Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Trochę Was pomęczę tematami do Mrocznej, ale wolę spytać, bo dobrze posłuchać rad doświadczonych... ;)
Dla przypomnienia w skrócie:
112, 80x35x40 bez roślin, dużo skałek, przyciemnione oświetlenie, obsada coś w stylu Muszlowców, Malawi, itp. (jeszcze nie zdecydowałem). Malawi podałem jako przykład biotopu, bo Pyszczaki wymagają większej przestrzeni.

Jako podłoże chciałem dać jasny rzeczy piach, którego mam bez liku, ale przypadkiem znalazłem końcówkę bardzo drobnego (jasnego, ale troszkę ciemniejszego niż piach) żwirku ok. 1mm. Wrzuciłem na próbę na (suche) dno i... zaczynam się zastanawiać czy nie będzie lepiej pasować do wymyślonej przeze mnie "podwodnej jaskini" zamiast piasku... :?:
Nie pamiętam nazwy kamienia z którego będą skałki, ale to lekko zielonkawo-szary płaski kamień łupiony na różnej wielkości kawałki, którego już używałem w Malawi. Z czasem fajnie pokrywa się okrzemkami lekko zaciemniając strukturę. To zupełnie inne kamienie od "okrągłych" z "dziuplami" (też nie pamiętam nazwy). Mogę pokazać fotki, jeśli to w czymś pomoże.

Gruby czy ostry żwir odpada, bo choć mam ich duże zapasy, to chodzi o rybcie, które lubią "przekopywać" dno i muszą mieć delikatne, drobne podłoże.
Reasumując - czy ktoś może podpowiedzieć (najlepiej z autopsji, ale chętnie wysłucham każdej proozycji), co może się lepiej prezentować? Nie chcę kupować kolejnego podłoża gdy nie wiem czy mi się spodoba... ;)

A może ktoś ma nadmiar zbędnego bardzo drobnego (jasny lub lekko szary) żwirku, to chętnie przyjmę w zamian oferując rzeczny żwir grubszy lub... jeszcze grubszy... ;)
Roślin (ukorzenionych) nie będzie wcale, więc myślałem, aby dać max. 3 cm, podejrzewam, że na dno 80x35 trzeba ok. 10-15kg.
Nie chcę grubej warstwy, bo szkoda zajmować miejsce dla ryb, miejscami trochę więcej, bo rybcie i tak będą prowadzić własny plac budowy... 8)

Acha - ponieważ będzie sporo skałek, to co proponujecie na dno jako ochronę szkła? Myślałem o karimacie (nie wiem czy nie wydziela jakiś związków?) albo siatce, którą używałem np. do rozdzielania ryb w towarzyskim.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#2

Post autor: jgoluch »

falco pisze:A może ktoś ma nadmiar zbędnego bardzo drobnego (jasny lub lekko szary) żwirku
Odezwij się do użytkownika probielany.
Ma on piach bazaltowy o granulaji 0,5-1mm (ten co u mnie widziałeś) i chyba jeszcze 2-4mm.
Cena - oszałamiająca! - jedynie 1zł za 1 kg.
Ja już brałem 2 razy.
Jak bym startował kolejne szkło, to wziąłbym i 3 raz bo warto!
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#3

Post autor: etna »

Przy tanganice pod skały używałam takiej plastikowej siatki z ogrodniczego
niektórzy kładą też styropian
Adriana
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#4

Post autor: falco »

Jgoluch - dzięki za namiar, tak kojarzyłem, że mamy tu Kolegę od podłoża. ;) Jeśli się zdecyduję na żwirek, to wiem gdzie uderzać.
Jednak dzisiaj zacząłem się skłaniać się ku... Muszlowcom, które wcześniej skreśliłem 8) (słabe ubarwienie). Ponieważ to rybcie, które bardzo lubią "przebudowywać" dno (uwielbiam takie obserwacje) czym doskonale nadrabiają brak kolorowego wyglądu, muszą mieć bardzo drobny piasek.
etna - mam też siatkę do tego białą, więc nawet po odsłonięciu dna nie będzie się zbytnio rzucać w oczy i chyba ją zastosuję zamiast karimaty (boję się o ewentualną reakcję z wodą).
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#5

Post autor: saintpaulia »

