Skalar nie je

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#1

Post autor: lila »

Skalar w dalszym ciągu nic nie je minęło już 3 tyg jak tak dalej pójdzie to padnie z głodu :( jak mu pomóc? Siedzi cały czas na dnie :(
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#2

Post autor: rudy1986 »

Separacja do kotnika i karmienie oddzielne. Ją bym zastanawiał sie jeszcze nad odrobaczeniem

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Skalar nie je

#3

Post autor: krasnal »

lila pisze:Siedzi cały czas na dnie
W kącie za krzakami :?:
rudy1986 pisze:Ją bym zastanawiał sie jeszcze nad odrobaczeniem
Ja bym próbował tego jakiś tydzień temu :x
I to czymś dość silnym :?
Nazw leków nie podpowiem - nie pamiętam :oops:
Dość uniwersalny( o szerokim działaniu ) jest metronidazol
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#4

Post autor: rudy1986 »

W capifosie jest levamisole. tylko trzeba by bylo idseparowac i podac "napita" levamisolem artemie albo ochotke, namoczone platki
Awatar użytkownika

locdog
Zapaleniec
Posty: 254
Rejestracja: pt maja 18, 2012 9:57 pm
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Płeć:

Skalar nie je

#5

Post autor: locdog »

Jaki litraż i obsada?
Kiedy zostało założone akwarium a kiedy zostały wpuszczone ryby?

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#6

Post autor: lila »

Locdog akwarium jest już 4 miechy wszystkie rybki mają się ok i wprost pożerają pokarm ten skalar kupiony 3 tyg. temu od razu tak miał nic nie je tylko patrzy się jak inne jedzą.
to foto skalara może ktoś coś zauważy :(
http://zapodaj.net/673fe5f61c799.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ale co można poznać jak to takie słabe foto :(

-- So sie 04, 2012 12:54 pm --

Rudy 1986 pomyliłeś chyba nazwy leków capifox zawiera trichloronon jest bardzo silny i trujący prędzej zabije rybkę niż ją wyleczy. Chyba ci chodziło o capitox on zawiera levamisol.

-- So sie 04, 2012 12:55 pm --

Capifos jest lekiem działającym na układ nerwowy nicieni i w ten sposó ich zwalczający. Niestety działa również na układ nerwowy ryb, powodując niekiedy trwałe uszkodzenia takie działanie ma zawarty w nim trichlorofon. Moze powodowac też zmiany genetyczne u ryb dlatego nie powienien być stosowany u ryb przeznaczonych do rozrodu. Po podaniu kolory ryb bardzo blekną i ryby stają się słabe. Lek zawiera trichlorfon i błękit metylowy. Nie pisze tego na ulotce ale nie wolno stosować go gdy ma się w zbiorniku glonojady ponieważ wybija on nicienie które są fabrycznie montowane u nich w żołądku i doprowadza to do ich śmierci

-- So sie 04, 2012 12:58 pm --

Mam nadzieję, że się pomyliłeś a nie zrobiłeś tego celowo.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Skalar nie je

#7

Post autor: lwica79 »

lila doprowadziłaś rybkę już do takiego stanu jak ja swoje paletki niektóre .. brakiem wiedzy i zbyt późnym działaniem..

Eksperci od tego stanu rybek są na forum dla dyskowców, bo skalarek umiera od zarobaczenia wiciowcami lub właśnie nicieniami.. a najprawdopodobniej jednym i drugim.

Powiem Ci co u mnie pomagało na większość paletek- temperatura 36* przez trzy doby. A ponieważ nie wiem jakie rybki masz w akwarium ogólnym a łatwo większość w tej temperaturze ugotować /udusić , więc najlepiej jakby skalar trafił do np 25l pustego, z filtrem i dodatkowym silnym napowietrzaniem - oraz koniecznymi podmianami dwa razy na dobę po 50% wody... a nawet więcej jak będziesz próbowała go karmić. Woda musi być cały czas krystalicznie czysta. 35* zabija wiciowce, ale temperaturę musisz podnosić powoli w ciągu kilku dni.. później utrzymać te 35* (przez trzy doby o ile skalar nie zacznie źle reagować) i powtórka po tygodniu. Po tych trzech dobach..a nawet wcześniej powinien nabrać apetytu - jeśli wiciowce są głównym problemem.

