moje skromne 112

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

moje skromne 112

#1

Post autor: szczery »

Witam. To moje skromne 112l. Chciałem stworzyć czarne wody, więc przedstawiam mój baniaczek i czekam na opinię.

-szkło profil 112l
-ogzrewanie aquael 100w
-filtracja eheim 2213 oraz aquael fan 5
-oświetlenie 2x18w
-podłoże: torf ok. 2 cm, filtuś start ok. 1 cm, żwir gran. 3-8mm
Obsada:
-apistogramma baenschi (samiec i 2 samice)
-ramireza złota (para)
-2x zbrojnik niebieski
-bojownik syjamski (trafił po likwidacji akwa)

Kilka fotek:

Cały baniak:
Obrazek

Ramirezki:
Obrazek Obrazek

Boss i jego damy:
Obrazek
Obrazek Obrazek

Niestety zdjęcia kiepskiej jakości, ponieważ żaden ze nie fotograf. Ryby również mało wybarwione, lecz za jakiś czas mam nadzieję, to się zmieni, gdyż ich dieta przez ostatni tydzień to z regóły były płatki, natomiast od dziś (bo w końcu miałem jak się do sklepu wybrać) wcinać będą mrożonki oraz ochotke :)
Ach... Nie wspomniałem nic o roślinach ponieważ nie znam ich nazw i za pomoc w identyfikacji z góry dziękuję.
A teraz kończę i czekam na propozycje wprowadzenia zmian i retuszu moich niedociągnięć :oops:

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#2

Post autor: szczery »

Jest aż tak źle, że nikt nawet nie skomentuje... :???:
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#3

Post autor: Bożena »

po prostu nas zatkało :grin:
czy zbiornik jest tak mroczny? czy to tylko takie zdjęcia?
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: moje skromne 112

#4

Post autor: Virtus »

Ogólnie ciemno :-P więc za dużo nie widzę. Ale ten kamień nie pasuje.
Poza tym dla pielęgniczek masz nieodpowiednie podłoże - za grube.
I bojownik nie bardzo do pielęgniczek pasuje :razz:
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: moje skromne 112

#5

Post autor: saintpaulia »

Po pierwsze, to nie wiele widać. Pokombinuj jeszcze ze zdjęciami.
Po drugie to przemyśl obsadę. Nie znam tych apistek, czy nie zamęczą ramirezek? Czy bojek ma się gdzie skryć, gdyby pielęgniczki chciały się trzeć?
Z ochotką ostrożnie.

MMS

Re: moje skromne 112

#6

Post autor: MMS »

A mnie się nawet podoba... koncepcja takich wielkich korzeni - niczym pnie drzew.
Ale już leżący na nich kamień, o formie cegłówki jest całkiem po wuju :x
Obsada też całkiem .... z czapy :razz:
No ale wszystko można pozmieniać :wink:

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#7

Post autor: szczery »

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to na pewno coś pokombinuję, lecz ogólnie woda w akwa ma kolor herbaty stąd tak ciemno. Virtus- co do bojka to pisałem że trafił po likwidacji akwa. Kamienie też wylecą jak korzenie zatoną. Saintpaulia bojek spokojnie znajdzie kryjówkę, a ramirezki świetnie sobie radzą. Nie wiem czy podłoża nie zmienić na piasek kwarcowy, co wiąże się z restartem, lecz obawiam się że roslinkom korzenie zaczną gnić....
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: moje skromne 112

#8

Post autor: Virtus »

szczery pisze:na piasek kwarcowy
wystarczy żwirek, ja mam od 0,8 do 2 mm i pielęgniczki spokojnie w nim kopią;) i korzenie nie gniją.
szczery pisze:co wiąże się z restartem
ja wymieniałem praktycznie bez restartu. W jeden wieczór wymieniłem z bazaltu na żwirek kwarcowy i bez żadnych strat. Oczywiście woda stara plus 20 litrów odstanej kranówki.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#9

Post autor: mat25 »

Virtus pisze:ja wymieniałem praktycznie bez restartu. W jeden wieczór wymieniłem z bazaltu na żwirek kwarcowy i bez żadnych strat. Oczywiście woda stara plus 20 litrów odstanej kranówki.
\
no jak bez restartu? wymiana podłoża to jednak troche roboty jest, tym bardziej przy zarosnietym akwarium itp. Przy dużym zbiorniku trzeba też mieć gdzie tą wodę przetrzymać... :)
Ostatnio zmieniony czw paź 07, 2010 3:24 pm przez mat25, łącznie zmieniany 1 raz.
Mateusz

MMS

Re: moje skromne 112

#10

Post autor: MMS »

to może jakaś definicja restartu?

...np: Restart następuje w sytuacji wymiany co najmniej: a)podłoża, b)50% roślin, dekoracji, c)obsady w połączeniu ze znaczną zmianą parametrów wody lub w przypadku prac porządkowych wymuszających całkowite lub niemal całkowite opróżnienie zbiornika.

