit bang i nic się nie pieniło..
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 9:14 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#18

Post autor: Łoren »

Kars pisze:Ponawiam:
Cytat:
Trochę się martwię o te okrzemki, bo woda znów jest taka jak przed podmianą i rogatek też jest pokryty okrzemkami..
No coż okrzemki to sprawa przejściowa - akwarium dojrzeje i okrzemki znikną same - potrzeba odrobinę cierpliwości.Jeśli chciałbyś więcej wiedzy zasięgnąć na temat chemii wody i dowiedzieć sie szczegółów to podam kilka przydatnych linków.
Kars pisze:woda RO to praktycznie to samo co woda destylowana, tak? Czyli może robić tak, że będę przygotowywał wodę do podmiany w jakiś proporcjach kranówa i woda destylowana, np 5:1? Dobrze myślę?
całkiem dobrze - z tym że można na pierwszą podmianę przygotować wodę np 1/3 RO i 2/3 kranówka (przy podmianie ok 20% wody w akwarium tak mniej więcej) potem zwiększać ilość RO względem kranówki do 50/50 z każdą kolejną podmianą.Np 4-5 podmian.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#19

Post autor: Hornet »

wrzuciłem 3 kamyki na sprawdzenie do cilit bang i nic się nie pieniło..
To znaczy że te kamienie nie będą ci zatwardzać wody bo nie zawierają związków wapnia... czyli można je spokojnie zostawić... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#20

Post autor: Kars »

Wolałbym raczej żeby te kamyki były winne za podwyższone kH, bo bym je wyjął i po problemie :-P, a nie chcę za bardzo naciągać się na takie koszta, jak filtr RO, bo widziałem, że jest to wydatek około 200zł, chciałem zapytać czy coś takiego mogłoby pomóc?

Ten uzdatniacz jest niby do wody z filtra RO, ale może pomoże dodany do zwykłej kranówki?

Kod: Zaznacz cały

http://allegro.pl/uzdatniacz-hydro-aqua-standard-i1952641236.html
albo

Kod: Zaznacz cały

http://allegro.pl/liniowy-filtr-mechaniczny-l-ps-q-do-systemow-ro-i1971569949.html
Ostatnio zmieniony czw gru 08, 2011 10:39 pm przez Kars, łącznie zmieniany 2 razy.

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#21

Post autor: Łoren »

Takie uzdatniacze stosujemy w akwariach ogólnych i roślinnych tylko do wody RO - demineralizowanej - czyli całkowicie pozbawionej tych związków czyli soli - Ca ,Mg, Cl ,Na .Stosując je do zwykłej wody podnosimy twardość - i ma to również zastosowanie w akwarystyce np przy biotopach afryki - Malawi lub Tanganiki gdzie ryby żyją w bardzo twardej wodzie. a roślinność nie występuje wcale lub w bardzo ograniczonych ilościach.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#22

Post autor: kfabisiak1 »

Widzę, że walczysz z wodą i zastanawiasz się co zrobić, żeby była bardziej miękka, lub co może ją tak zatwardzać. Najprostszym sposobem, żeby stwierdzić czy masz coś w zbiorniku co zatwardza wodę, to zmierzyć wodę, którą przygotowujesz do podmiany, czyli Swoją kranówę. Jeżeli wyniki wyjdą takie same lub bardzo zbliżone do tych z akwarium, to dopiero wtedy zastanów się nad jakimś działaniem typu dolewanie wody demineralizowanej lub z RO. Jeżeli woda w kranie ma niższe pH, KH, GH niż woda w zbiorniku, szukaj przyczyny w akwarium (żwirek, kamyki, inne ozdoby).
Ja na Twoim miejscu robiłbym częstsze podmiany (np. co 3-4 dni po 20%) i czekał cierpliwie na efekty z okrzemkami i innymi glonami. Masz niedojrzały zbiornik i trudno jest teraz tak dokładnie stwierdzić dlaczego coś jest nie tak. Daj mu 1-1,5 miesiąca czasu z częstszymi podmianami i obserwuj czy są jakieś zmiany na lepsze lub gorsze. Tak jak poprzednicy mówili, dosadź roślin szybkorosnących a szybciej ustabilizujesz zbiornik. Potem nadmiar tych roślin możesz sprzedać oddać komuś ogłaszając się w odpowiednim dziale na forum.