A teraz najważniejsze... bo na skalarach się nie znam - i nie wiem czy taką temperaturę jak paletki wytrzymują - więc to ktoś inny musi potwierdzić

Jeśli nie da się tak to.. ostatnio chłopak na forum dyskowym leczył skalarka podając metronidazol sondą.. i udało mu się.. ale to wyższa szkoła jazdy. Podam Ci link jeśli będziesz potrzebowała.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#8

Post autor: lila »

Lwica79 powiem tak przez 3 tyg. podawałam cmf i temperatura była 31ts nie wiem jak przy temp 35 ale warto spróbować podejrzewałam przywry albo nicienie ale niektórzy twierdzili że skalar się jeszcze nie zaaklimatyzował. Czy uważasz, ze w akwarium ogólnym inne rybki nie złapały pasożyta od skalarka? Może powinnam zastosować coś np. capitox w ogólnym akwarium? Rybki jakie mam to 6 skalarów, 2 gurami, 5 kirysów, 4 glonki no i 16 neonów one pewnie nie dadzą rady w 35 st. a czy sól akwarystyczna nie zabija wiciowców?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#9

Post autor: rudy1986 »

Tak chodziło mi o capitox a teraz bo była zmiana nazw leków na capisol
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Skalar nie je

#10

Post autor: lwica79 »

lila niestety masz rację, jak jedna rybka ma pasożyty to mają je i inne, ale... z większością rybek jest tak, że sobie z tymi pasożytami radzą jakoś..ich organizm nie dopuszcza do namnożenia się zbyt dużej liczby pasożytów. Jednak kiedy rybka jest osłabiona- a tak się dzieję bardzo często przy przenoszeniu rybek i aklimatyzowaniu ich do nowych warunków.. wówczas te pasożyty mają świetne pole do popisu.. namnażają się tak że już ryba sama sobie z nimi nie poradzi.

W ogólnym akwarium próbowałam nie raz leczenia... zawsze więcej kłopotów z tego miałam niż pożytku.. więc gorąco nie polecam... ale oczywiście możesz mieć więcej szczęścia i wiedzy niż ja i próbować. Ja sama obecnie pod kontem jednej nie jedzącej paletki i dwóch glonków stosuję to leczenie temperaturą, ale.. kirysy odłowiłam na dwa tygodnie, bo już kiedyś kilka straciłam przez temperaturę- więc one nie wyżyją. Neonki.. część padła, kilka sobie radzi, zbrojniki się czują dobrze w 35* a gupiki też padają.. im starsze rybki tym gorzej sobie radzą. Co dziwne krewetki Red Cherry też jakoś żyją. Co do gurami- nie mam doświadczenia.

Sól nie zabija wiciowców na pewno.. ale za to zbrojniki może zabić, więc jej nie dawaj.

ps. przy 31* wiciowce też nie zginą. Jak dobrze pamiętam to przy temperaturze 32* przestają się rozmnażać, a by je zabić to najlepiej 37* ustawić - i tak paletki na forum paletkowym są "czyszczone z wiciowców" , ale to trzeba już robić baaaaaardzo ostrożnie i obserwując rybki 24h/dobe.

Wiciowce są chyba (nie jestem pewna) gorsze od nicieni, dlatego ja bym od nich zaczęła.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#11

Post autor: lila »

Lwica79 czyli temperaturę podnieść do 37st? i ile czasu mam ją utrzymać 24h ? lepiej chyba podać to co rudy radzi capisol ale akurat nie mam kasy a ten lek kosztuje ok 30zł :(

-- So sie 04, 2012 5:20 pm --

A jeszcze jedno, można rozpoznać jakoś czy to wiciowce czy nicienie czy przywry? chyba jest to trudne
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#12

Post autor: rudy1986 »

Capisol zooleku kosztuje 7-8 zł

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#13

Post autor: lila »

Rudy1986 gdzie jest taka cena to pojadę i kupie?

-- So sie 04, 2012 5:33 pm --

Czytałam tez że dobre są praparaty SERA ectopur, costapur, bacto tabs, bactopur
ale nie znam się co lepsze :(
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Skalar nie je

#14

Post autor: lwica79 »

lila ja już napisałam wszystko co wiem.. doczytaj jeśli chcesz.

