Razbora hengeli - wypukły brzuch.

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Razbora hengeli - wypukły brzuch.

#1

Post autor: Kars »

Witam,
dziś wróciłem na chwilę do domu (na studiach), byłem w przelocie, dosłownie 15 min.. Ale zdążyłem zauważyć, że w moim akwarium jedna z razbor jest niemrawa i miała wypukły brzuch, nakręciłem krótki filmik + zdjęcie żeby wrzucić, ale to niżej..
Rybki były same od paru dni, wrzuciłem im ćwierć tabletki, takiego "wyjazdowego jedzenia", zapomniałem nazwy, to się rozpuszcza w wodzie i ryby mogą to skubać czy jakoś tak.. W każdym bądź razie wszystkie inne były w porządku, tak mi się wydaje przynajmniej. Tylko ta jedna..
Pierwsza myśl - przejadła się, ale ten brzuch inaczej wyglądał jak to zwykle było po jedzeniu.. I był lekko zaczerwieniony w jednym miejscu.
Nawet przyszło mi na myśl, że może rybka spodziewa się potomstwa, tzn nie wiem dokładnie jak przebiega cały proces rozrodczy u razbor, ale.. Zresztą sami zobaczcie, może coś wymyślicie na podstawie filmiku i zdjęcia..

Może dodam, że miałem wcześniej 9 razbor, 2 zniknęły bez śladu (w weekendy mnie nie ma przy akwa), zaś jedna z nich nie ma oka, ale już od dłuższego czasu nie było żadnych incydentów..
A.. obsada to 7 razbor hengeli i jeden bojownik (45L).

Film. (mam nadzieje, że wiadomo o którą rybkę chodzi)
Zdjęcie.

Na filmiku nie widać tego za dobrze. Być może trochę też przesadzam :p.

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Razbora hengeli - wypukły brzuch.

#2

Post autor: Piraruq »

Myślę, że ostatnie zdanie, które napisałeś najlepiej odzwierciedli moej mysli :)

Niczego niepokojącego nie widzę. Rasbora bez oka wg mnie dzieło bojownika - to bardzo charakterne rybki. Zniknięcie ryb pewnie tez jakoś można wyjaśnić a brak zwłok - ryby zawsze szybko sobie z nimi radzą :)

Obserwuj ryby jesli możesz i jak zobaczysz coś bardzo niepokojącego jak odstające łuski, szybsze oddychanie, blednięcie kolorów itp to daj znać. Będziemy działać bo jak na razie nie ma czym się martwić.

Daj rybym witaminy (sam stosuję Tetra Vital i nie narzekam) i to byłoby tyle co można polecić :)
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Razbora hengeli - wypukły brzuch.

#3

Post autor: Kars »

Być może bojownik jest winny, ale przez jakiś czas od pory, gdy razbory ginęły bez śladu, jakiś miesiąc temu nic się nie działo. Teraz niestety nie ma mnie przy akwarium, dopiero w niedzielę będę mógł coś więcej powiedzieć o wyglądzie rybek, mam nadzieje, że ich liczba się nie zmniejszy..

Edit: dziś (19.02) niestety po przyjeździe i zmiany aranżacji natknąłem się w filtrze na nieżywą rybkę, już jakiś czas tam musiała być, więc być może padła tego samego dnia co byłem chwilowo...
ODPOWIEDZ