Lt w akwarystyce

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
michal17041981
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt cze 04, 2013 11:21 am
Telefon: 607999008
Lokalizacja: Piaseczno

Lt w akwarystyce

#1

Post autor: michal17041981 »

Witka od wczoraj buszuje na temat lt w akwarystyce tzn ziemia ogrodowa i zwirek lub bazalt ..... mam pytanko mam baniaczek 240 lit ile ziemi trzeba dac zeby nie przesadzic ??? ile zwirku do przysypania jak to w praktyce sie sprawuje ???? chodzi mi w szczegolnosci o wzrost roslin w moim baniaczku ... czy jezeli posiadam prawie sto rybek nie zaszkodzi to w ogole bo pisza ze ze w lt ma byc duzo roslin a malo ryb ???? jak z filtracja i (napowietrzeniem czy w nocy ma chodzic ???) i jak z tymi glonami w lt bo podobna to uciazliwe a szkoda bawic sie tymbardziej ze baniak jest zbyt duzy 120x40x50 .....i czy naprawde lt jak to mowia jest bezobslugowe tyle zeby tylko dolewac NADIAR WYPAROWANEJ WODY prosze o porady moze ktos zwas ma lt w 240 lit pozdrawiam sorki za bledy:)

Dein

Lt w akwarystyce

#2

Post autor: Dein »

Lt jest fajną i ciekawą opcją dla osób, które mają podstawową wiedzę i doświadczenie. Np. nigdy nie poleciłbym go z przekonaniem komuś, kto nie ma pojęcia skąd i dlaczego pojawiają się glony, dlaczego zdrowe ryby nagle chorują, dlaczego niektóre rośliny padają. Akwarium lt jest samoobsługowe, kiedy się rozbuja, kiedy obsada i rośliny są dobrane do warunków, itd. Przy nazbyt nonszalanckim podejściu pierwszy okres funkcjonowania akwarium wydłuża się, giną wymagające rośliny (przy okazji psując wodę), nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą chwilowe skoki poziomu niektórych związków i generalnie jest trochę frustrująco. Lt rozczarowuje, kiedy sobie człowiek nie narzuci na początek minimum dyscypliny i zaniedba to i owo.

Ziemi wystarczy 3 cm. Na to minimum 4-6 cm żwiru. Pamiętając o tym, żeby przy samych szybach ziemi nie było. Dobrze zaplanować rozmieszczenie roślin, ponieważ po zalaniu warto unikać przesadzania i rozwalania ziemi wszędzie dookoła przynajmniej na początku (rozwalanie ziemi sprzyja glonom, kiedy rośliny nie są jeszcze w pełni wydolne i rozrośnięte).

Poświecić trochę czasu i uwagi doborowi roślin. Wybrać rośliny, które nie mają dużych wymagań świetlnych, jeśli ma to być klasyczny LT. Przynajmniej część powinna mieć docelowo silny system korzeniowy, wtedy fajnie utrzymują podłoże w ryzach i wykorzystują jego dobrodziejstwa. Dobrze jest mieć kilka roślin szybko rosnących, które są wrogami glonów. Ewentualne rośliny wolno rosnące, nie czerpiące dobrodziejstw z ziemi (bolbitisy, anubiasy, mikrozoria, mchy) zostawić lepiej na później, ponieważ w razie błędów szybko obrastają glonem i trochę im szkodzi zasypywanie syfem podczas przesadzania innych roślin.

Jeśli chodzi o ryby, to zależy jeszcze jakie to ryby, ale faktycznie to może być za dużo, szczególnie jeśli całość obsady wejdzie do akwarium od razu.

Filtr zawsze powinien chodzić bez przerwy. Niezależnie od tego czy to LT, HT czy inne cudo. Napowietrzanie w sensie bąbelki w ogóle nie są niezbędne, jeśli filtr ustawiony jest tak, by poruszał taflą wody.

Nie trzeba się nastawiać na to, ze akwarium jest całkiem bezobsługowe. Przy roślinach trzeba to i owo zrobić. Usuwać zdechlaki, regularnie przycinać szybko rosnące.

to, ze akwarium jest duże, jest atutem przy LT. W dużym baniaku łatwiej utrzymać porządek i stale parametry. Kiedy już się ustabilizuje, będzie dobrze.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: Odp: Lt w akwarystyce

#3

Post autor: slw »

Polecam ziemię przykryć siatką, aby wrazie jakiejś pracy przy przesadzaniu roślinek nie wypłynęła nam ziemia i nie zrobiła się brudna czarna woda. Ja raz tak miałem i strasznie to demotywuje na starcie.
Wysyłane z mojego GT-P3100 za pomocą Tapatalk 2
Obrazek

Dein

Lt w akwarystyce

#4

Post autor: Dein »

Z drugiej strony - siatka bywa utrudnieniem, kiedy próbujesz wyciągnąć roślinę z korzeniami, które zdążyły wrosnąć w siatkę, ha ha.
W ogóle w LT lepiej niektóre rośliny wycinać, niż wyciągać z korzeniami.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Re: Lt w akwarystyce

#5

Post autor: Miro »

Ja mam 125 dl i kiedys bawilem sie ziemia w akwa to na ziemie sypalem 1cm piasku a na piasek dopiero zwir
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Lt w akwarystyce

#6

Post autor: Hooltayos »

Ja mam ziemie pod żwirkiem, na powierzchni 150x50 jest ok. 20L :D i siatka + 5cm żwiru. Rośliny zawsze wycinam.
ODPOWIEDZ