:evil: :mrgreen:

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#11

Post autor: szczery »

Znając mnie to pewnie restart będzie. Jak korzenie zatoną to myślę o ich przycięciu. Za bardzo wchodzą na 1-szy plan a z tyłu jest duuuużo wolnej przestrzeni. Poza tym ten żwir.... Zapewne go zmienię. Zastanawiam się jednak zy pozostawić warstwę grubszego i na niego wysypać drobny, czy też pozbyć się obecnego i zamienić go w 100% na drobny....
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#12

Post autor: mat25 »

MMS pisze:to może jakaś definicja restartu?

...np: Restart następuje w sytuacji wymiany co najmniej: a)podłoża, b)50% roślin, dekoracji, c)obsady w połączeniu ze znaczną zmianą parametrów wody lub w przypadku prac porządkowych wymuszających całkowite lub niemal całkowite opróżnienie zbiornika.
zgodzę się tylko co do podłoża oraz fragmentu od "prac porządkowych ... "

Co do korzeni - NIE PRZYCINAJ! takie są super. Jeśli się zdecydujesz już na zmianę to proponuje ziemie/torf a na to np bazalcik 1-3 mm, lub jakiś inny żwirek, ale o tej granulacji ;)
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: moje skromne 112

#13

Post autor: JPK »

szczery pisze:pozostawić warstwę grubszego i na niego wysypać drobny, czy też pozbyć się obecnego i zamienić go w 100% na drobny....
Jeśli zdecydujesz się na wymianę to wymień 100% żwirku - grubszy będzie wychodził na wierzch, co mija się z celem restartu.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#14

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Mnie sie bardzo podoba :)

Mhrrrok i szatan :evil:
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#15

Post autor: szczery »

Dzięki za opinie :)
Za jakiś czas będzie nowe podłoże... a co do przycięcia i cofnięcia korzeni trochę w głąb jeszcze pomyślę.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#16

Post autor: Majszczur »

Mnie się klimat bardzo podoba. Ale ja uwielbiam mroczne bw. Jak znikną kamienie dociskające korzeń będzie super.
Wymień podłoże w 100% nie dosypuj drobniejszego żwirku/piasku na grubszy bo drobny i tak po jakimś czasie wciśnie się w głąb i gruby wyjdzie na wierzch (przerabiałam to co trochę dosypując piasku na żwir u apisto). Jeśli chcesz się doczekać młodych pielęgniczek usuń zbrojniki (to smakosze ikry) choć mnie raz się udało odchować kakadu w zbiorniku ze zbrojnikami. Raz :wink:
edit: i nie tnij tych pięknych korzeni, tak jest świetnie!
Ostatnio zmieniony czw paź 07, 2010 8:55 pm przez Majszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#17

Post autor: szczery »

Dziękuję :oops:
Myślałem o przycięciu korzenia z lewej strony, by cofnąć go w tył o jakiś 1, max 2 cm. Ale skoro większość jest na "nie" to chyba sobie odpuszczę. Nie wiem tylko czy po restarcie nie rozsunąć trochę korzeni i coś w środek nie wcisnąć (może żabienicę z prawej) no i kolor... jasny czy ciemny....???

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#18

Post autor: Jola75 »

Ja tez lubię takie klimaty, ramirezki natomiast wolą czyste wody i chyba nie zdecydowałabym się ich trzymać w herbacie :D Ogólnie zbiorniczek ciekawy, kamienie jak pisano wyżej powinny wylecieć.

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#19

Post autor: szczery »

Kamienie wylecą. Dociskają korzeń. Co do obsady to będę kombinował. Po restarcie i zmianie podłoża zostają inki. Zbrojniki out i na ich miejsce może otosinclus 6-8szt. Co do ramirez pomyślę. Co wy na to???? A i podpowiedzcie czym mogę wypełnić środek akwa. Może jakaś mała ławica....?????

Autor
szczery
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 12, 2009 10:30 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#20

Post autor: szczery »

Tak jak mówiłem restarcik zakończony. Zbrojniki znalazły nowy dom :) Teraz myślę co do obsady jak już pisałem. Otoski wprowadzą się zapewne w przyszłym miesiącu (niestety finanse połknęło auto przed zimą ehhh....) i czekam na propozycje oraz rady co do jakiejś malutkiej ławicy.
Zbiornik na dziś prezentuje się następująco:

Obrazek

Lewy bok:
Obrazek

Prawy bok:
Obrazek


Jakość zdjęć kiepska za co przepraszam. Pomyślałem również, by puścić wolno kryptokoryny a na ich miejsce posadzić jakieś małe żabienice (drobnolistne np. Echinodorus 'Joanna ') oraz dorzucić kilka gałęzi i liści dębu....

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: moje skromne 112

#21

Post autor: Jola75 »

Bardzo ładnie :D mi się podoba.
ODPOWIEDZ