I taka jeszcze uwaga. Jeżeli dokonujesz zmian w zbiorniku, mających na celu wyeliminować coś, (np. walka z glonami), nie stosuj kilku sposobów na raz, Bo nigdy nie dowiesz się co tak naprawdę zadziałało. Zastosuj jeden sposób i czekaj obserwując, czy są jakieś pozytywne zmiany. Jak ich nie zauważysz, zastosuj kolejny sposób i tak dalej.

I jeszcze jedna rada. Dla rybek lepiej jest przebywać w wodzie o parametrach nieco odbiegających od normy, ale za to stabilnych, niż w na siłę doprowadzanych parametrów do stanu idealnego w sposób sztuczny, czyli korygowanych przez nas, zwłaszcza jak nie mamy w tym wprawy, bo wtedy możemy nieświadomie doprowadzać do huśtawki w parametrach wody, przy każdej podmianie, a takie huśtawki zawsze odbijają się wcześniej, czy później na kondycji i zdrowiu rybek.

PS
Przepraszam, że nie odzywałem się wcześniej, ale byłem odcięty od ŚWIATA.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#23

Post autor: Kars »

Dziękuję za rady, zrobiłem właśnie tak, że sprawdziłem parametry kranówki, z testów wyszło, że to raczej ona jest przyczyną, więc zacząłem używać wody destylowanej i na razie parametry są już prawie w normie, ale nie będę już dążył do ideału, żeby nie przesadzić..

Okrzemki nadal są, ale wydaje mi się, że coraz mniej, krewetki troszkę podrosły i chyba robią swoje :) + miększa woda.
Teraz cierpliwie czekam, aż korzeń przestanie barwić wodę w akwarium, bo jest lekko herbaciana..

Zaczęły mnie martwić moje razbory.. Daje im różny pokarm Supervit z Tropicala i spirulina z JBL, od czasu do czasu wodzeń o ile się nie mylę (bojownik nie narzeka). Od mniej więcej 3-4 dni mam wrażenie, że nie jedzą.. Jak coś spada na dół to parę z nich chapnie z jeden kawałek płatka.. Wcześniej to "wystrzeliwały" do tafli po jedzenie.. Po 2. w ostatni weekend zorientowałem się, że jedna z razbor "wyparowała".. Niestety.. Na weekendy nie ma mnie w domu i musiało się zbiec w czasie, gdy mnie nie było, bo nawet nie widziałem martwej rybki/pozostałości po niej..
Ostatnio zmieniony wt gru 20, 2011 9:30 pm przez Kars, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#24

Post autor: kfabisiak1 »

""Parametry wody sprawdzałem tymi papierkami:
NO3 i NO2 w normie
GH - w podziałce jest ">4*d" zamiast * jest jakby stopień, np jak w celsjuszach :p
KH według mojej interpretacji troszkę podwyższone - 15*d
pH 7,6
Cl2 0""

Dopiero teraz zwróciłem dokładniejszą uwagę na Twoje parametry.
Co Ty chcesz zmiękczać? GH>4? Przecież to jest miękka woda. GH w granicach 6-16 stopni jest odpowiednie dla większości ryb. U Ciebie raczej trzeba by nieco zatwardzić wodę, dolewając jakieś minerały np. Multimineral Tropicala.
KH masz bardzo wysokie, i to mnie dziwi, ale to nie jest twardość wody. KH bezpośrednio, prawie nie ma znaczenia dla ryb. To jest tak zwany bufor, który pełni rolę stabilizatora pH. Przy tak wysokim KH, na pewno będzie trudno obniżyć pH.
Jakimi testami robiłeś pomiary? Zrób je jeszcze raz ze szczególnym naciskiem na KH.