Ja u pyszczaków mam styropian, bo tam jednak kamienia jest duuużo.
U muszlowców mam nudną aranżację, bo zależało mi by to małe akwarium (96l) dać w pełni do użytkowania rybciom. Także jest sam piasek, muszelki, czarne tło naklejone na szybie i zdolności artystyczne rybek. Jednak nie zależało mi na dekoracyjności zbiornika, tylko na obserwacji ich fascynujących zachowań. Pod piasek nie dawałam nic, bo nie było takiej potrzeby. Poza tym muszlowce zaraz by to odkopały.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#6

Post autor: falco »

Co do Muszlowców, to jakiej średnicy muszle po ślimakach najlepiej się sprawdzają, chodzi mi o wielkość otworu...? ;)
Przytargałem właśnie garść muszli po Winniczkach, które... sam skonsumowałem... :twisted: oraz trochę drobnicy no name.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#7

Post autor: saintpaulia »

Największe moich mają chyba 3 - 2,5 cm. Ale i mniejsze wykorzystują. Na pewno nie ma mniejszych niż 1cm średnicy otworu. Dokładnie nie powiem, bo nie mam jak się do nich dotknąć. :P
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#8

Post autor: falco »

Ok! Będzie jasny, rzeczny piasek. ;)


edycja:
czy ktoś używa takiego piasku, bo jeśli tak i nie żadnych chemicznych "uzdatniaczy", to cena tak śmieszna, że nie będzie mi się chciało brać znad Wisły... ;)
P.S. Wysłałem też zapytanie do firmy, zobaczymy co mi odpiszą.

http://www.bricoman.pl/pl/product/66/pi ... zony-25-kg" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#9

Post autor: saintpaulia »

Ja kupiłam w OBI dekoracyjny piasek kwarcowy. 25 kg za 7zł. Wymagał tylko sildnego wypłukania, no bardzo pylił. Muszlowce mieszkają na nim półtora roku, pysie troszkę ponad miesiąc. Miałam też na nim krewetki. Nie wiem, czy ten Twój to czysty kwarc.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#10

Post autor: falco »

Odpowiedź ze sklepu:

"Piasek jest naturalny i posiada atest PZH. Piasek jest przesuszany w okresie jesienno-zimowym (w naturalnych warunkach, bez dodatków chemicznych) w celu uniknięcia zbryleń."
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#11

Post autor: krasnal »

Ciekawa ziarnistość :P
Właściwości = Granulacja 0.1- 2.0 mm
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#12

Post autor: falco »

Dla mnie to plus, bo lubię gdy w akwarium jak w naturze jest naturalny bałagan a nie wszystko pod linijkę z setką dziwnych nazw o których kiedyś nawet bym nie pomyślał... 8)

-- 19 mar 2013, o 20:39 --

Wróciłem ze sklepu a na miejscu okazało się, że... mają 2 gradacje:
- 1mm albo 0,5-1,2mm, więc wziąłem... 1mm, żeby było ładnie(j)... :hah:

-- 22 mar 2013, o 18:54 --

Jeśli kogoś to interesuje, to podzielę się informacjami z placu boju... eee. budowy... ;)

Piach z BM ma jednak frakcję 0.1-1.2mm w kolorze "piaskowym". ;)
W porównaniu do piachu rzecznego, który sam przywożę z moich okolic, jest ciut ciemniejszy i ma ciut większą gradację. Mój, to typowy jasny pył.
Oczywiście trzeba wielokrotnie płukać, ale porównując do sklepowych produktów nazwanych szumnie "płukane" pracy jest niewiele więcej.
Wór 25 kg wystarczy na kilku cm pokrycie dna a myślałem, że nie będę wiedział co zrobić z taką ilością... ;)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#13

Post autor: saintpaulia »

Interesuje, oczywiście. Ja płukania przy moim miałam duuuuuużo. Ale wygląd rekompensuje wkład pracy.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#14

Post autor: falco »

Owszem płukania było sporo, za to cena za 25kg jak za ok. 3-5kg w akwarystycznym... ;)
Czy piasek z OBI też ma naturalny kolor nazwijmy go "piaskowy-żółty" (jak znad Bałtyku) czy bardziej zbliżony do białego?

Ten, który ja kupiłem jest firmy Kreistal symbol 099 choć na opakowaniu jest informacja 1mm, to w opisie (na tym samym opakowaniu) podają 0.1-1.2mm i tak faktycznie jest, bo widać różnicę w gradacji.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#15

Post autor: saintpaulia »

Jest taki: Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Podłoże do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#16

Post autor: falco »

Czyli wygląda bardzo podobnie, zapewne różni się tylko... opakowaniem. ;) Dzięki!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
ODPOWIEDZ