A rozpoznanie czy to nicienie czy wiciowce było by oczywiście najlepszym rozwiązaniem, tylko że jedyną metodą jest badanie kału chorej rybki pod mikroskopem. Jak masz znajomego który dysponuje mikroskopem i się na tym zna to oczywiście postaw najpierw diagnozę.. jeśli nie- możesz próbować u weterynarza.. ale chyba nie łatwo trafić na specjalistę od chorób ryb.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#15

Post autor: lila »

No masz racje bo przecież nie widać tego świństwa. Dzięki za rady lwica79 :)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#16

Post autor: rudy1986 »

W każdym kakadu, sklepie zoologcznym gdzie mają zooleka. Tak sera ma dobre preparaty ale z tego co pamiętam w polsce nie ma dostępnych środków na roabctwo

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#17

Post autor: lila »

Ale ponoć capitox nie zabije wiciowców tylko nicienie? :( nie wiem jak metronizadol albo bactrup

-- So sie 04, 2012 6:32 pm --

Bactopur :)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#18

Post autor: rudy1986 »

Bactopur napewno ani tego ani drugiego. Jeżeli nie zastosujesz nie dowiesz sie

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#19

Post autor: lila »

Zrobiłam skalarowi kąpiel w soli akwarystycznej może to coś pomoże :(
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Skalar nie je

#20

Post autor: lwica79 »

To nie pomoże.. skróć już lepiej jego cierpienia ...bo tak tylko dalej będzie umierał z głodu i pewnie bólu .. a to na pewno nic lepszego od humanitarnego uśmiercenia.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#21

Post autor: rudy1986 »

Chyba mialas 3 posrty odradzajace i mowiace o tym ze kapiel w soli nic nie zrobi, teraz jezeli przesadzilas z sola moze byc tak ze rozpuscilas mu sloz ochronny i pewnie zadne leczenie nie pomoze. Wiec tak j/w wez siatke na ryby, wylow rybke i uderz siatka w twarda powierzchnie, po tym zobacz czy ryba jeszcze zyje, jezeli nie to utylizacja i nastepnym razem nie rob czegos na wlasna reke jak ktos Ci pisze ze sol nie pomoze

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#22

Post autor: lila »

Wyczytałam że sól akwarystyczna jest odkażająca nawet jeżeli ma pasożyty jakiejś na skórze to jest zalecana kąpiel więc go wykąpałam 20 min miał kąpiel nic mu nie jest a nawet myślę, że jest mu lepiej bo pływa już po całym akwarium ale w dalszym stopniu nie je. Wydaje mi się, że jest mu lepiej bo nawet górną płetwę postawił a wcześniej miał złożoną. Jutro kupię coś na pasożyty i mu podam z karmą. Boję się podnieść tem. do 35st. nie chce ryzykować zdrowia innych rybek a poza tym jeżeli jest osłabiony to taka temperatura też mogłaby go zabić w osobnym zbiorniku a o uśmiercaniu nie ma mowy jak ma żyć to będzie żył a jak nie to umrze śmiercią naturalną.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Skalar nie je

#23

Post autor: rudy1986 »

Na zewznetrzne pasozyy a nie na wewnetrzne. Pozatym działalność soli jest poprostu znikoma

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#24

Post autor: lila »

Znikoma ale zawsze coś odkaża. Nie jest do końca pewne czy ma pasożyty wewnętrzne
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Skalar nie je

#25

Post autor: ziabak »

Nie leczy się ryb kazdym lekiem i specyfikiem po kolei jak się nie wie co dolega. Najpierw trzeba się dowiedzieć na co choruje.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#26

Post autor: lila »

Ziabak no to mi powiedz na co choruje moja rybka jak taki mądry jesteś ?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Skalar nie je

#27

Post autor: ziabak »

Żeby się tego dowiedzieć trzeba zrobić badania, na oko się nie da :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#28

Post autor: lila »

To wpadnij do mnie i zbadaj rybkę :) hehe

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Skalar nie je

#29

Post autor: krasnal »

lila pisze:jak taki mądry jesteś
ziabak, === Monika :P
lila, po takim wpisie Nikt nie będzie chciał Ci pomóc :razz:
To nie matematyka 2+2 zawsze = 4 :cool:
Bardzo wiele chorób ma podobne objawy a stosowanie wielu leków
bardzo osłabia ryby :!: czasami zabija

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skalar nie je

#30

Post autor: lila »

Krasnal wiem ale przecież ciężko stwierdzić co jest mojemu skalarowi jakieś badania mi każe robić no :) to nie ospa,którą widac gołym okiem tylko coś innego a sól nie zaszkodziła mu, dziś mu podam capitox bo raczej to pasożyty wewnętrzne jak mówią inni. A może ktoś zna mało szkodliwy lek, który zabija wiciowce, nicienie i przywry ? Jest taki ?
ODPOWIEDZ