Zastanów się, czy utrata apetytu nie zbiegła się w czasie z Twoim manipulowaniem parametrami wody?
Obserwuj ryby, czy brak apetytu to jedyna zmiana w zachowaniu? Może jakieś zmiany skórne?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#25

Post autor: Kars »

Zmierzyłem jeszcze raz parametry wody..
Kranówka ma parametry wody w normie, jedynie kH wyższe, ciężko zinterpretować o ile wyższe na tych paseczkach..
Czyli: poziom azotanów zerowy, Cl2 też, GH między 4-7, bliżej tych 7. pH około 7 plus/minus 0,2.
A woda w akwarium różniła się pH, było nieznacznie mniejsze, natomiast kH, z mojej interpretacji również niższe i coś w granicach 10-15, ale GH poniżej 4. Pamiętajmy, że do podmian użyłem wody destylowanej.. Więc teraz nie wiem jaka woda będzie lepsza, czy po prostu odstana / odstana i uzdatniona / odstana, uzdatniona, z destylką..
Może tak być, że razbory właśnie mniej więcej od tego czasu kiedy zacząłem używać wody destylowanej zaczęły się tak zachowywać.. Jeśli chodzi o zmiany skórne to raczej żadne, może oprócz hmm.. ze 2 może 3 razbory mają takie bardziej błyszczące, na seledynowo łuski, jest to prawie nie zauważalne i zależy jak pada światło, wcześniej tego nie widziałem, albo po prostu nie zwróciłem uwagi, nie wiem czy to ważne.. Nie pamiętam czy o tym pisałem wcześniej, ale dodam, że jedna z nich (z niewiadomych również mi przyczyn) nie ma oka, od około miesiąca, ale ma się dobrze..
Ostatnio zmieniony śr gru 21, 2011 2:30 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#26

Post autor: kfabisiak1 »

Moim zdaniem, to chociaż parametry Twojej kranówy nie są idealne, to podmiany robiłbym tylko z niej odstanej ok. 12 – 24h, bez żadnych uzdatniaczy, bez dolewania destylowanej, czy jakiejkolwiek innej. W wodzie kranowej o tych parametrach, które masz u Siebie, rybkom nie powinna stać się krzywda. Tak jak mówiłem wcześniej, lepiej dla rybek jest pływać w wodzie o nieco odbiegających od normy parametrach, niż bawić się w dążenie do idealnych parametrów i przez to zrobić zbyt gwałtowną zmianę.
Przez cały czas obserwuj rybki i jak coś Cię zaniepokoi, daj znać. Zwracaj uwagę na zachowanie (ospałe, zbyt ruchliwe niż zwykle), czy są strachliwe. Plamki, kropki, naloty, ściemnienie, rozjaśnienie itp. na skórze. Zwinięte, lub zbyt mocno naprężone płetwy. Strzępienie płetw. Jakie wydalają odchody. Zrób 1-2 dni głodówki rybkom, (całkowity brak pokarmu) i zobacz, czy po tym bardziej zainteresuje je pokarm.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#27

Post autor: Kars »

Dobra, więc będzie tylko zwykła woda, do tej pory żyły sobie dobrze, więc wraca kranówka do podmiany.
Teraz mają jako taką głodówkę, tzn wrzuciłem im Sera holiday, po raz pierwszy i nie wiem jak to będzie działało, nie ma mnie teraz na święta w domu, gdzie aktualnie jest akwarium.. Co do zachowań to niektóre rybki wręcz wariowały i jakby obijały się w co popadnie, takie "odchyły" zauważyłem ze 2-3 razy.. A tak to zawsze były strachliwe, razbory hengeli podobno tak mają.. Tak to chyba wszystko chyba okej. Po świętach zrobię podmianę i dam znać co i jak..
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#28

Post autor: kfabisiak1 »

Jak możesz to podmień jeszcze teraz ok. 10%, żeby nie zrobić tego zbyt gwałtownie.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#29

Post autor: Kars »

Rybki mają się już lepiej, zrobiłem wczoraj normalną podmianę z kranówki i zauważam poprawę. Okrzemki chyba też ustępują.. Teraz zostało mi tylko "walczyć" z barwiącym korzeniem.. Ciągle mam brązową wodę..

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Awkarium 45 litrów i pytania od początkującego.

#30

Post autor: Michał_P »

W końcu odpuście, musisz uzbroić się w cierpliwość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”